Օրինագծի նոր տարբերակն ուղարկել միջազգային փորձաքննության․ Հայտարարություն
Լրագրողական կազմակերպությունների համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ ռազմական դրության պայմաններում նախատեսվող սահմանափակումների վերաբերյալ։ Հայտարարության մեջ ասվում է․
«ՀՀ արդարադատության նախարարությունը Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում` e-draft.am-ում, 2022թ. դեկտեմբերի 22-ից 2023թ․ դեկտեմբերի 6-ը քննարկման էր դրել «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը: Ըստ այդմ՝ ռազմական դրություն հայտարարելու դեպքում նշված օրենքի խմբագրված 8-րդ հոդվածի 13-15 կետերով նախատեսվում է.
• կարծիքի արտահայտման ազատության սահմանափակում, ինչպես նաև՝ տպագրող սարքերի, ռադիոհեռարձակող, ձայնաուժեղացնող տեխնիկական միջոցների, բազմացնող տեխնիկայի ժամանակավոր առգրավում կամ կալանք, լրագրողների հավատարմագրման հատուկ կարգի, կապի միջոցներից օգտվելու հատուկ կանոնների սահմանում,
• հեռուստատեսությամբ հեռարձակվող և համացանցի միջոցով տարածվող բովանդակության սահմանափակում՝ ապահովելով բացառապես ռազմահայրենասիրական բովանդակությամբ հեռուստաֆիլմերի ու հաղորդաշարերի ցուցադրումը և տեղեկատվության տարածումը,
• ՀՀ տարածքում ինտերնետային կայքերի, սոցիալական ցանցերի, ինտերնետային հավելվածների գործողության ժամանակավոր կասեցում (արգելափակում), ինչպես նաև ինտերնետ հասանելիության մասնակի կամ ամբողջական սահմանափակում:
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, գիտակցելով ռազմական դրության պայմաններում որոշ սահմանափակումների կիրառման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, համոզմունք ենք հայտնում, որ
օրինագծի վերոնշյալ դրույթներն այս տեսքով հիմնված չեն պատշաճ քննարկումների, ակնհայտ ռիսկերի գնահատման ու հնարավոր խիստ բացասական հետևանքների վերլուծության վրա, և հետևաբար ամբողջությամբ մերժելի են։
Զուտ մասնագիտական տեսանկյունից այդ դրույթներն այնքան խոցելի են և այնքան հարցեր են առաջացնում, որ դրանց մանրամասն անդրադառնալն անիմաստ ենք համարում։ Մեր խորը մտահոգությունն ենք նաև արտահայտում առ այն, որ ժողովրդավարությունը որպես ազգային բրենդ ներկայացնող երկրում իշխանությունը նման փաստաթուղթ է հրապարակել։
Կասկածից վեր է, որ հատկապես ռազմական դրության պայմաններում էլ ավելի է կարևորվում կեղծ լուրերի, ապատեղեկատվության, թշնամական քարոզչության և կիբերհարձակումների դեմ պայքարը։ Սակայն դրա հետ կապված օրենսդրական կարգավորումները պետք է լինեն ողջամիտ, առավել հստակ՝ առանց  կամայականությունների հնարավորություն տվող սողանցքների։ Եթե իշխանությունները հակված են այս մոտեցմանը, ապա ուղղակի պարտավոր են հանրության դատին ներկայացնել ծագած խնդիրները, դրանց հրատապ լուծումների հիմնավորումներն ու միջոցները, որից հետո միայն հանդես գալ օրենսդրական նախաձեռնությամբ։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ ՀՀ կառավարությունից պահանջում ենք`
• ձեռնպահ մնալ տվյալ օրինագիծը պաշտոնապես շրջանառության մեջ դնելուց և թեմայի վերաբերյալ կազմակերպել հանրային քննարկումներ, ընդ որում՝ զրոյական կետից՝ սկսած գաղափարի վերլուծությունից,
• ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը կհստակեցնի առաջարկվող փոփոխությունների նպատակներն ու խնդիրները և դրա հիման վրա կմշակի նոր օրինագիծ՝ զերծ պահելով այն սուբյեկտիվ մեկնաբանությունների և կամայական գործողությունների հնարավորություն տվող ձևակերպումներից,
• օրինագծի նոր տարբերակն ուղարկել միջազգային փորձաքննության,
• քննարկել ռազմական դրության պայմաններում սահմանափակումներ կիրառելու որոշումներ կայացնելիս փորձագիտական շրջանակների հետ խորհրդակցելու հնարավորությունները, ինչպես նաև՝ մեխանիզմներ մշակել այդ որոշումների կատարման նկատմամբ հանրային վերահսկողություն իրականացնելու համար»։

A group of Armenian media organizations issued the following joint statement on the draft law proposing restrictions under martial law on January 12.
"From December 22, 2022 to January 6, 2023, the draft on making amendments and supplements to the RA Law “On the Legal Regime of Martial Law” was submitted for discussion by the RA Ministry of Justice on e-draft.am, the unified website for publication of legal acts’ drafts. According to the proposed changes, in case of declaration of martial law, points 13-15 of the revised Article 8 of the mentioned law envisage:
• restriction of freedom to express an opinion, as well as temporary confiscation or detention of printing devices, radio broadcasting, sound amplifying equipment, copiers, establishment of a special procedure for accreditation of journalists, and special rules for using communication means;
• restriction of content broadcast on television and disseminated via the Internet, ensuring the showing of movies and TV programs, as well as dissemination of information with exclusively military-patriotic content;
• temporary suspension (blocking) of websites, social networks, Internet applications, as well as partial or complete restriction of Internet access in the territory of the Republic of Armenia.
We, the undersigned organizations, mindful of the need for certain restrictions under martial law, nevertheless, express our conviction that the above-mentioned provisions of the draft law in this form are not based on proper discussions, assessment of apparent risks and analysis of possible highly negative consequences, and therefore should be fully rejected.
From a purely professional standpoint, these provisions are so vulnerable and raise so many questions that we consider it pointless to dwell on them in detail. We also express our deep concern that in a country presenting democracy as a national brand the government has published such a document.
There is no doubt that especially under martial law even greater importance is attached to the fight against fake news, disinformation, hostile propaganda and cyber-attacks. However, the related legal regulations should be reasonable, clearer so that no loopholes are left for arbitrariness. If the authorities are prone to this approach, then they simply must present to the public the problems encountered, the justifications and measures for their urgent solutions, and only after that come up with a legislative initiative.
Considering the above, we demand from the RA government:
• to refrain from officially circulating the draft law and hold public discussions on the topic from scratch, starting with the analysis of the idea;
• to form a working group that will clarify the goals and objectives of the proposed amendments and draft a new bill based on that, keeping it free from formulations that would allow for subjective interpretations and arbitrary actions;
• to submit the new version of the draft law for international examination;
• to discuss the possibilities of consulting expert circles when deciding to apply restrictions in the conditions of martial law, as well as to develop mechanisms for exercising public supervision over the execution of these decisions."