«Ճոճանակ» գիրքը ձեռնարկ է, որի միջոցով հնարավոր է ճանաչել մեր շատ մոտ անցյալը. Արմեն Մինասյան
«Գիրքն արժեքավոր է հասկանալու համար, թե մեր երկու պետությունների հասարակությունը, ժողովուրդը Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման պրոցեսի ժամանակ առնվազն դիվանագիտության ճակատում ինչի միջով է անցել, ինչ մարտահրավերներ է կարողացել հաղթահարել և որոնք են տակավին մնում առօրեական»,-հայտարարեց «Պրոֆիլ» հրատարակչության հիմնադիր, քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը՝ ներկայացնելով վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի հեղինակած «Ճոճանակ». Արցախյան հակամարտությունը՝ 30 տարվա աղմուկը և լռությունը, բանակցություններ և՝ ոչ միայն…» վերնագրով գիրքը:
7 գլխից բաղկացած գրքում ներկայացված է 1988 թվականից մինչև 2022 թ նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում արցախյան հիմնահարցի բանակցային գործընթացների մանրամասները՝ քաղաքագետ Աննա Կարապետյանի և վերլուծաբան Կարեն Բեքարյանի հարցազրույցի ֆորմատով:
Մինասյանի խոսքով գիրքը ձեռնարկ է, որի միջոցով հնարավոր է ճանաչել մեր շատ մոտ անցյալը:
Հայտնելով, որ գրքի ստեղծման գաղափարից մինչև այն հրատարակելը 2 տարուց ավել է տևել՝ բանախոսը շնորհակալություն հայտնեց Կարեն Բեքարյանին, Աննա Կարապետյանին և հրատարակմանն աջակցած «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանին:
Արմեն Մինասյանը հայտնեց, որ գրքի կազմման հարցազրույցի ձևաչափն ավելի մատչելի է դարձնում մատուցվող նյութը և հորդորեց ղարաբաղյան խնդրով հետաքրքրվածներին ծանոթանալ նրա բովանդակությանը:

Минасян: «Маятник» – пособие, по которому можно ознакомиться с нашим недалеким прошлым
«Книга ценна для понимания того, через что прошли общество, население двух наших государств, хотя бы на дипломатическом фронте, в процессе урегулирования Арцахского вопроса, какие вызовы были преодолены, а какие до сих пор остаются актуальными», – сказал учредитель издательства «Профиль», политолог Армен Минасян на презентации книги аналитика Карена Бекаряна, озаглавленной как «Маятник. Арцахский конфликт: 30 лет шума и тишины, переговоров и не только...».
В состоящей из 7 глав книге представлены подробности переговорных процессов по арцахскому вопросу в период с 1988 года по ноябрь 2022 года – в формате интервью политолога Анны Карапетян и аналитика Карена Бекаряна.
По словам Минасяна, книга является пособием, по которому можно ознакомиться с нашим недалеким прошлым.
Сообщив, что от идеи создания книги до ее издания прошло более 2 лет, он поблагодарил Карена Бекаряна, Анну Карапетян и председателя партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопяна, оказавшего содействие изданию.
Армен Минасян отметил, что формат книги – в форме интервью – делает представленный материал более доступным, и призвал интересующихся карабахской проблемой ознакомиться с ее содержанием.