2022 թվականը բավականին բարդ տարի էր, քանի որ Հայաստանի և Արցախի շուրջ օղակը էլ ավելի է սեղմվել թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համապատասխան գործողություններով։ Այս մասին այսօր խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի համատեղ գործունեության շրջանակում շարունակվել են ճնշումները, ինչպես նաև ռազմական գործողությունները ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի սահմանեերին։
«Սեպտեմբերի 13-ի գործողություններն այն վառ վկայությունն են, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան նպատակ չունեն խաղաղ համակեցությամբ ապրել հայ ժողովրդի հետ և շարունակել են իրենց հանցագործ գործունեությունը՝ նվաճելով ՀՀ սահմանի մի քանի դիրքեր, բնակավայրեր, ինչի հետևանքով ՀՀ ԶՈւ-ում ունեցել ենք կորուստներ, զոհեր։ Փառք Աստծո, որ ԶՈւ որոշ ստորաբաժանումների հրամանատարներ և զինվորներ իրենց հերոսական գործողությամբ թեկուզ այսօրվա նվազ պայմաններում, կարողացել են իրենց առջև դրված խնդիրները որոշ հատվածներում իրականացնել»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Նա նշեց, որ այս ամնեի պատճառը ոչ միայն արտաքին սպառնալիքներն են, քանի որ ՀՀ-ի շուրջն անվտանգային միջավայրը չափազանց փխրուն է, այլ այն, որ Հայաստանի իշխանությունները իրավիճակին ոչ ադեկվատ որոշումներ են ընդունում:
«Կարծում եմ, որ 2022թ-ին գոնե ընդդիմության կողմից նախաձեռնված «Դիմադրություն» շարժումը որոշակի չափով զսպել է որոշ գործողություներ, որոնք այս իշխանությունները կիրականացնեին»,- նշեց Սեյրան Օհանյանը։
Անցրադառնալով Լաչինի միջանցքի փակմանն ու հումանիտար ճգնաժամին՝ պատգամավորն ասաց, որ դրանով Ադրբեջանի ղեկակավարությունը փորձում է ևս մեկ օղակ սեղմել, մասնավորապես Արցախը հայաթափել ՝ արցախցիներին զրկելով իրենց իսկ պատմական տարածքում ապրելուց։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ 2023 թ-ը բարդ տարի է լինելու, և եթե ՀՀ իշխանությունների ոչ ադեկվատ որոշումներ ընդունեն, հաշվի չառնեն այն գերակայությունները, որոնք որ կան, ապա ավելի բարդ է լինելու իրավիճակը։
Նա անդրադարձավ նաև այսօր Գեղարքունիքի մարզի զորամասերից մեկում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքին, որի հետևանքով նախնական տվյալներով զոհվել է 15, վիրավորվել 3 զինծառայող։
«Այդ ցավակի դեպքի պատասխանատուները, ընդ որում նաև բարձրաստիճան, պետք է պատասխան տան։ Ցավալի դեպք է,քանի որ եթե մենք ունենում ենք կորուստներ և զոհեր մարտական գործողությունների ժամանակ, դա որևիցե կերպ ընկալելի է և գտնում ենք, որ առանց անձնազոհության և առանց հերոսների չի կարելի պաշտպանել հայրենիքը, բայց հարաբերական խաղաղ պայմաններում, ոչ մարտական գործողությունների ժամանակ այդպիսի կորուստներ ունենալը մեր ժողովրդի համար անընդունելի է»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Такие потери в относительно мирных условиях неприемлемы – Сейран Оганян
2022 год был достаточно сложным. Кольцо вокруг Республики Армения и Республики Арцах еще более сузилось – вследствие соответствующих действий турецко-азербайджанского тандема. Об этом на брифинге в парламенте 19 января заявил руководитель оппозиционной фракции «Армения» Национального Собрания РА Сейран Оганян.
По его словам,в рамках совместной деятельности Азербайджана и Турции продолжали давление, а также боевые действия – не только на границах Арцаха, но и на границах Армении.
«И действия 13-14 сентября являются ярким свидетельством того, что Азербайджан и Турция не намерены жить в мирном сосуществовании с армянским народом. Они продолжили свою преступную деятельность, захватив несколько позиций на границе Армении, населенные пункты, вследствие чего ВС РА понесли потери. Слава Богу, что командиры и военные  некоторых подразделений Вооруженных Сил своими героическими действиями даже в сегодняшних непростых условиях на некоторых участках смогли выполнить поставленные перед ними задачи», – сказал он.
Сейран Оганян отметил, что причиной всего этого являются не только внешние угрозы, поскольку среда безопасности вокруг Армении – чрезвычайно хрупкая, но и то, что власти Армении принимают неадекватные при сложившейся ситуации решения.
По его мнению, инициированное оппозицией в 2022 году движение «Сопротивление» в определенной степени обеспечило боевой дух и сдержало некоторые действия властей.
Говоря о блокаде Лачинского коридора и возникшем вследствие этого гуманитарном кризисе, Оганян указал: «Этим руководство Азербайджана пытается сжать вокруг нас еще одно кольцо. Их важнейшей задачей является изгнание армян из Республики Арцах, лишение арцахцев права жить на своей исторической территории».
Сейран Оганян подчеркнул, что 2023 год будет сложным. Он подчеркнул необходимость принятия властями РА адекватных решений – с учетом существующих приоритетов во внешних отношениях и в системе безопасности.
Сейран Оганян коснулся и пожара, вспыхнувшего в одной из воинских частей МО РА, в результате которого погибли 15 военнослужащих.
«Ответственные за этот трагический инцидент, в том числе и высокопоставленные, должны ответить. Когда гибель военнослужащего становится следствием боевых действий, это можно в какой-то степени принять, поскольку без самопожертвования и героизма защитить Родину невозможно. Однако такие потери в относительно мирных, небоевых условиях для нашего народа неприемлемы», – заявил он.