Երևանում կանցկացվի «Ներսես Շնորհալի՝ բազմաշնորհ հայրապետը» խորագրով հայագիտական միջազգային գիտաժողով
Միջնադարի մեծ մտածող, բանաստեղծ, աստվածաբան ու շարականագիր Ներսես Շնորհալու (Ներսես Դ Կլայեցի Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց (1166-1173) մահվան 850-րդ տարելիցն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2022-2023 թվականների օրացույցում:
Մաշտոցյան Մատենադարանը` որպես միջնադարյան հայ գրավոր մշակույթի կարևորագույն կենտրոն, այս հոբելյանի առթիվ ծրագրում է մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ «Ներսես Շնորհալի՝ բազմաշնորհ հայրապետը» խորագրով հայագիտական միջազգային գիտաժողով, որը նպատակ ունի վերարժևորել ու նորովի գնահատել Ներսես Շնորհալու և նրա մատենագրական ժառանգության բացառիկ դերն ու նշանակությունը հայ միջնադարյան գրականության և մշակույթի մեջ:
Մատենադարանից նշում են, որ գիտաժողովն արդյունավետ հարթակ կհանդիսանա համախմբելու հայ և օտարազգի անվանի հայագետներին, երիտասարդ և ավագ սերնդի հետազոտողներին, անդրադառնալու Շնորհալու թողած բազմաբնույթ ու բազմաշերտ մատենագրական ժառանգությանը, համաքրիստոնեական ու համամարդկային գաղափարներին, գնահատելու ոլորտի ձեռքբերումները, ինչպես նաև նոր չափանիշներ և ուղղություններ նախանշելու շնորհալիագիտության ասպարեզում:

Yerevan's Matenadaran to host international conference on Nerses Shnorhali
The 850th anniversary of the death of great medieval thinker, poet and theologian Nerses Shnorhali (Patriarch Nerses IV Clayetsi (1166-1173)) has been included in UNESCO 2022-2023 calendar commemorating historic events and anniversaries of eminent personalities.
The Mesrop Mashtots Matenadaran in Yerevan, as the most important center of medieval Armenian written culture, is planning a number of events on this anniversary, including an international Armenological conference, entitled Nerses Shnorhali: The Gracious Patriarch. It aims to re-evaluate Nerses Shnorhali’s unique role and significance in Armenian medieval literature and culture, the Matenadaran reported.
“The conference will be an effective platform to gather prominent Armenian and foreign Armenologists, young and experienced scholars, to reflect on Shnorhali’s diverse and multi-layered literary heritage, pan-Christian and universal ideas, to evaluate the achievements of the field, as well as to set new directions,” it said.