Զինվորներից մեկը «Ուրալ»-ով փորձել է քանդել հրդեհվող տան պատը՝ համածառայակիցներին փրկելու համար. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացնում են, որ պարզվել են ՊՆ զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի և զինծառայողների մահվան մի շարք հանգամանքներ։
ՔԿ-ի տարածած հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, 2023թ. hունվարի 19-ին, ժամը 01․30-ի սահմաններում ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի, դրա հետևանքով նույն վաշտի զինծառայողների մահվան, մի քանի զինծառայողների տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով։
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում կատարվել են ողբերգության հանգամաքները, մասնավորապես հրդեհի առաջացման, զինծառայողների մահվան պատճառները, կացարանում հակահրդեհային կանոնները պահպանված լինելու վիճակը, պատասխանատու պաշտոնատար անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց գործողություններին և հնարավոր անգործությանն իրավական գնահատական տալու նպատակով։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում ձևավորվել է քննչական խումբ։
Հունվարի 19-ի գիշերը՝ դեպքից կարճ ժամանակ անց, քննիչների և փորձագետի կողմից սկսվել և մինչև օրվա առաջին կեսը շարունակվել են դեպքի վայրի զննության աշխատանքները։ Դրանց ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող բազմաթիվ առարկաներ։
Հարցաքննվել են մի շարք ականատես վկաներ։
Քրեական վարույթի շրջանակներում այս պահի դրությամբ կատարված քննչական, վարութային գործողություններով, այդ թվում նաև հարցաքննված ականատես-վկաների ցուցմունքներով պարզվել են դեպքի վերաբերյալ էական մի շարք հանգամանքներ։
Մասնավորապես, ըստ ստացված նախնական տվյալների, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտը 2021 թվականի մայիսի 13-ից տեղակայվել է Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տներից մեկում։
Տունը բաղկացած է եղել նախասրահից և երկու սենյակներից, որոնցից մեկը ծառայել է որպես զինանոց, իսկ մյուսը՝ զորանոց, որտեղ տեղադրված են եղել երկհարկանի զինվորական մահճակալներ։ Տան ջեռուցումն իրականացվել է փայտե վառարանի միջոցով, որը տեղադրված է եղել նախասրահում։
2023 թվականի հունվարի 18-ին, զորամասի ինժեներական ծառայության սպա կապիտանը նշանակվել է ինժեներասակրավորային վաշտի պատասխանատու և իր ծառայությունը կատարել է նշված կացարանում։
18․01․2023թ-ին՝ ժամը 18։00-ի սահմաններում, ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմը, ավարտելով իրեն հանձնարարված աշխատանքները, վերադարձել է հիշյալ կացարան և ժամը 21։30-ից սկսած պառկել է քնելու։
19․01․2023թ-ին՝ ժամը 00։40-ի սահմաններում, անձնակազմի հիմնական մասը գտնվել է զորանոցում՝ քնած, իսկ 2 ժամկետային զինծառայող վարորդները գնացել են աղբյուրից ջուր բերելու։ Օրվա հերթապահը գտնվել է կացարանից քիչ հեռու գտնվող խոհանոցում և խոսել է բջջային հեռախոսով։ Այդ ընթացքում վաշտի պատասխանատու կապիտանը հերթապահ ժամկետային զինծառայողից հարցրել և տեղեկացել է վառարանը վառելու նպատակով ավտոկայանատեղիում՝ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող տեխնիկայի գործարկման սարքավորումը (մեկնարկիչը) լիցքավորելու համար նախատեսված ավտոբենզինի առկայության մասին։ Այնուհետև 5 լիտր տարողությամբ պլաստամսե տարայում գտնվող ավտոբենզինով փորձել է վառել վառարանը։
Այս հանգամանքը փաստվում է նաև վկաների տված ցուցմունքով առ այն, որ այդ հատվածում եղել է բենզինով լցված 5 լիտրանոց 10 տարա, մինչդեռ դեպքի վայրի զննությամբ այնտեղ հայտնաբերվել է 9-ը։
Վառարանն ավտոբենզին լցնելուց հետո բոց է բռնկվել, որի հետևանքով պատասխանատու կապիտանը, այրվածքներ ստանալով, մեխանիկորեն իր ձեռքի ավտոբենզինով լի տարան նետել է մի կողմ, որն ընկել է կացարանի մեջ, ապա տվյալ օրվա վերակարգում գտնվող մեկ այլ ժամկետային զինծառայողի հետ, ով նույնպես ստացել է այրվածքներ, մի կերպ կարողացել են դուրս գալ կացարանից։
Կացարանի ողջ տարածքով կրակի արագ տարածման հետևանքով զինծառայողները չեն կարողացել կացարանի մուտքով դուրս գալ, սակայն դրսում գտնվող պարտադիր ժամկետային զինծառայողները կարողացել են 2 ժամկետային զինծառայողի օգնել դուրս գալ զորանոցից։
Դրսում գտնվող ժամկետային զինծառայող վարորդներից մեկը «Ուրալ» մակնիշի ավոտմեքենայով երկու անգամ հարվածել է կացարանի պատին՝ անցք բացելու և համածառայակիցներին այնտեղից դուրս բերելու նպատակով, որի արդյունքում պատի որոշակի հատված քանդվել է։ Սակայն կրակի արագ տարածման պատճառով կացարանում գտնվող մյուս զինծառայողներին չեն կարողացել դուրս բերել, որի արդյունքում թվով 15 ժամկետային զինծառայողներ մահացել են։ Նրանց դիերը դուրս են բերվել հրդեհը մարվելուց հետո։
Նախաձեռնված քրեական վարույթով որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու և նմուշ ստանալու մասին, նշանակվել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ, դատագենետիկական փորձաքննություններ։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցները նաև հանրությանը հետաքրքրող հարցերի պատասխանները վարույթի շրջանակում լիարժեք ստանալու համար։ Այդ նպատակով մամուլում տեղ գտնող՝ դեպքին առնչվող, իրենց մեջ կոնկրետություն պարունակող հրապարակումները ևս դարձվելու են ստուգման առարկա։
ՀՀ քննչական կոմիտեն պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրի քրեական վարույթի ընթացքի և արդյունքների մասին»։

СК: Один из военнослужащих на грузовике «Урал» дважды пытался снести стену дома, чтобы вызволить своих сослуживцев
Из Следственного комитета Армении сообщают, что установлен ряд обстоятельств пожара в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области и гибели 15 военнослужащих.
