Արցախի կառավարությունն Ադրբեջանի կողմից պաշարման 33-րդ օրը հրապարակել է տեղեկագիր, ըստ որի.
• ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով շուրջ 390 քաղաքացի զրկվել է առողջական խնդիրներից ելնելով վիրահատվելու հնարավորությունից։
• Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 19 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
• Տնտեսվարող սուբյեկտների 16,4%-ը շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել են իրենց գործունեությունը։
• Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 3,400 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
• Ավելի քան 12,800 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
• Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 33 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
• Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և կանգնած է նաև սովի ռիսկի առջև:
• Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով փակվել է 41 մանկապարտեզ, 56 նախադպրոցական խումբ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։ 6,828 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ, նախակրթարան և երկարօրյա դպրոց հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք, սնունդ և կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
• Շրջափակման մեկնարկից ի վեր աշխարհի բազմաթիվ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ արել վերացնել շրջափակումը: Հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները վերացնելու շրջափակումը, հարցը շուտով կքննարկվի նաև  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում (Հաագա)՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում:

33-й день блокады Арцаха: 3.400 человек лишились работы и возможности зарабатывать на жизнь
Правительство Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) в 33-й день блокады Арцаха со стороны Азербайджана опубликовал информационный бюллетень по положению на 12.01.2023 года.
Бюллетень приводим ниже:
• 11 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы
• 12 несовершеннолетних пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих оценивается как тяжелое
• 8 пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние троих оценивается как крайне тяжелое
• 123 ребенка появились на свет в период блокады
• Из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных минздраву Республики Арцах медучреждениях примерно 390 граждан были лишены возможности прооперироваться
• До сегодняшнего дня при посредничестве МККК из Арцаха в Армению были перевезены 19 пациентов для оказания им необходимой медпомощи
• Деятельность 16,4% хозяйствующих субъектов приостановлена из-за блокады
• В создавшейся сложной экономической ситуации по крайней мере 3.400 человек лишены места работы и возможности зарабатывать на жизнь
• Более чем 12.800 тонн товаров первой необходимости могло быть завезено в Арцах, если бы не блокада, в течение которой усилиями МККК и МК РФ была доставлена лишь незначительная часть этих товаров.
Псевдоэкологи (агенты азербайджанских спецслужб) своими террористическими действиями на протяжении 33 дней непрерывно удерживают в заложниках 120 000 жителей Арцаха.
Из-за блокады 120 000 жителей Арцаха (включая около 30 000 детей, 20.000 стариков и 9.000 людей с инвалидностью) подвергаются лишениям и оказались перед угрозой реального голода.
В условиях блокады из-за обострения нехватки продуктов питания закрыты: 41 детсад, 56 дошкольных групп, 20 школ с режимом продленного дня. Тем самым, 6.828 детей лишены возможности посещать детсад, дошкольные группы общеобразовательных школ, а также школ с режимом продленного дня.
С начала блокады многие страны мира и международные организации осудили действия Азербайджана и призвали его прекратить блокаду. Вопрос обсуждался также на Совете безопасности ООН, Европейский суд по правам человека обязал Азербайджан предпринять все необходимые и достаточные меры для снятия блокады, вопрос скоро будет обсуждаться также в Международном суде правосудия ООН (Гаага) в рамках разбирательства Комитета по ликвидации расовой дискриминации.