Ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» հոգեբանական բռնություն են գործադրել երևեխաների նկատմամբ. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը մեկնաբանություն է տարածել հունվարի 17-ին Ադրբեջանի կողմից հայ երեխաներին հոգեբանական ահաբեկման ենթարկելու և իրավունքները խախտելու վերաբերյալ.
«Ցնցված ենք հունվարի 17-ին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձող, Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով շուրջ 40 օր իրենց ծնողական խնամքից զրկված և ընտանիքներից բաժանված երեխաների նկատմամբ ադրբեջանական կողմի ցուցաբերած անթույլատրելի վերաբերմունքից։
Ինչպես ակնհայտորեն երևում է հենց ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեսանյութերում, ահաբեկիչներին հատուկ վարքագիծ ցուցաբերող «էկո-ակտիվիստները» կանգնեցրել են Լաչինի միջանցքով երեխաներին տուն՝ Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխող փոխադրամիջոցը, ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել, դիմակավորված ներխուժել փոխադրամիջոց, անօրինական կերպով տեսանկարահանել երեխաներին և հոգեբանական բռնություն գործադրել նրանց նկատմամբ: Այս ամենի հետևանքով երեխաները ենթարկվել են հոգեբանական ահաբեկման, նրանցից մեկն ուշաթափվել է։
Ադրբեջանական կողմի այս գործողություններն այդ երկրում պետական մակարդակով իրականացվող հայության նկատմամբ ատելության և թշնամանքի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը տեղահանելու քաղաքականության վառ օրինակներից են, որը հասնում է անգամ երեխաներին թիրախավորելու մակարդակի։ Նմանօրինակ վարքը որևէ արդարացում չունի թե՛ միջազգային իրավական, թե՛ մարդկային-բարոյական հարթությունում:
Երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կազմակերպություններն ու կառույցները, քաղաքակիրթ մարդկության ներկայացուցիչները պետք է հստակ գնահատական տան ադրբեջանական կողմի այս արգահատելի գործելակերպին` նմանօրինակ նոր դեպքեր թույլ չտալու համար»։

Foreign Ministry slams Azeri 'eco-activists' for harassment of Armenian children
Armenian Foreign Ministry spokesman Vahan Hunanyan has denounced Azerbaijan for the harassment of Armenian children returning to Artsakh (Nagorno-Karabakh) late on Tuesday.
“We are shocked by the inadmissible attitude of the Azerbaijani side towards the children returning to Nagorno-Karabakh on January 17, who were deprived of their parental care and separated from their families for about 40 days as a result of the blockade of the Lachin Corridor,” he said in comments on Thursday.
“As can be clearly seen in the videos published by the Azerbaijani side, the "eco-activists" conducting themselves as terrorists, halted the vehicle transporting the children home to Nagorno-Karabakh through the Lachin Corridor, shouted demonstratively, broke into the vehicle wearing masks, illegally filmed the children and subjected them to psychological violence:  as a result of all this, the children were subjected to psychological terror, leading to one of them fainting.
“These actions of the Azerbaijani side are vivid examples of the state-level policy of hatred and hostility towards Armenians and the displacement of Armenians of Nagorno-Karabakh - even at the level of targeting children. Such behavior has no justification in both international legal and human-moral dimensions.
“International organizations and institutions responsible for protecting children's rights, representatives of civilized humanity should provide a clear assessment of this reprehensible behavior of the Azerbaijani side in order to prevent similar incidents from occurring in the future,” the spokesman noted.