В распространенном СК сообщении, в частности, говорится:
«Как уже сообщалось ранее, по факту пожара, произошедшего около 01:30 19 января 2023 г. в жилом помещении, предназначенном для личного состава инженерно-саперной роты N-ской воинской части МО РА, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области МО РА, в результате гибели военнослужащих той же роты, получения телесных повреждений различной степени тяжести несколькими военнослужащими, в управлении СК РА возбуждено уголовное производство по признакам ч. 4 ст. 532 Уголовного кодекса РА.
В рамках возбужденного уголовного дела выясняются обстоятельства трагедии, в частности: причины пожара, гибели военнослужащих, состояние соблюдения правил пожарной безопасности в укрытии, действия, направленные на выяснение круга ответственных должностных лиц, дающие правовую оценку действиям и возможному бездействию.
По поручению председателя Следственного комитета РА в Следственном управлении сформирована следственная группа.
Ночью 19 января – вскоре после инцидента – следователи и эксперт начали и до первой половины дня продолжили работы по осмотру места происшествия. В ходе осмотра было найдено и изъято множество предметов, имеющих значение для уголовного производства.
Допрошен ряд свидетелей-очевидцев.
В рамках уголовного производства на данный момент следственными, производственными действиями, в том числе показаниями допрошенных свидетелей-свидетелей, установлен ряд существенных обстоятельств.
В частности, по полученным предварительным данным, инженерно-саперная рота N-ской воинской части МО РА с 13 мая 2021 года была размещена в одном из домов села Азат Гегаркуникской области.
Дом состоял из прихожей и двух комнат, одна из которых служила арсеналом, а другая – казармой, где были установлены двухэтажные военные койки. Отопление дома осуществлялось посредством дровяной печи, которая была установлена в прихожей.
18 января 2023 года офицер инженерной службы воинской части капитан был назначен ответственным за инженерно-саперную роту и выполнял свою службу в указанном доме.
18.01.2023 около 18:00 штат инженерно-саперной роты, завершив порученные работы, вернулся в упомянутый дом и в 21:30 военнослужащие легли спать.
19 января 2023 года около 00:40 основная часть личного состава находилась в казарме, спала, а двое водителей-срочников пошли к роднику за водой. Дневальный находился на кухне недалеко от дома и разговаривал по мобильному телефону. В это время вахтенный капитан роты поинтересовался у дежурного солдата-срочника о наличии в гараже автобензина для розжига печки, предназначенного для заправки пусковой аппаратуры (стартера) инженерного оборудования. Затем он попытался разжечь печку автобензином из пластиковой тары емкостью 5 литров.
Это обстоятельство также подтверждается показаниями свидетелей о том, что в упомянутом месте было 10 пятилитровых канистр с бензином, между тем при осмотре места происшествия было обнаружено 9.
После того, в печь вылили бензин, вспыхнуло пламя, вследствие чего вахтенный капитан, получив ожоги, машинально отбросил находящуюся в руке емкость с бензином в сторону, она попала в жилое помещение. Затем с другим бывшим в наряде солдатом-срочником, который также получил ожоги, кое-как смогли выбраться из помещения.
Из-за того, что огонь быстро перекинулся на все помещение, военнослужащие не смогли выйти через дверь, однако находившиеся снаружи солдаты-срочники смогли помочь двум военнослужащим выбраться из казармы.
Затем один из водителей-срочников, находившихся снаружи, на грузовике "Урал" дважды пытался снести стену дома, чтобы вызволить своих сослуживцев, в результате чего стена частично обрушилась. Однако из-за быстрого распространения огня остальные солдаты, находившиеся в доме, выбраться не смогли. В результате погибли 15 военнослужащих срочной службы. Их тела были вывезены после того, как пожар был потушен.
По инициированному уголовному производству приняты решения о признании потерпевшими и получении образцов, назначены судебно-медицинские и судебно-генетические экспертизы.
Предварительное следствие продолжается, будут предприняты все меры для полноценного получения ответов на все интересующие общественность вопросы. С этой целью публикации прессы, содержащие в себе конкретные данные, также станут предметом проверки.
Следственный комитет РА периодически будет предоставлять информацию о ходе и результатах уголовного производства».