Ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» հոգեբանական բռնություն են գործադրել երևեխաների նկատմամբ. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը մեկնաբանություն է տարածել հունվարի 17-ին Ադրբեջանի կողմից հայ երեխաներին հոգեբանական ահաբեկման ենթարկելու և իրավունքները խախտելու վերաբերյալ.
«Ցնցված ենք հունվարի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող, Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով շուրջ 40 օր իրենց ծնողական խնամքից զրկված և ընտանիքներից բաժանված երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ցուցաբերած անթույլատրելի վերաբերմունքից։
Ինչպես ակնհայտորեն երևում է հենց ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերում, ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» կանգնեցրել են Լաչինի միջանցքով երեխաներին տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխող փոխադրամիջոցը, ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել, դիմակավորված ներխուժել փոխադրամիջոց, անօրինական կերպով տեսանկարահանել երեխաներին և հոգեբանական բռնություն գործադրել նրանց նկատմամբ: Այս ամենի հետևանքով երեխաները ենթարկվել են հոգեբանական ահաբեկման, նրանցից մեկն ուշաթափվել է։
Ադրբեջանական կողմի այս գործողություններն այդ երկրում պետական մակարդակով իրականացվող հայության նկատմամբ ատելության և թշնամանքի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը տեղահանելու քաղաքականության վառ օրինակներից են, որը հասնում է անգամ երեխաներին թիրախավորելու մակարդակի։ Նմանօրինակ վարքը որևէ արդարացում չունի թե՛ միջազգային իրավական, թե՛ մարդկային-բարոյական հարթությունում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններն ու կառույցները, քաղաքակիրթ մարդկության ներկայացուցիչները պետք է հստակ գնահատական տան ադրբեջանական կողմի այս արգահատելի գործելակերպին` նմանօրինակ նոր դեպքեր թույլ չտալու համար»։

МИД Армении: «Экоактивисты» с характерное для террористов поведением применили к возвращающимся в Арцах детям психологическое насилие
15:08 19/01/2023
Пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян выступил с комментарием относительно психологического террора и нарушения Азербайджаном прав армянских детей.
В комментарии, текст которого приводит пресс-служба МИД Армении, говорится:
«Мы потрясены недопустимым отношением азербайджанской стороны к возвращающимся 17 января в Нагорный Карабах детям, которые были лишены родительской опеки и разлучены с семьями в течение 40 дней из-за блокировки Лачинского коридора.
Как отчетливо видно из опубликованных азербайджанской стороной видеозаписей, "экоактивисты", проявляющие характерное для террористов поведение, остановили транспортное средство, перевозящее детей домой, в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, демонстративно кричали, в масках ворвались в транспортное средство, незаконно сняли на видео детей и применили к ним психологическое насилие. В результате всего этого дети подверглись психологическому террору, один из них потерял сознание.
Эти действия азербайджанской стороны являются ярким примером осуществляемой в этой стране политики ненависти и вражды к армянам на государственном уровне, а также вытеснения армян Нагорного Карабаха, которая доходит даже уровня нацеливания на детей. Подобное поведение не имеет никакого оправдания как с международно-правовой, так и человеческой нравственной точки зрения.
Международные организации и структуры, занимающиеся защитой прав детей, представители цивилизованного человечества должны дать четкую оценку этому гнусному поведению азербайджанской стороны, для предотвращения подобных новых случаев».