Այսօրվա ՀՀ իշխանությունների ընտրած բառամթերքը միջազգային հանրությանը տարակուսանքի մեջ է դնում. Էլինար Վարդանյան
«Եվրոպայի խորհրդարանը հունվարի 18-ին քննարկելու է Լաչինի միջանցքի հարցը և ակնկալվում է բանաձև կամ հայտարարություն»,-«Լույս թունելի վերջում» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտնեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը և միամտություն համարեց մտածելը, թե դրանք ճանապարհը բացելու բանալին կլինեն՝ հավելելով, որ ակնկալիք չպետք է ունենալ նաև հունվարի 30-ին Հաագայում տեղի ունենալիք դատավարությունից:
ԱԺ պատգամավորը նկատեց, որ ճանապարհի փակելուց հետո առաջին անգամ գործընկեր պետությունները սկսեցին հասցեական արձագանքնել՝ կոչեր ուղղելով Ադրբեջանին,և հիշեցրեց, որ մինչ այդ հայտարարությունները երկու կողմերին էին վերաբերում:
Էլինար Վարդանյանը մեջբերեց Ֆրանսիայի հայտարարությունը, որով Բաքվին կոչ էր արվում առանց նախապայմանների վերականգնել երթևեկությունը Լաչինով, նույնը նաև արել են ԱՄՆ-ը, Եվրոպայի մարդու իրավունքի հանձնակատար Դոնյա Միատովիչը, ԵՄ-ն, «Ֆրիդմ հաուս»-ը, ԵԽԽՎ-ի համազեկուցողները և այլն:
Պատգամավորը շեշտեց, որ այդ հայտարարությունները ոչ թե ՀՀ կառավարության գործունեության արդյունք են, այլ սփյուռքի, մասնավորապես՝ ՀՅԴ-ի և «Հայ դատի» տեղի կառույցների և տեղեկացրեց, որ առաջիկայում էլ «Հայ դատի» գրասենյակի ջանքերով սպասվում է հայտարարություն Բրիտանիայից:
Նրա կարծիքով՝ այդ հայտարարությունները չեն կարող ճնշման գործիք լինել Ադրբեջանի վրա, քանի որ դրանք եղել են շրջափակման առաջին օրվանից, բայց Ադրբեջանը շարունակում է փակ պահել Բերձորի ճանապարհը:
«Միջազգային կառույցների հետ աշխատելու խնդիրան այն է, որ այսօրվա իշխանությունների ընտրած բառամթերքը միջազգային հանրությանը ևս տարակուսանքի մեջ է դնում»,-հայտարարեց պատգամավորը և տեղեկացրեց, որ երբ ընդդիմադիր պատգամովրները միջազգային հանդիպումներում փորձում են բարձրացնել Արցախի Ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը, նրանց պատասխանում են, որ հայ պատգամավորներն առաջին հերթին պետք է Հայաստնում որոշեն, թե ինչ են ուզում, քանի որ ՀՀ իշխանությունները հրաժարվել են ինքնորոշման իրավունքի մասին խոսել:
«Նրանք ասում են՝ ձեր իշխանություններն այլև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի մասին չեն խոսում, նրանց այլևս Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը չի հետաքրքրում»,-հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավորը և շեշտեց, որ այսօր արցախցու խոսքը համաշխարհային կառույցներին և հասարակությանը չի հասնում, իսկ ՀՀ իշխանություններն այդ ուղղությամբ որևէ քայլ չեն անում:

Элинар Варданян: Выбранная сегодняшними властями Армении лексика сбивает с толку и международное сообщество
16:54 14/01/2023
В повестку дня пленарного заседания Европарламента 18 января внесены срочные дебаты-дискуссии на тему «Гуманитарные последствия блокады Нагорного Карабаха», ожидается принятие резолюции либо заявления. Об этом на организованном платформой «Свет в конце тоннеля» обсуждении на тему «Заблокированный Арцах: в тисках терроризма Азербайджана, бездействия и преступного равнодушия международного сообщества» 14 января заявила депутат НС от фракции «Армения» Элинар Варданян.
При этом она указала: наивно ожидать, что эти дебаты, а также запланированные в Гаагском суде 30 января слушания станут ключом открытия Лачинского коридора.
Депутат НС отметила, что после блокирования Азербайджаном единственной связывающей Арцах с Арменией дороги впервые страны-партнеры стали реагировать адресно – обращаясь с призывами к Азербайджану, и напомнила, что до этого заявления касались обеих сторон.
«Очень часто призывы и заявления извне являются результатом не деятельности правительства Армении, а результатом действий Диаспоры, особенно структур Дашнакцутюн. В ближайшее время ожидается новое заявление в Британии благодаря Ай Дату», – отметила Варданян.
По ее мнению, эти заявления не могут быть инструментом давления на Азербайджан, потому что они звучат с первого дня блокады, но Азербайджан продолжает держать дорогу закрытой.
«Проблема работы с международными структурами заключается в том, что выбранная сегодняшними властями лексика сбивает с толку и международное сообщество», – заявила депутат и сообщила: когда депутаты от оппозиции пытаются поднять вопрос о праве народа Арцаха на самоопределение на международных встречах – им говорят: армянские депутаты, в первую очередь, должны в Армении решить, чего они хотят, поскольку власти РА отказались говорить о праве на самоопределение.