Նեդ Փրայս. Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կառուցողական երկխոսությունը ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինկենի անձնական առաջնահերթությունն է
Միացյալ Նահանգները ձգտում է վերսկսել կառուցողական երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այդ մասին հունվարի 18-ի ճեպազրույցում ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը։
Անդրադառնալով հունվարի 18-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցին, Նեդ Փրայսը նշել է.
«Պետքարտուղարն այսօր հնարավորություն ունեցավ խոսել Հայաստանի ղեկավարի հետ։ Ակնկալում եմ, որ առաջիկա օրերին նա հնարավորություն կունենա զրուցելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, Փաշինյանը և Բլինկենը քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը։ Փաշինյանը նշեց, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակմամբ Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմեց սադրիչ գործողությունների և փաստացի խախտեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունը։
«ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել էր Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարևորությունը և նշել ԱՄՆ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու իր ներդրումն ունենալ այս խնդրի լուծման գործում։ Զրուցակիցները մտքեր էին փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք պետքարտուղարը փորձում է շոշոփել հիմքերը՝ տեսնելու, թե արդյոք ցանկություն կա երկխոսության հաջորդ փուլի համար, Փրայսն ասել է. «Միացյալ Նահանգները կանի այն, ինչ, ի վերջո, առավել օգտակար կլինի»:
Նա հիշեցրել է, որ անցյալ տարեվերջին պետքարտուղարը մի քանի հանդիպումներ է ունեցել իր գործընկերների հետ, մասնավորապես՝ պետքարտուղարի միջնորդությամբ Վաշինգտոնում և Նյու Յորքում եռակողմ հանդիպում Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։
«Իհարկե, դուք տեսնում եք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ նկատվող վերջին անհաջողությունները։ Եվ մենք ցանկանում ենք, որ կառուցողական երկխոսությունը վերսկսվի»,-ասել է Փրայսը` հավելելով. «ԱՄՆ-ը պատրաստ է երկկողմանի փոխգործակցությանը կամ ԵԱՀԿ-ի գործընկերների հետ փոխգործակցությանը, կամ՝ եռակողմ ձևաչափով»:
Անդրադառնալով ամերիկացի դիվանագետ Ֆիլիպ Ռիկերի՝ Կովկասում բանակցությունների գծով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդականի պաշտոնը լքելու փաստին, Փրայսը նշել է. «Դեսպան Ռիկերը անցած շաբաթ 30-ամյա փայլուն կարիերայից հետո թոշակի անցավ: Բայց այս գերատեսչությունում կան մի շարք մարդիկ, ովքեր խորապես ներգրավված են այս գործընթացում, որոնց շարքում պետքարտուղար Բլինկենը վերջիններից չէ: Սա նրա անձնական առաջնահերթությունն է։ Բայց այն մարդիկ, ինչպիսիք են Վիկտորյա Նուլանդը, Կարեն Դոնֆրիդը, Եվրոպական և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, կշարունակեն ակտիվորեն զբաղվել դրանով»:

Нед Прайс: Конструктивный диалог между Арменией и Азербайджаном – личный приоритет госсекретаря США Блинкена
11:30 19/01/2023
США стремятся возобновить конструктивный диалог между Арменией и Азербайджаном, заявил на брифинге 18 января официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс.
Коснувшись состоявшегося 18 января телефонного разговора госсекретаря США Энтони Блинкена с Николом Пашиняном, Нед Прайс отметил:
«У госсекретаря сегодня была возможность поговорить с лидером Армении. Я ожидаю, что в ближайшие дни у него будет возможность поговорить с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым».
Напомним, как сообщила пресс-служба армянского правительства, Пашинян и Блинкен обсудили тяжелую гуманитарную ситуацию в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Пашинян отметил, что блокадой Лачинского коридора Азербайджан в очередной раз прибегнул к провокационным действиям и фактически нарушил свое обязательство в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. «Госсекретарь США подчеркнул важность бесперебойного функционирования Лачинского коридора и отметил готовность США продолжать способствовать решению этой проблемы. Собеседники обменялись мнениями по вопросам нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, защиты прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, разблокирования региональных инфраструктур, нормализации армяно-турецких отношений», – указывалось в сообщении.
На вопрос журналиста, пытался ли госсекретарь в беседе прощупать почву, чтобы увидеть, есть ли желание для следующего раунда диалога, Прайс указал: «США будут делать все, что в конечном итоге будет наиболее полезным».
Он напомнил, что в конце прошлого года состоялось несколько встреч госсекретаря с его коллегами, трехсторонняя встреча с участием представителей Армении и Азербайджана при посредничестве госсекретаря в Вашингтоне и Нью-Йорке.
«Конечно, вы видим неудачи последнего времени вокруг Нагорного Карабаха.  И мы хотим, чтобы конструктивный диалог возобновился», – указал Прайс, добавив: США готовы к двустороннему взаимодействию и взаимодействию  с партнерами через ОБСЕ или в трехстороннем порядке.
Коснувшись того, что американский дипломат Филипп Рикер покинул пост старшего советника Госдепа США по переговорам на Кавказе, Прайс отметил:
«Посол Рикер ушел из Государственного департамента после блестящей 30-летней карьеры на прошлой неделе. Но в этом отделе есть ряд лиц, глубоко вовлеченных в этот процесс, не последним из которых является сам госсекретарь Блинкен. Это его личный приоритет. Но такие люди, как Виктория Нуланд, Карен Донфрид, ряд других высокопоставленных лиц в Бюро по делам Европы и Евразии будут и впредь активно этим заниматься».