Panorama.am-ի հարցմանը ՀՀ ԱԳՆ-ի պատասխանը՝ միայն ենթադրությունների առիթ
Արցախի Հանրապետության բլոկադայի օրերին Թուրքիան հայտարարեց, թե հունվարի 6-ից վերացրել է Հայաստանի հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը:
Panorama.am-ը գրությամբ դիմեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին՝ հարցնելով, թե ՀՀ ԱԳՆ-ն նպատակահարմար չի՞ գտնում հրաժարվել բացել Թուրքիայի հետ բեռնափոխադրման օդային կապը՝ հաշվի առնելով նաև այն փաստը, որ այդ երկրի ղեկավարությունը, ոչ միայն չի քննադատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի բլոկադան, այլև պաշտոնական Բաքվին աջակցող հայտարարություններով է հանդես գալիս:
Նաև հետաքրքրվել էինք, թե հայկական կողմն ի՞նչ աշխատանքներ է տանում Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ գոնե օդային կապ ապահովելու ուղղությամբ, նաև՝ Թուրքիայի միջնորդության դիտարկմամբ:
Panorama.am-ը ՀՀ ԱԳՆ Լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից ստացել է պատասխան, որում ասվում է. «Ի պատասխան Ձեր հարցման՝ տեղեկացնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման առաջին իսկ օրվանից ՀՀ ԱԳՆ-ն և համապատասխան գերատեսչությունները մշտապես կապի մեջ են գտնվում միջազգային տարբեր կառույցների հետ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում առաջացած խնդիրների հասցեագրման համար:
Միևնույն ժամանակ հայտնում ենք, որ 2023 թվականի հունվարի 6-ին վերացվել է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը՝ համաձայն 2021 թվականի հուլիսի 1-ին հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների»:
Պատասխան գրությունից պարզ է դառնում, որ ՀՀ արտաքին գերատեսչությունը չի պատասխանել հիմնական հարցադրմանը, այն է՝ արդյո՞ք չեն պատրաստվում հրաժարվել Թուրքիայի հետ օդային ուղիղ բեռնափոխադրումներից, քանի դեռ վերջինս քայլեր չի արել Ադրբեջանին «հորդորելու»,  բացել Լաչինի միջանցքը: Առաջին հայացքից թվում է, թե Հայաստանի կողմից նման որոշման կայացումը ԱԳՆ իրավասությունների մեջ չէ, սակայն որպես արտաքին հարաբերությունների պատասխանատու գերատեսչություն, այս կառույցը նվազագույնը պետք է տեղեկացված լիներ նման քայլ անելու կամ չանելու՝ հայկական կողմի մտադրության մասին: Հետևաբար, մեզ մնում է միայն ենթադրել, որ ՀՀ -ն այս գործիքը չի օգտագործել Արցախն ապաշրջափակելուն ուղղված աշխատանքներում Ադրբեջանի  վրա միջնորդավորված ներգործության համար:
Ադրբեջանի՝ Արցախի Հանրապետության ու Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ 2020 թվականի սեպտեմբրի լայնամասշտաբ ագրեսիայի ընթացքում և հետո  Ադրբեջանի իշխանություններին հաջողվեց, բացի Արցախից պոկած-գրաված տարածքների, գրավել նաև Արցախ-Հայաստան սահմանակից մարզերը, ինչի պատճառով թշնամական Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախի Հանրապետության միակ կապը ՀՀ  հետ իրականացվում էր մի միջանցքով։
Մի ամսից ավելի է Արցախի Հանրապետությունը գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ, իսկ ադրբեջանցի «բնապահպանները», որոնց թվում են Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործակալներ, Ապրիլյան պատերազմի մասնակից,...  դարձել են անձեռնամխելի՝ նոր բախման շանտաժով։

Ответ МИД Армении на запрос Panorama.am – только повод для предположений
В дни блокады Республики Арцах в Турции заявили, что с 6 января снимают запрет на прямые грузовые авиаперевозки с Арменией.
Сайт Panorama.am с письмом обратился к главе МИД РА Арарату Мирзояну, спросив, не считает ли МИД РА целесообразным отказаться от открытия грузовых авиаперевозок с Турцией, принимая во внимание тот факт, что руководство этой страны не только не осуждает блокаду Арцаха Азербайджаном, но и делает заявления в поддержку официального Баку.
Мы поинтересовались также, какую работу проводит армянская сторона для обеспечения хотя бы воздушной связи с Республикой Арцах, в том числе с учетом посредничества Турции.
В редакцию Panorama.am из пресс-службы МИД РА поступил ответ, в котором, говорится:
«В ответ на Ваш запрос информируем, что с первого дня блокады Лачинского коридора Азербайджаном, соответствующие ведомства МИД РА находятся на постоянной связи с различными международными структурами для адресации проблем, вызванных в результате гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
В то же время сообщаем, что 6 января 2023 года Турцией снят запрет на прямые авиаперевозки с Арменией, согласно достигнутым на встрече спецпредставителей 1 июля 2022 года договоренностям»․
Из ответа МИД становится очевидно, что внешнеполитическое ведомство не ответило на основной вопрос, в частности, планирует ли Армения отказаться от открытия грузовых авиаперевозок с Турцией, поскольку последняя не «призвала» Азербайджан открыть Лачинский коридор. На первый взгляд кажется, что принятие такого решения Арменией не входит в компетенцию МИД, но как ответственное ведомство по внешним связям эта структура должна была как минимум быть проинформирована о намерении армянской стороны пойти на такой шаг или нет. Следовательно, нам остается лишь предполагать, что Армения не использовала этот инструмент опосредованного воздействия на Азербайджан в работах по разблокированию Арцаха.