Panorama.am-ի հարցմանը ՀՀ ԱԳՆ-ի պատասխանը՝ միայն ենթադրությունների առիթ
Արցախի Հանրապետության բլոկադայի օրերին Թուրքիան հայտարարեց, թե հունվարի 6-ից վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը:
Panorama.am-ը գրությամբ դիմեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին՝ հարցնելով, թե ՀՀ ԱԳՆ-ն նպատակահարմար չի՞ գտնում հրաժարվել բացել Թուրքիայի հետ բեռնափոխադրման օդային կապը՝ հաշվի առնելով նաև այն փաստը, որ այդ երկրի ղեկավարությունը, ոչ միայն չի քննադատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի բլոկադան, այլև պաշտոնական Բաքվին աջակցող հայտարարություններով է հանդես գալիս:
Նաև հետաքրքրվել էինք, թե հայկական կողմն ի՞նչ աշխատանքներ է տանում Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ գոնե օդային կապ ապահովելու ուղղությամբ, նաև՝ Թուրքիայի միջնորդության դիտարկմամբ:
Panorama.am-ը ՀՀ ԱԳՆ Լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից ստացել է պատասխան, որում ասվում է. «Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման առաջին իսկ օրվանից ՀՀ ԱԳՆ-ն և համապատասխան գերատեսչությունները մշտապես կապի մեջ են գտնվում միջազգային տարբեր կառույցների հետ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում առաջացած խնդիրների հասցեագրման համար:
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ 2023 թվականի հունվարի 6-ին վերացվել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը՝ համաձայն 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների»:
Պատասխան գրությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը չի պատասխանել հիմնական հարցադրմանը, այն է՝ արդյո՞ք չեն պատրաստվում հրաժարվել Թուրքիայի հետ օդային ուղիղ բեռնափոխադրումներից, քանի դեռ վերջինս քայլեր չի արել Ադրբեջանին «հորդորելու»,  բացել Լաչինի միջանցքը: Առաջին հայացքից թվում է, թե Հայաստանի կողմից նման որոշման կայացումը ԱԳՆ իրավասությունների մեջ չէ, սակայն որպես արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու գերատեսչություն, այս կառույցը նվազագույնը պետք է տեղեկացված լիներ նման քայլ անելու կամ չանելու՝ հայկական կողմի մտադրության մասին: Հետևաբար, մեզ մնում է միայն ենթադրել, որ ՀՀ -ն այս գործիքը չի օգտագործել Արցախն ապաշրջափակելուն ուղղված աշխատանքներում Ադրբեջանի  վրա միջնորդավորված ներգործության համար:
Ադրբեջանի՝ Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ 2020 թվականի սեպտեմբրի լայնամասշտաբ ագրեսիայի ընթացքում և հետո  Ադրբեջանի իշխանություններին հաջողվեց, բացի Արցախից պոկած-գրաված տարածքների, գրավել նաև Արցախ-Հայաստան սահմանակից մարզերը, ինչի պատճառով թշնամական Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախի Հանրապետության միակ կապը ՀՀ  հետ իրականացվում էր մի միջանցքով։
Մի ամսից ավելի է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնամխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

Armenian Foreign Ministry's response to Panorama.am inquiry a good reason for assumptions
Against the backdrop of the ongoing Azerbaijani blockade of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Turkey announced its decision to lift the ban on direct cargo flights with Armenia on 6 January.
Panorama.am submitted an inquiry to Foreign Minister Ararat Mirzoyan to find out whether the Armenian Foreign Ministry considers it expedient to reject air cargo transport with Turkey given that the country’s leadership not only refuses to condemn the Artsakh blockade by Azerbaijan, but also makes statements in support of Baku.
We also sought to reveal what measures the Armenian authorities are taking to provide at least an air communication with the Artsakh Republic, including though Turkey’s mediation.
Panorama.am received the following response from the press office of the Armenian Foreign Ministry: "In response to your inquiry, we would like to inform you that since the onset of the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, the relevant departments of the Armenian Foreign Ministry have been in constant communication with various international institutions to address the problems caused by the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. At the same time, we would like to tell you that on 6 January 2023 Turkey lifted the ban on direct flights with Armenia in accordance with the agreements reached during the meeting of special envoys on 1 July 2022"․
The response makes it clear that the Foreign Ministry has not answered the main question, in particular, whether Armenia plans to reject air cargo transportation with Turkey so long as the latter does not “call for” Azerbaijan to reopen the Lachin corridor.
At first glance, it may seem that making such a decision is not within the competence of the Foreign Ministry, however as an agency in charge of foreign affairs, it should at least have been informed about the Armenian side's intention to take such a step or not. Consequently, we are left to assume that Armenia failed to use this tool of indirect influence on Azerbaijan in its efforts to end the Artsakh blockade.