Արայիկ Հարությունյանը ԱԽ նիստին տեղեկացրել է՝  ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ
18:41 18/01/2023
Արայիկ Հարությունյանը ԱԽ նիստին տեղեկացրել է՝ ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ
Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 18-ին անց է կացվել Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները: Այս մասին ասվում է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունում։
«Նիստում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, քննարկվել  են դրանց հաղթահարման մեխանիզմները։
ԱՀ նախագահը տեղեկացրել է, որ հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով: Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ մայրուղու վերաբացման ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել: Դրա փոխարեն, հունվարի 17-ին գազամատակարարման  խաթարման հետևանքով ստեղծվել են  նոր լրջագույն խնդիրներ:
ԱՀ ԱԽ նիստում ընդգծվել է սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը ճգնաժամային իրավիճակին համապատասխանեցնելու  անհրաժեշտությունը։ Լիազոր պետական կառույցների ղեկավարներին Հանրապետության նախագահը տվել է հանձնարարականներ։ Օպերատիվ շտաբի պետ, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն առաջիկայում  կներկայացնի  շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության  հետագա ապահովման, հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման  ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկներ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Президент Арцаха на заседании Совбеза: При посредничестве российской стороны были организованы контакты с азербайджанской стороной
19:05 18/01/2023
Под председательством президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) сегодня, 18 января, состоялось заседание Совета безопасности в расширенном составе, в котором приняли участие также представители политических сил Национального собрания. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Согласно информации, на заседании были представлены последствия гуманитарного кризиса, длящегося уже 38 дней в Арцахе из-за блокировки Азербайджаном магистрали Степанакерт-Горис, обсуждены механизмы их преодоления.
Президент Республики Арцах сообщил, что 15 января при посредничестве российской стороны был организован контакт с азербайджанской стороной с целью разрешения сложившейся ситуации. Прогресса в вопросе разблокирования единственной магистрали, связывающей Арцах с внешним миром, не зафиксировано. Вместо этого из-за нарушения газоснабжения 17 января возникли новые серьезные проблемы.
На заседании Совета безопасности Арцаха была подчеркнута необходимость приведения мер, осуществляемых в социально-экономической сфере, в соответствие с кризисной ситуацией. Араик Арутюнян дал поручения руководителям уполномоченных государственных структур.
Начальник оперативного штаба, государственный министр Рубен Варданян в ближайшее время представит конкретные предложения по дальнейшему обеспечению жизнедеятельности населения в условиях блокады, преодолению гуманитарного кризиса.