Վերջ տվեք այս իրավիճակում ռուսներին թիրախավորելը. Ռուբեն Վարդանյան
«Ռուս խաղաղապահներն ունեն շատ սահմանափակ մանդատ, շատ քիչ քանակով են այստեղ գտնվում, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ ռուս խաղաղապահների և՛ քանակն ավելացնենք, և՛ զենքը, և՛  լուծենք երկարաժամկետության հարցը»,-  այս մասին Ստեփանակերտ-Երևան «Արցախ. շրջափակման ամիս» խորագրով տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ ամեն ինչ անելու են, որ ռուս խաղաղապահն այստեղ իրեն ավելի լավ զգա, ռուս խաղաղապահը զգա, որ ինքն այստեղ իսկապես մեծ դեր է խաղում, զգա, որ հայերը ոչ թե իր դեմ են, այլ իր կողքին է կանգնած, որովհետև իրենք մեր կողքն են կանգնած։
«Վերջ տվեք այս իրավիճակում ռուսներին թիրախավորելը։ Վերջացրեք։ Ռուս խաղաղապահը չլիներ այստեղ, մենք այստեղ չէինք լինի ընդհանրապես։
Ինչո՞ւ եք ամեն անգամ հարցը տալիս։ Ուզում եք, որ քննադատե՞նք։ Չեմ անելու ես այդ բան։ Ես հասկանում եմ՝ ինչի համար են իրենք պետք այստեղ։ Իրենք  չլինեին, մենք չէինք լինի։ Դրա համար ամեն ինչ անելու ենք, որ ռուս խաղաղապահներն այստեղ երկարաժամկետ մնան, ուժեղանան, մենք էլ իրենց կողքը կանգնած լինենք»,- ասաց Ռուբեն Վարդանյանը։
Լրագրողի հարցին՝ չե՞ք ուզում հստակեցնել՝  ձեզ գոհացնո՞ւմ է ռուս խաղաղապահ առաքելության կատարած այս պահի գործողությունները, թե՞ ոչ, Ռուբեն Վարդանյանն ասաց. «Ես ձեր հարցին պատասխանեցի»։
Տեսակամուրջի մասնակից Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ասաց.  «Եթե անգամ լինում է  որևէ խնդիր, մենք քննարկում ենք խաղաղապահների ղեկավարության հետ։ Այս վերջին սադրանքի կարևորագույն նպատակներից մեկը հենց կայանում է  դրանում, որ հայ բնակչության մոտ դժգոհության  ալիք բարձրանա  ուղղված ռուս խաղաղապահների դեմ։ Հիմա, ըստ ձեզ, ի՞նչ պետք է անի հայկական կողմը։ Ադրբեջանական սադրանքի  ջրաղացին ջուր լցնի՞։
Եվս մեկ անգամ կրկնում ենք՝ ստեղծված իրավիճակում լուծում գտնելը միայն ռուս խաղաղապահների խնդիրը չէ։ Ովքեր իրենց համարում են քաղաքակիրթ, առաջադեմ, այդ բոլոր շրջանակների խնդիրն է։ Սա միայն հայ ժողովրդի խնդիրը չէ, սա արժեքների խնդիր է»։

Рубен Варданян: Прекратите винить в этой ситуации российских миротворцев
«У российских миротворцев очень ограниченный мандат, их очень мало, и мы должны сделать всё, чтобы увеличить и численность российских миротворцев, и вооружение, и решить вопрос долгосрочности миссии», – заявил в ходе телемоста «Ереван-Степанакерт» государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Рубен Варданян.
Он отметил, что сделают всё, чтобы российские миротворцы чувствовали здесь себя ещё лучше, чтобы российские миротворцы чувствовали, что они здесь играют действительно важную роль, почувствовали, что армяне не настроены против них, а наоборот – поддерживают.
«Прекратите винить в этой ситуации российских миротворцев. Прекратите. Если бы не было российских миротворцев, нас бы здесь и вовсе не было.
Вы хотите, чтобы мы их критиковали? Не будем. Если их здесь не будет, нас тут тоже не будет. Поэтому мы сделаем всё, чтобы российские миротворцы оставались бы тут как можно дольше, усилились, а мы будет поддерживать их», – отметил Р. Варданян.
Другой участник телемоста, новоназначенный глава МИД Арцаха Сергей Казарян отметил: «Если даже возникает какая-либо проблема, мы обсуждаем с руководством миротворческого контингента.Одной из главных задач этой провокации является то, чтобы поднять волну недовольства среди армянского населения, нацеленную против российских миротворцев. И что же теперь нужно сделать армянской стороне? Лить воду на пропагандистскую мельницу Азербайджана?
Вновь повторяем – поиск решения в сложившейся ситуации является задачей не только российских миротворцев. Это задача всех тех, кто считает себя цивилизованным, прогрессивным. Это проблема не только армянского народа, это проблема ценностей».