ՄԻԵԴ-ը մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրատապ ծանուցում է ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու մասին իր՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշման կատարումը Ադրբեջանի կողմից վերահսկելու նպատակով: Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
Նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանը դիմել էր Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով վերացնել միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը: Միաժամանակ Ադրբեջանը պահանջել էր միջանկյալ միջոցներ կիրառել Հայաստանի դեմ, այն է՝ «ձեռնարկել իր իրավասությունից բխող բոլոր միջոցները ուղղված Ռուս խաղապահների ժամանակավոր տեղակայման վայրում գտնվող Ադրբեջանի տարածքում բժշկական անհետաձգելի օգնության կարիք ունեցող մարդկանց համարժեք բուժմանը և խուսափել այս ուղղությամբ որևէ խոչընդոտ ստեղծելուց»:
Ի պատասխան Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը 2022 թվականի դեկտեմբերին և 2023 թվականի հունվարին Եվրոպական դատարան է ուղարկել պարբերաբար թարմացվող տեղեկություն «Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում» տիրող հումանիտար ծանր վիճակի մասին: Միաժամանակ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը Եվրոպական դատարանից պահանջել էր անհապաղ ծանուցում ուղարկել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին Ադրբեջանի կողմից Եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը չկատարելու վերաբերյալ:
Եվրոպական դատարանը, հաշվի առնելով կողմերի ներկայացրած փաստարկները, այսօր մերժել է Ադրբեջանի պահանջներն ամբողջությամբ՝ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը թողելով ուժի մեջ: Եվրոպական դատարանը մերժել է նաև Հայաստանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանի պահանջը:

ЕСПЧ полностью отклонил требования Азербайджана и направил срочное уведомление в Комитет министров СЕ
10:30 17/01/2023
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) накануне, 16 января, направил в Комитет министров Совета Европы срочное уведомление – для надзора за выполнением Азербайджаном решения ЕСПЧ от 21 декабря 2022 года о разблокировании Лачинского коридора – единственной связывающей Республику Арцах (НКР) с Арменией и внешним миром дороги. Об этом сообщили в Офисе представителя Республики Армения по международным правовым вопросам.
Напоминается, что 22 декабря 2022 года Азербайджан обратился в Европейский суд с требованием отменить решение о применении обеспечительных мер. В то же время Азербайджан потребовал применить к Армении обеспечительные е меры, то есть «принять все меры в пределах своей юрисдикции, направленные на адекватное лечение лиц, нуждающихся в неотложной медицинской помощи на территории Азербайджана, находящейся на месте временного дислоцирования российских миротворцев, и не создавать в этом направлении каких-либо препятствий».
В ответ Офис представителя по международным правовым вопросам в декабре 2022 г. и в январе 2023 г. направлял в Европейский суд регулярно обновляемую информацию о тяжелой гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, создавшейся вокруг  Лачинского коридора.
В то же время Офис представителя по международным правовым вопросам обратился в Европейский суд с просьбой немедленно направить уведомление в Комитет министров Совета Европы о невыполнении Азербайджаном решения Европейского суда от 21 декабря 2022 года.
Европейский суд, приняв во внимание представленные сторонами доводы, 16 января  полностью отклонил исковые требования Азербайджана, оставив в силе решение от 21 декабря 2022 года.
Европейский суд также отклонил ходатайство Азербайджана о применении обеспечительных  мер в отношении Армении.