Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի հավանականությունը մեծանում է. Սամանթա Փաուեր
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ղեկավար Սամանթա Փաուերը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրում է.
«Ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ արգելափակված է Լաչինի միջանցքով տրանսպորտի երթևեկությունը։ Ամեն օր, երբ առևտրային տրանսպորտը և մարդասիրական օգնությունը չեն կարող անարգել հոսել Լեռնային Ղարաբաղ, հումանիտար ճգնաժամի հավանականությունը մեծանում է։ Միջանցքով պետք է վերականգնվի ազատ տեղաշարժը»։
Նշենք, որ ադրբեջանցի պսևդոէկոլոգները 34 օր շարունակ պատանդ են պահում Արցախի 120 հազար բնակիչների։ Շրջափակման պատճառով Արցախի 120.000 բնակիչ (այդ թվում՝ մոտ 30.000 երեխա, 20.000 ծեր և 9.000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) զրկված է և կանգնած է իրական սովի սպառնալիքի առաջ։

Вероятность гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе повышается – Саманта Пауэр
Глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр в своем микроблоге в Twitter пишет:
«Транспортное сообщение через Лачинский коридор заблокировано уже более месяца. Каждый день, когда коммерческие перевозки и гуманитарная помощь не могут свободно поступать в Нагорный Карабах, увеличивается вероятность гуманитарного кризиса. Свободное движение по коридору должно быть восстановлено».
Отметим, азербайджанские псевдоэкологи на протяжении 34 дней удерживают в заложниках 120 000 жителей Арцаха. Из-за блокады 120 000 жителей Арцаха (включая около 30 000 детей, 20.000 стариков и 9.000 людей с инвалидностью) подвергаются лишениям и оказались перед угрозой реального голода.