Դատարանը Տարոն Մարգարյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից գույքի բռնագանձման պահանջ է ներկայացրել
Դեկտեմբերի 27 ին Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Դատախազության կողմից ներկայացված ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ քսանչորսերորդ հայցադիմումը։
Դատախազությունից հայտնում են՝ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Երևանի նախկին քաղաքապետ Տ.Մ.-ից, նրա հետ փոխկապակցված վեց անձից՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել.
. Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանում գտնվող վեց բնակելի տուն, մեկ հասարակական նշանակության տարածք, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ քաղաքում գտնվող մեկ ամառանոց, երկու տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեք, որը կազմում է 1 մլրդ 528 մլն 800 հազար 500 դրամ.
. Մեկ իրավաբանական անձում մասնակցության միջին շուկայական արժեք.
. Երևան քաղաքում գտնվող մեկ անշարժ և երեք շարժական գույքերի միջին շուկայական արժեքներ.
.853 մլն 402 հազար 782 դրամ, որից 755 մլն 154 հազար 928 դրամը՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ և 98 մլն 247 հազար 854 դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը ( եթե ապօրինի ծագում ունեցող գույքը փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի, կամ այն անհնար է նույնականացնել, առանձնացնել կամ բռնագանձել, ապա դատարանի որոշմամբ, համապատասխան պահանջի առկայության դեպքում, պատասխանողից կարող է բռնագանձվել հայցի ներկայացման պահի դրությամբ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի շուկայական արժեքի չափով գումար):

В суд подан иск о конфискации имущества у Тарона Маргаряна и 6 аффилированных с ним лиц
Антикоррупционный суд 27 декабря 2022 года принял к производству иск о конфискации имущества незаконного происхождения. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
Управление по конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием конфисковать у депутата НС Армении, бывшего мэра Еревана Т.М. и шести аффилированных с ним лиц – в пользу Республики Армения следующее:
- 6 расположенных в ереванском административном районе Аван жилых домов, один объект общественного назначения, одну дачу в городе Джермук Вайоцдзорской области, два транспортных средства, а в случае невозможности - их среднюю рыночную стоимость, которая составляет 1 млрд 528 млн 800 тыс 500 драмов;
- Среднюю рыночную стоимость доли в юридическом лице;
- Среднюю рыночную стоимость одного недвижимого и трех движимых объектов в Ереване: 853 млн 402 тыс 782 драма: из них 755 млн 154 тыс 928 драмов в качестве остатка от незаконного дохода и 98 млн 247 тыс 854 драма не обоснованы законным доходом лица, имеют незаконное происхождение, их невозможно конфисковать с учетом части 4 статьи 20 закона о конфискации имущества незаконного происхождения (если имущество незаконного происхождения передано добросовестному приобретателю или его невозможно идентифицировать, отделить или конфисковать, то по решению суда при наличии соответствующего требования у ответчика может быть конфискована сумма в размере рыночной стоимости имущества незаконного происхождения на момент подачи иска).