Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հավանականությունը մեծանում է. Սամանթա Փաուեր
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրում է.
«Ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ արգելափակված է Լաչինի միջանցքով տրանսպորտի երթևեկությունը։ Ամեն օր, երբ առևտրային տրանսպորտը և մարդասիրական օգնությունը չեն կարող անարգել հոսել Լեռնային Ղարաբաղ, հումանիտար ճգնաժամի հավանականությունը մեծանում է։ Միջանցքով պետք է վերականգնվի ազատ տեղաշարժը»։
Նշենք, որ ադրբեջանցի պսևդոէկոլոգները 34 օր շարունակ պատանդ են պահում Արցախի 120 հազար բնակիչների։ Շրջափակման պատճառով Արցախի 120.000 բնակիչ (այդ թվում՝ մոտ 30.000 երեխա, 20.000 ծեր և 9.000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) զրկված է և կանգնած է իրական սովի սպառնալիքի առաջ։

USAID chief: Potential for humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh increases
The potential for a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh (Artsakh) increases amid the ongoing Azerbaijani blockade, the head of the U.S. Agency for International Development (USAID), Samantha Power, said on Saturday,
“Transportation through the Lachin Corridor has been blocked for over a month. Each day commercial traffic and humanitarian assistance cannot flow freely to Nagorno-Karabakh, the potential for a humanitarian crisis increases,” she tweeted.
“Free movement through the corridor must be restored,” Power stressed.
Large groups of Azerbaijanis posing as eco-activists have blocked the Lachin corridor, the sole road connecting Artsakh to Armenia and the outside world, since 12 December to protest alleged illegal mining in Artsakh. The blockade has affected 120,000 Armenians, including 30,000 children, who are without access to food, medical supplies and other essential goods.