Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել վերականգնել Լիբանանի տնտեսությունը
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը, որն այցով ժամանել է Բեյրութ, ասել է, որ Իրանը պատրաստ է օգնել Լիբանանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամը: Al Mayadeen հեռուստաալիքով տարածված լուրը ներկայացրել է «Գազետա ռու»-ն։
«Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի լիբանանցիներին աջակցություն ցուցաբերելու և նրանց օգնելու դուրս գալ այն աղետալի վիճակից, որում հայտնվել են տնտեսական ճգնաժամի պատճառով»,-ասել է Աբդոլլահիանը:
Ուրբաթ օրը՝ հունվարի 13-ին, Աբդոլլահիանը բանակցություններ է վարելու իր լիբանանցի գործընկեր Աբդուլլահ Բու Հաբիբի հետ։ Աբդոլլահիանը կհանդիպի նաև Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բերրիի և վարչապետ Նաջիբ Միքաթիի հետ:
Լիբանանը գտնվում է երկարատև տնտեսական և քաղաքական ճգնաժամի մեջ՝ կապված ամբողջ երկրում ինչպես քաղաքացիական պատերազմների և հակամարտությունների, այնպես էլ կորոնավիրուսային համաճարակի հետևանքների հետ։
Իրանն առաջարկել է Լիբանանին 600 հազար տոննա մազութ անվճար մատակարարել ՋԷԿ-երի շահագործման համար, սակայն լիբանանյան իշխանությունները հրաժարվել են այն ընդունել՝ վախենալով ԱՄՆ պատժամիջոցներից։

В Иране заявили, что готовы помочь Ливану справиться с экономическим кризисом
Министр иностранных дел Исламской республики Иран Хосейн Амир Абдоллахиян, который прибыл с визитом в Бейрут заявил, что Иран готов помочь Ливану справиться с экономическим кризисом, сообщает «Газета.ру» со ссылкой на телеканал Al Mayadeen.
«Мы не пожалеем усилий в оказании поддержки ливанцам и поможем выбраться из бедственного положения, в котором они оказались из-за экономического кризиса», — заявил Абдоллахиян.
В пятницу, 13 января, Абдоллахиян должен провести переговоры со своим ливанским коллегой, Абдаллой Бу Хабибом. Также Абдоллахиян должен встретиться со спикером ливанского парламента Набихом Берри и премьер-министром Наджибом Микати.
Ливан находится в состоянии продолжительного экономического и политического кризиса, связанного как с последствием гражданских войн и конфликтов вокруг страны, так и с последствиями пандемии коронавируса.
Иран предлагал безвозмездно поставить Ливану 600 тыс. тонн мазута для работы теплоэлектростанций — но ливанские власти отказались от поставки из-за опасения санкций США.