Արցախում էներգետիկ ճգնաժամն էլ ավելի է խորանում՝ հանգեցնելով օրական 4-ժամյա հոսանքազրկման
Հունվարի 17–ից հոսանքի հովհարային անջատումները կկրկնապատկվեն․ 2 ժամի փոխարեն Արցախի բնակչությունն արդեն օրական 4 ժամով կհոսանքազրկվի։
Արցախի կառավարության տարածած տեղեկագրում հիշեցնում են, որ հունվարի 9-ից ի վեր ադրբեջանական կողմը արգելում է մասնագետներին մոտենալ և վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի վրա։ Խիստ սահմանափակ ռեսուրսների պայմաններում, բնակչության նվազագույն էներգետիկ կարիքները հնարավորինս երկարաժամկետ կտրվածքով ապահովելու նպատակով, Արցախի կառավարությունը հակաճգնաժամային քայլեր է ձեռնարկում՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրման եղած պաշարները խնայելու ուղղությամբ։
Իսկ դա նշանակում է, որ ձմեռային ցուրտ եղանակի պայմաններում Արցախի 120 հազար բնակչությունը շարունակում է բախվել կենսական կարիքների բավարարման լուրջ դժվարությունների հետ:
Բազմաթիվ տնտեսվարող սուբյեկտներ, նախադպրոցական հաստատություններ և հանրակրթական դպրոցներ ստիպված դադարեցրել կամ խիստ սահմանափակել են իրենց գործունեությունը:

Энергетический кризис в Арцахе переходит в более острую фазу, приведя к 4-часовым отключениям света
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) отключения электроэнергии с 17 января продлятся вдвое дольше: вместо двухчасовых веерных отключений – четырехчасовые стабилизационные.
В информационном бюллетене правительства Арцаха напоминается, что с 9 января текущего года азербайджанская сторона препятствует доступу специалистов к поврежденной высоковольтной линии электропередачи – единственной, по которой в Арцах из Армении поступает электроэнергия.
С целью обеспечить минимальную потребность в электроэнергии в долгосрочном плане при наличии крайне ограниченных ресурсов правительство Арцаха предпринимает антикризисные меры по экономии электроэнергии.
А это означает, что в условиях холодной зимы население Арцаха продолжительное время сталкивается с серьезными проблемами.
Многочисленные хозяйствующие субъекты, дошкольные учреждения и общеобразовательные школы вынуждены полностью прекратить либо существенно ограничить свою деятельность.