«Հրապարակ». Անահիտ Ավանեսյանը «լայաղ չի արել» մի քանի րոպեով այցելել վիրավորներին
«Վարդենիսի զորամասում տեղի ունեցած ողբերգության հետևանքով, որը նվազագույնը այս իշխանությունների թույլ տված հանցավոր անփութության հետևանք է, եթե չասենք՝ դիտավորության, երեկ ունեցանք 15 զոհ ու երեք ծանր վիրավոր։
Այդ զոհերի հարազատներին ու վիրավորներին ո՛չ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն էր երեկվա դրությամբ այցելել, ո՛չ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Եթե Պապիկյանը, կարող ենք ասել, երես չուներ այցելելու, ապա Ավանեսյանը գոնե կարող էր այցելել Այրվածքաբանության կենտրոն ու անձամբ ծանոթանալ վիրավորների վիճակին։ Բայց չի արել, որովհետև տիկին նախարարը երեկ անմիջապես կառավարության նիստից հետո Փաշինյանի հրամանով մեկնել է Թեհրան՝ հունվարի 19-21-ը մասնակցելու Ազդեցիկ կանանց միջազգային ֆորումին։
Արդեն իրեն ազդեցիկ կին համարող Ավանեսյանը կարող էր գոնե նիստից առաջ՝ առավոտ վաղ կամ նույնիսկ գիշերը մի քանի րոպեով այցելել վիրավորներին, բայց «լայաղ չի արել»։ Ի դեպ, Ավանեսյանը «Սուրմալուի» դեպքից հետո էլ օրեր անց միայն գնաց տուժածներին տեսակցելու: Արսեն Թորոսյանը, օրինակ, նման առիթը կօգտագործեր հիմնովին փիառվելու համար»։

«Грапарак»: Анаит Аванесян «не соизволила» на несколько минут посетить пострадавших военнослужащих
«Вследствие трагедии в воинской части Вардениса, которая является как минимум преступной халатностью этих властей, если не преднамеренностью, вчера у нас погибли 15 человек и трое тяжело ранены.
По состоянию на вчерашний день ни министр обороны Сурен Папикян, ни министр здравоохранения Анаит Аванесян не посетили родственников погибших и раненых военнослужащих.
Если Папикян, можем сказать, стыдиться и не посетил их, то Аванесян хотя бы могла посетить Национальный центр ожогов и лично ознакомиться с состоянием раненых военнослужащих. Но она этого не сделала, поскольку госпожа министр вчера сразу после заседания правительства по приказу Пашиняна отправилась в Тегеран для участия в Международном форуме “Влиятельные женщины” с 19 по 21 января.
Уже считающая себя влиятельной женщиной Аванесян могла хотя бы перед заседанием, рано утром или даже ночью на несколько минут, посетить раненых, но “не соизволила”. Кстати, Аванесян после инцидента в “Сурмалу” только спустя несколько дней посетила пострадавших. Арсен Торосян, например, использовал бы такой случай для основательного пиара».