Կարծես թե՝ այո, բայց ընդհանուր՝ ոչինչ
Այն, որ ֆեյսբուքում գրում են, թե՝ դաշնակցականների նկատմամբ քպական իշխանականների կազմակերպած հետապնդումները Սփյուռքում դաշնակցականների կատարած աշխատանքների «դրական ազդակն» է, թերևս նույնն է, որ իշխանությունների հակազգային «աշխատանքը» բացեբաց հայտարարել որպես հետևողական տրամաբանված քաղաքականություն։
Սակայն պիտի շեշտել նաև, որ իշխանությունները ապաշնորհ են։ Ապաշնորհ եղել են ու կան։ Ու այն, որ դրանից ոչ ընդդիմությունը, ոչ ամեն ինչ տեսնող ու հասկացող հասարակությունը չի կարողանում օգտվել, ...  նաև մեր ապաշնորհության մասին է խոսում։
Ինչպես կարող են մի բուռ բնապահպաններ այնպես փակել ճանապարհը, որ մի ամբողջ Արցախի Հանրապետություն կապ չունենա Հայաստանի հետ։ Ինչու հանրության գործողությունները միայն ու ուշացած ռեակցիաներ են։
Ինչու է հասարակությունը կրկնում իրեն թելադրված կամ ոչ հաջող «գտած» արտահայտությունները։
Ինչու ենք հրաժարվում կամ խուսափում Արցախի Հանրապետություն ասելուց ու այդպիսով ջուր լցնում նիկոլական իշխանության պիղատոսյան ձեռքերին։
Ես պնդում եմ՝ չասել, չշեշտել Արցախի Հանրապետությունը, խոսել այնտեղի մարդաքանակի մասին միայն, ոչ թե միջազգային ինչ-ինչ «դիվանագիության» հետևել է, այլ Արցախի Հանրապետության՝  տարիներով զավակների, ծնողների, քույրերի արյունով պահած երկրից կամավոր ու ապաշնորհ հրաժարում է։
Այդպես հեռու չէ միայն ադրբեջանի կազմ մտնել-չմտնելու, մարզ լինել-չլինելու մասին քննարկումներ ապահովելը։
Էլի մի բանի մասին, էլի ֆեյսբուքից. Վերջերս սկսեցին շրջանառել գրառումները, որ «Բլոկադայի ենթարկված Արցախում» այսքան երեխա է ծնվել, կեցցեն, որ բլոկադայի պայմաններում երեխա են ունեցել։
Ինչ ասեմ՝ չէին կարող չունենալ. Բլոկադան մի ամիս է, երեխաների ծնունդը ութ-ինը ամիս առաջ են նպատակադրվել։ Երեխաները ծնվել են Պատերազմից հետո, Արցախի Հանրապետությունում, սիրով ու կամքով ընտանիքներում...։
Մի բան էլ ասեմ՝ Նիդերլանդների կոալիցիոն կուսակցությունները դեպի Արցախ օդային կամուրջ հաստատելու մասին հարց են ուղղել երկրի ԱԳ նախարարին։
Սա էլ է երևի դրական ազդակների շարքից, որ եվրոպական պետությունում մտածում են, կամ գիտեն Արցախի Հանրապետության բլոկադայի մասին, իրար են դիմում այդ հարցով։
Դա բայց միայն մի կողմից։
Իսկ մյուս կողմերից՝ սա նաև նշանակում է, որ մի բուռ ադրբեջանցի «բնապահպաններ» այնպես են փակել Երևան-Ստեփանակերտ ճանապարհը, որ արդեն խոսվում է օդային կապի մասին։
Ինչպես է հնարավոր, որ «բնապահպանների» ինչ-որ մասնավոր հարց (եթե այդպիսին կա), մարդապահպանությունից ու պետականությունից ուժեղ է։
Ինչու մեկ, մեկ, մեկ... կարծես թե այո, ինչ-ինչ բաներ արվում են, բայց ընդհանուր՝ ոչինչ է։
Կարծում եմ՝ որովհետև ընդհանուրից չենք գալիս դեպի մասնակի բաներ, որովհետև ընդհանուրը չենք նպատակադրել, որպեսզի այդ մեկ-մեկ-մեկերը արդյունավետ ու անսխալ կառուցվեն։ Որովհետև չենք ասում Արցախի Հանրապետություն, որովհետև հայաստանյան կառույցները չեն պատասխանում իրենց գործունեության և Արցախի Հանրապետության կապի խաթարման մասին հարցերին, քանի որ «միջազգային խնդիրներ կունենան», որովհետև բլոկադային դիմանալը արդեն դարձնում ենք հայուգեն ու արվեստ...

Вроде бы да, но в целом – ничего
То, что в фейсбуке пишут, что организованные представителями «гражданского договора» преследования в отношении дашнаков являются «положительным знаком» проведенных в Диаспоре работ, то же самое, как открыто декларировать антинациональную «работу» властей как последовательно логичную политику.
Однако следует также подчеркнуть бездарность властей. Были бездарны и остаются таковыми. И то, что этим не может не воспользоваться ни оппозиция, ни всё видящее и понимающее общество,…также говорит о нашей бездарности.
Как может горстка экологов перекрыть дорогу так, чтобы вся Республика Арцах не имела связи с Арменией? Почему действия общественности являются только и только запоздалой реакцией?
Почему общественность повторяет надиктованные или неудачно «подобранные» выражения?
Почему мы отказываемся от фразы «Республика Арцах» и таким образом льем воду на пилатовские руки николовской власти.
Утверждаю, если не говорить, не подчеркивать Республику Арцах, говорить только о количестве проживающих там людей, это не следование какой-то международной "дипломатии", а добровольный и бездарный отказ от Республики Арцах, страны которая долгие годы защищалась кровью своих детей, родителей и сестер.
Так недалеко и обеспечение обсуждений о вхождении-не вхождении в состав азербайджана, о том, чтобы быть или не быть областью.
И ещё об одном, опять из фейсбука: недавно начали распространять публикации, что в «Блокадном Арцахе» родилось столько-то детей, слава Богу, что в условиях блокады рождаются дети.
Что сказать? Они не могли не родиться. Блокада длится месяц, а рождение детей было запланировано ещё 8-9 месяцев назад. Дети рождались и после Войны, в Республике Арцах, в семьях, полных любви и воли…
Скажу ещё кое-что, Коалиционные партии Нидерландов обратились к министру иностранных дел страны по вопросу об установлении воздушного моста в Арцах.
Это тоже из ряда положительных сигналов, что в европейском государстве думают, или знают о блокаде Республики Арцах, обращаются друг к другу по этому вопросу.
Это только с одной стороны.
А с других сторон, это также значит, что горстка азербайджанских «экологов» так перекрыли дорогу Ереван-Степанакерт, что уже говорят о воздушной связи.
Как возможно, чтобы какой-то частный вопрос «экологов» (если таковой вообще существует), сильнее сохранения человека и государственности?
Почему по-отдельности…кажется, да, какие-то вещи делаются, но в целом – это ничего
Полагаю, поскольку мы не идем от общего к частному, поскольку мы не планировали общее для того, чтобы эти «частные» строились эффективно и безошибочно. Поскольку не говорим «Республика Арцах», поскольку армянские структуры не отвечают на вопросы о своей деятельности и нарушении связи в Республике Арцах, поскольку «у них возникнут международные проблемы», поскольку противостояние блокаде уже превращаем в «армянский ген» и искусство…