Հաագայի դատարանում հունվարի 30-ին Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցով լսումներ կանցկացվեն
ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանն ընդդեմ Ադրբեջանի Հայաստանի ներկայացրած հայցի շրջանակներում հանրային լսումներ կանցնակցի։ Այս մասին ասվում է Հաագայի դատարանի թվիթերյան էջում հրապարակված մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Հրապարակված հաղորդագրության համաձայն՝ ՀՀ-ի ներկայացրած հայցի շրջանակներում հանրային լսումները կանցկացվեն հունվարի 30-ին Հաագայի խաղաղության պալատում։
Հանրային լսումներ կանցկացվեն նաև ընդդեմ Հայաստանի Ադրբեջանի ներկայացրած հայցի շրջանակներում։ Այս լսումները տեղի կունենան հունվարի 31-ին։
Դեկտեմբերի 29-ին ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակում Հայաստանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ Ադրբեջանի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ խնդրելով դատարանին պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը և ապահովել մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անարգել ազատ տեղաշարժը միջանցքի երկայնքով։

Суд ООН проведет слушания по вопросу блокады связывающего Арцах с внешним миром Лачинского коридора
Международный суд ООН проведет публичные слушания по встречным искам Армении и Азербайджана. Об этом говорится в сообщении суда в микроблоге в Twitter.
Слушания по иску Армении назначены на 30 января, во Дворце мира в Гааге, Азербайджана – на 31 января.
Армения подала иск против Азербайджана в Международный суд ООН в рамках производства  Комитета по ликвидации расовой дискриминации 29 декабря.
Армения обратилась в суд с просьбой обязать Азербайджан прекратить организацию и поддержку предполагаемых «демонстраций», которые заблокировали свободное передвижение в обоих направлениях через Лачинский коридор. Кроме того, Армения просила суд обязать Азербайджан обеспечить беспрепятственное свободное передвижение всех людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.