Մեծ Բրիտանիայում հետաքննում են վարչապետի ամրագոտի չկապելու միջադեպը
Բրիտանացի իրավապահները հետաքննում են միջադեպը, երբ երկրի վարչապետ Ռիշի Սունակը մեքենայի հետևի նստատեղին առանց ամրագոտու է երթևեկել, հայտնում է Telegraph թերթը։
«Մենք տեղյակ ենք այդ մասին և մենք կուսումնասիրենք այն»,- ասել է Լանկաշիր շրջանի ոստիկանության ներկայացուցիչը:
Սունակն ավելի վաղ Instagram-ում տեղադրել էր տեսանյութ, որում նստած է ընթացող մեքենայի հետևի նստատեղում և պատմում է ավելի քան 100 նախագծերի պետական ֆինանսավորման մասին, որոնց ընդհանուր գումարը կազմում է 2,1 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ՝ տնտեսությունը խթանելու համար։
Սոցցանցի օգտատերերը նկատել են, որ վարչապետը գնում է առանց ամրագոտու։ Ավելի ուշ Guardian թերթը, վկայակոչելով Դաունինգ սթրիթի ներկայացուցչին, հայտնել է, որ Սունակը ներողություն է խնդրել դրա բացակայության համար։
Սունակի կառավարության կողմից անցկացվող անվտանգության արշավի համաձայն՝ ցանկացած վարորդ կամ ուղևոր, որն ամրագոտի չի կապում, խախտում է օրենքը և ենթակա է տուգանքի՝ մինչև 500 ֆունտ ստեռլինգի չափով։

В Британии расследуют инцидент с премьер-министром Сунаком, который не пристегнулся в автомобиле
Британские правоохранители расследуют инцидент, в котором премьер-министр страны Риши Сунак ехал на заднем сидении автомобиля без ремня безопасности, сообщает газета Telegraph со ссылкой на полицию графства Ланкашир. Информацию передает РИА Новости.
«Мы в курсе дела (об отсутствии ремня безопасности у Сунака), и мы в нем разберемся», – заявил представитель полиции графства Ланкашир.
Сунак выложил ранее в Instagram видео, снятое с заднего сидения движущейся машины. В нем он объявляет о государственном финансировании более 100 проектов на общую сумму в 2,1 миллиарда фунтов для стимулирования экономики в регионах в рамках своего новогоднего обещания стране.
Пользователи соцсети заметили, что премьер едет без ремня безопасности. Позже газета Guardian со ссылкой на представителя Даунинг-стрит сообщила, что Сунак извинился за отсутствие ремня.
Согласно кампании безопасности, проводимой правительством Сунака, любой не пристегнутый ремнем водитель или пассажир нарушает закон и подлежит штрафу в размере до 500 фунтов стерлингов, отмечает издание.