30 հազար երեխա Արցախում զրկված է Երեխաների իրավունքների կոնվենցիայով սահմանված իրավունքներից. Գեղամ Ստեփանյան
«Կարող ենք ասել, որ գործ ունենք մարդու իրավունքների լայնածավալ, հետևողականորեն իրականացվող և համակարգային խախտումների հետ, ինչը միջազգային իրավունքի լեզվով կոչվում է հանցագործություն մարդկության դեմ»,-Ստեփանակերտ-Երևան հեռուստակամուրջի ժամանակ ասաց Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա հայտարարեց, թե փաստերը խոսում են այն մասին, որ Ադրբեջանը, երկրի ղեկավարի ամենաբարձր մակարդակով, իրականացնում է ցեղասպանական քաղաքականություն։
Խոսելով կյանքի հետ անմիջական առնչվող իրավունքների խախտման մասին՝ Գեղամ Ստեփանյանն ասաց, որ սոցիալական, տնտեսական և մշակութային իրավունքների միջազգային դաշնագիրը հստակ ամրագրում է, որ մարդը և իր ընտանիքը պատշաճ սնվելու և բավարար կենսամակարդակի իրավունք ունի, ինչը նշանակում է ֆիզիկական և տնտեսական հասանելիություն ունենալ սննդամթերքին և դրամական միջոցներին։
«120 հազար մարդ ուղիղ մեկ ամիս զրկված է այդ իրավունքից և ինչպես այլ կեպ կոչենք սա, եթե ոչ հանցագործություն»,-հայտարարեց Արցախի օմբուդսմենը և հիշեցրեց, որ Հռոմի ստատուսը հստակ նշում է, որ մարդկանց սովամահության մղելն համարվում է պատերազմական հանցագործություն։
Նա հիշեցրեց, որ ազատ տեղաշարժի իրավունքն էլ ամրագրված է մարդու համընդհանուր իրավունքի հռչակագրով, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հռչակագրով Ադրբեջանը ստանձնել է պարտավորություն ապահովելու Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչը կոպտորեն խախտվել է։
«Ոտնահարված է նաև մարդկանց լիարժեք ընտանիքի իրավունքը, իսկ 30 հազար երեխա այսօր արցախում զրկված է երեխաների իրավունքների կոնվենցիայով սահմանված անվտանգ և ապահով միջավայրի, առողջ, սննդի և բարձրորակ առողջապահության իրավունքից։ Միջազգային արձագանքն այստեղ շատ հտակ պետք է լինի, այլապես մենք կանգնած ենք շատ մեծ հումանիտար աղետի առաջ»,-հայտարարեց Գեղամ Ստեփանյանը։

Гегам Степанян: 30 тысяч детей в Арцахе лишены прав, предусмотренных Конвенцией о правах детей
«Можем сказать, что имеем дело с широкомасштабными, последовательно осуществляемыми и системными правонарушениями, что на языке международного права называется преступлением против человечности», – заявил в ходе телемоста «Ереван-Степанакерт» защитник прав человека Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Гегам Степанян.
Он заявил, что факты говорят о том, что Азербайджан на самом высоком уровне главы государства, осуществляет геноцидальную политику.
Обратившись к нарушению прав, непосредственно связанных с жизнью, Г. Степанян отметил, что Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах устанавливает, что человек и его семья имеют право на надлежащее питание и надлежащий уровень жизни, что означает наличие физического и экономического доступа к еде и денежным средствам.
«120 тысяч человек на протяжении ровно месяца лишены этого права и как это назвать, если не преступлением», – заявил Омбудсмен Арцаха.
Он напомнил, что право на свободное передвижение закреплено во Всеобщей декларации прав человека, Азербайджан также взял обязательства по заявлению от 9 ноября 2020 года по обеспечению безопасного передвижения граждан и перевозки грузов в двустороннем порядке по Лачинскому коридору, что было грубым образом нарушено.
«Нарушено право также на жизнь в полноценной семье, а 30 тысяч детей сегодня в Арцахе лишены права на безопасную и защищенную окружающую среду, здоровое питание и качественное медицинское обслуживание, определенное Конвенцией о правах ребенка. Реакция международного сообщества должна быть четкой, иначе мы стоим перед гуманитарной катастрофой», – заявил Гегам Степанян.