Վիվա-ՄՏՍ. Սահմանամերձ Տիգրանաշենում լուսավորության էներգախնայող համակարգ է գործարկվել
Արարատի և Վայոց ձորի մարզերը միացնող Տիգրանաշեն գյուղը ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար: Դեպի Սյունիք տանող միջպետական ավտոճանապարհի աջ կողմում, լեռներով շրջապատված ձորակում է ծվարած սահմանամերձ Տիգրանաշենը: Արտաքին լուսավորությունն այստեղ է անվտանգության, ապա նաև՝ համայնքի զարգացման ու ծախսերի խնայողության խնդիր է:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ նախորդ տարեվերջին, նորագույն տեխնոլոգիաները մարզեր հասցնելու և ենթակառուցվածքների արդի համակարգ ներդնելու նպատակով, Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) այստեղ աշխատանքներ են սկսել: Տիգրանաշենում կառուցվել է փողոցային լուսավորության նոր համակարգ: Տեղադրվել է 40 LED-լուսարձակ, լուսավորվել 1500 մ ճանապարհահատված:
«Տիգրանաշենի համար լուսավորությունն առաջանային խնդիրներից մեկն է. լինելով սահմանամերձ վարչական տարածք՝ առաջնայինը մարդկանց հարմարավետությունն է: Գյուղի ռելիեֆն այնպիսին է, որ ժայռերի ու սարերի միջև է գտնվում: Ավելի շատ ձորակի մեջ է: Մթությունն այստեղ ավելի շատ խանգարող հանգամանք է: Ինչքան լուսավորությունը լինի, այնքան ժողովրդի հարմարավետությունը շատ կլինի: Որքան գյուղը հարմարավետ ու ապահով լինի, այնքան բնակիչն էստեղ իրան հարմարավետ կզգա և ուրիշ տեղ գնալու կարիք չի զգա»,- ասել է Տիգրանաշեն և Պարույր Սևակ վարչական տարածքների ղեկավար  Լյուդվիգ Ստեփանյանը:
Շուրջ 11 տարի առաջ, գյուղն իր միջոցներով փորձել է ապահովել կենտրոնական փողոցի լուսավորությունը, սակայն ստացած արդյունքը չի արդարացրել սպասումները: էկոնոմ լամպերով աշխատող հին լուսարձակները տեղադրվել են գյուղի էլեկտրամատակարարման հենասյուների վրա: Դրանց ապահոված լուսատվությունը եղել է ցածր, օգտագործված էներգիան՝ շատ: Հաճախակի շարքից դուրս գալու պատճառով, վերանորոգման կամ փոխարինման համար էլ առաջացրել են չնախատեսված լրացուցիչ ծախսեր: Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) գործակցության արդյունքում, Տիգրանաշենում նախորդ տարի կառուցվել է լուսավորության ամբողջությամբ նոր ցանց: Գյուղում լուսավորել է կենտրոնական և երկրորդական 4 փողոց: Տիգրանաշենն ապահովվել է 80% լուսավորությամբ:
Տիգրանաշենում ապրող նոր սերունդը համացանցի միջոցով փորձում է հետևել աշխարհում կատարվող տեխնոլոգիական առաջխաղացմանն ու զուգահեռներ տանել քաղաք-գյուղ զարգացման տեմպերի միջև: Իններորդ դասարանցի Լիանան արդեն ունի իր վերլուծությունն ու եզրահանգումները. տեխնոլոգիաների զարգացումը կարևոր է նաև Տիգրանաշենի համար: Նա վստահ է, որ ենթակառուցվածքների արդի համակարգերի ներդրումը և նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող ցանցը, երկարաժամկետ դրական ազդեցություն կապահովեն իրենց գյուղում:
Լինելով տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային ընկերություն՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը կարևոր արդարացված առաջնահերթություն է համարում ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքներ ներդնելու ռազմավարությունը: Ծրագիրը թույլ է տալիս կիրառել բնապահպանական, էներգախնայող ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, ապահովել բարձր լուսատվություն, բայց  սպառել 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա: 2022 թվականին Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն. դրամ:

Viva-MTS. An energy-efficient lighting system has been launched in the border village of Tigranashen
17:17 18/01/2023
The village of Tigranashen, which connects Ararat and Vayots Dzor marzes, is strategically important for Armenia. On the right side of the interstate highway leading to Syunik, in a valley surrounded by mountains, there is the village of Tigranashen. The need for outdoor lighting is a matter of both safety standpoint, as well as community development and budgetary savings.
At the end of last year, in order to bring the latest technologies to regions of Armenia and introduce a modern infrastructure system, Viva-MTS and the Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) started work here. A new street lighting system was built in Tigranashen. 40 LED lamps were installed, 1500 m of road were illuminated.
"Lighting is one of the main problems for Tigranashen. Being an administrative area situated very close to the border, people's comfort is a priority here. The village is located between rocks and mountains. More is in the canyon. Darkness is more of a disturbing circumstance here. The better the lighting, the more comfortable people will feel. The more comfortable and safer the village is, the more its residents will feel comfortable here and will not feel the need to move somewhere else," Ludvig Stepanyan, the head of Tigranashen and Paruyr Sevak communities, said.
About 11 years ago, the village tried to set the lighting of the central street using own funds, but the result did not live up to expectations. The old floodlights powered by economy lamps were installed on the electricity poles of the village. The illumination provided by them was poor, the energy usage was high. Due to frequent outages, additional unbudgeted costs for repair or replacement were generated. As a result of the cooperation between Viva-MTS and the Foundation for Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), a new comprehensive lighting network was built in Tigranashen last year. In the village, 4 central and secondary streets were illuminated. Tigranashen was provided with 80% lighting.
The new generation living in Tigranashen tries to follow the technological progress in the world through the Internet and draw parallels between the rates of urban and rural development. Liana, a ninth grader, has her analysis and conclusions. Technological development is also important for Tigranashen. She is confident that the introduction of modern infrastructure systems and a network working with new technologies will ensure a long-term positive impact in her village.
Being an information and telecommunications company, Viva-MTS considers the strategy of investing in cost-effective infrastructure as a justified priority matter. The project allows to apply environmental, energy-sufficient modern technologies, provide high lighting, but consume 80% less electricity. In 2022, Viva-MTS invested more than AMD120 million for the development of infrastructure in different communities of Armenia.