Արման Աբովյան. Բոլորը պետք է հասկանան, որ խնդիրն իրենց երեխայի անվտանգությունն է։ Վե´րջ
«Ուզենք, թե չուզենք, տարածաշրջանը, Հայաստանն ու Արցախը կանգնած են, մեղմ արտահայտվեն, ամենավճառական ու ամենախոշոր պատերազմի առջև»,-ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենրոնի փորձագետ Արման Աբովյանը, որը մասնակցում էր  կենտրոնի կազմակերպած «Ինչպե՞ս պահել Արցախը հայկական» թեմայով փորձագիտական  քննարկմանը։
Նա նշեց, օրեր առաջ «Երուսաղեմ  փոստը» հոդված էր հրապարակել, որ Իսրայելը նախապատրաստում է ռազմական գործողություններ Իրանի դեմ, միջազգային ուժային կենտրոններն արդեն քննարկում են պատերազմի հետևանքները։
«Այդ քննարկումների 99.9 տոկոսը վերաբերում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքին։ Սա պետք է մենք ընդունենք, սա տագնապ առաջացնելու փորձ չէ, բայց պետք է հիշել, խնդիրների լուծումը գալիս է իրականության ընդունումից»,-ասաց Աբովյանը։
Մարդկանց, որոնք չեն ցանկանում ընդունել իրականությունը,  բանախոսը խորհուրդ է տալիս իրենք իրենց հարցնեն՝ ի՞նչը կխանգարի Ադրբեջանին հրթիռներով հարվածել Երևանին, այս կամ այն պատրվակով լայնածավալ ռազմական գործողություններ ծավալել։
«Այո, կան գործոններ, բայց  այսօր երկրագնդում վերաձևավորվում է առհասարակ ամեն ինչ՝ տնտեսական ուղիներ, քաղաքական հարաբերություններ, սահմաններ։ Հիմա կիզակետում կրկին մենք ենք գտնվում։ Չի ստացվի խուսափել, ավելին ասեմ՝ մենք արդեն ապրում ենք պատերազմում»,-ասաց Աբովյանը։
Փորձագետն ասաց, այսօր իշխանությունները փորձում են հասարակության ուշադրությունը շեղել այն խնդրից, որ Ջերմուկ քաղաքի տների պատուհաններին ադրբեջանցիների գնդացիրներն են նայում, որ Երևանից 55 կմ այն կողմ ադրբեջանական զինված բանակն է։
«Եթե մարդիկ կարծում են, որ պետության առաջ ծառացած խնդիրները ձեզ չեն վերաբերում, ապա սխալվում են։ Պետությունը դիտարկեք բազմաբնակարան շենք, որի բնակարաններից մեկում ապրում եք, հիմա այդ շենքը դրել են տրակտորով քանդում են։ Մարդիկ պետք է քաղաքական բոլոր նախապատվությունները դնեն մի կողմ։ Բոլորը պետք է հասկանան, որ խնդիրն իրենց երեխայի անվտանգությունն է, վերջ, ուրիշ խնդիր չկա»,-ասաց նա։

Арман Абовян: Каждый должен понимать, что речь идет о безопасности его ребенка, точка
«Хотим мы того или нет, но регион, Армения и Арцах стоят перед, мягко говоря, самой решающей и масштабной войной», – сказал бывший депутат Национального Собрания Армении Арман Абовян в ходе организованной аналитическим центром «Восканапат» экспертной дискуссии на тему «Как сохранить Арцах армянским?».
Он напомнил: несколько дней назад израильская газета The Jerusalem Post опубликовала статью о том, что Израиль готовит военную операцию против Ирана, международные силовые центры  уже обсуждают последствия войны.
«99,9% этих обсуждений относятся к территории Республики Армения. Мы должны принять это, это не попытка вызвать панику, но мы должны помнить, что решение проблем приходит с принятием реальности», – сказал Абовян.
Людям, не желающим принимать реальность, Абовян рекомендует задаться вопросом: что помешает Азербайджану нанести ракетные удары по Еревану, под тем или иным предлогом начать широкомасштабные военные действия?
«Да, есть факторы, но сегодня в мире перекраивается вообще все: экономические пути, политические отношения, границы. В эпицентре сейчас вновь находимся мы. Избежать этого не удастся, скажу больше: мы уже живем в условиях войны», – сказал Абовян.
По его словам, сегодня власти пытаются отвлечь внимание общественности от того, что азербайджанские пулеметы смотрят в окна домов Джермука, что азербайджанская вооруженная армия находится в 55 км от Еревана.
«Если люди думают, что стоящие перед государством проблемы их не касаются, то они ошибаются. Рассматривайте государство как многоквартирный дом, в одной из квартир которого вы живете.  Сейчас этот дом сносят трактором. Люди должны отбросить все политические предпочтения. Все должны понимать, что проблема – безопасность их детей, все, другой проблемы нет», – сказал он.