«Ադրբեջանի կառավարության գործակալները խախտել են Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի անկյունաքարային դրույթները»
ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հրատապ նամակներ է պատրաստում միջազգային իրավասու մարմիններին Հայաստանից Արցախ վերադարձած 19 երեխաների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության ենթարկելու համար, ինչի հետևանքով երեխաներից մեկն ուշաթափվել է։
Պատգամավորը նաև նշում է.
«Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը սահմաններ չի ճանաչում․ թիրախավորել են նույնիսկ անչափահաս երեխաներին, ովքեր խաղաղապահների ուղեկցությամբ ավելի քան մեկ ամիս անց վերադառնում էին Արցախ՝ ծնողների մոտ։
Սակայն Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Քաղաքացիական հագուստով, դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցիներ ներխուժել են երեխաների ավտոբուս, երեխաներին ենթարկել հոգեբանական բռնության։
Ադրբեջանցիների հանցավոր գործողությունները այսքանով չեն սահմանափակվել․ ավտոբուսի ընթացքը շարունակելուց հետո ադրբեջանցիները նաև ցուցադրաբար սպառնալիքներ են հնչեցրել հայ երեխաների հասցեին։
Այս սանձարձակ պահվածքով Ադրբեջանի կառավարության գործակալները խախտել են Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի անկյունաքարային դրույթները, որը պետք է դառնա միջազգային իրավասու մարմինների հրատապ քննության ու Ադրբեջանի նկատմամբ կոնկրետ պատժիչ գործողությունների առարկա։
Ադրբեջանն այս հանցավոր գործողությամբ ևս մեկ քայլ կատարեց էթնիկ հայերի ցեղասպանության քաղաքականության կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Քաղաքակիրթ աշխարհի լռության պայմաններում մարդկության դեմ Ադրբեջանի հանցագործությունները կրելու են շարունակական բնույթ»։

«Агенты правительства Азербайджана нарушили основополагающие положения Конвенции о правах ребенка»
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян на своей странице в социальной сети Facebook сообщила, что подготавливает срочные обращения в уполномоченные международные органы, поскольку Азербайджан применил психологическое и эмоциональное насилие в отношении 19 возвращающихся из Армении в Арцах детей – лишь потому, что они являются армянами, один ребенок даже потерял сознание.
Депутат также отмечает:
«Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает границ: мишенью стали даже несовершеннолетние дети, которые в сопровождении миротворцев возвращались в Арцах к родителям по единственной дороге, связывающей Арцах с Арменией и остальным миром, которая более месяца находится в полной блокаде со стороны Азербайджана.
Автобус с детьми был остановлен на участке Шуши-Каринтак заблокированной дороги, размещенными там псевдоэкоактивистами, а по факту азербайджанскими правительственными агентами.
10-15 азербайджанцев в гражданской одежде с закрытыми лицами ворвались в автобус и подвергли детей психологическому насилию.
Преступные действия азербайджанцев на этом не закончились: после того, как автобус продолжил движение, азербайджанцы демонстративно выкрикивали угрозы в адрес армянских детей.
Подобным необузданным поведением агенты правительства Азербайджана нарушили основополагающие положения Конвенции о правах ребенка, что должно стать предметом срочного расследования со стороны уполномоченных международных органов и применения в отношении Азербайджана конкретных мер ответственности.
Подобными преступными действиями Азербайджан сделал еще один шаг в направлении своей геноцидальной политики в отношении этнических армян. В условиях молчаливого согласия цивилизованного мира преступления Азербайджана будут носить систематический характер».