Վարդապետյանը Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ երեք միջնորդագիր է ներկայացրել Ալեն Սիմոնյանին
11:54 20/01/2023
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, հունվարի 20-ին Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին երեք միջնորդագիր:
Այս մասին հայտնում են Գկխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից
ու մանրամասնում, ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
• Առաջին քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը կատարել է առանձնապես խոշոր չափերով վատնում (երկու դրվագ), ինչպես նաև՝ անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ (երկու դրվագ)։
• Երկրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, նաև չի կատարել ծառայողական պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև՝ վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
• Երրորդ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը վատնելու եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
Դատախազությունից հիշեցնում են՝ ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ:

Вардапетян направила Алену Симоняну три ходатайства о возбуждении уголовного дела против Сейрана Оганяна
14:17 20/01/2023
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 20 января в соответствии с п. 1 ч. 108 конституционного закона «Регламент Национального Собрания» представила спикеру Национального Собрания РА Алену Симоняну три ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении секретаря парламентской фракции «Армения» («Айастан») Сейрана Оганяна. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
Отмечается, что согласно требованию того же пункта, к ходатайству прилагается проект решения Национального Собрания о даче согласия на возбуждении уголовного преследования в отношении депутата.
• Согласно фактическим данным, полученным в рамках первого уголовного производства, бывший министр обороны Армении совершил растрату в особо крупном размере  с использованием своего должностного положения(2 эпизода), а также он, исходя из личных и групповых  интересов, использовал также свое должностное положение вопреки интересам службу, что повлекло тяжкие последствия (2 эпизода).
• Согласно фактическим данным, полученным в рамках второго уголовного производства, бывший министр обороны Армении, будучи должностным лицом, исходя из групповых интересов, использовал свое должностное положение вопреки интересам службы, не исполнял служебных обязанностей, что повлекло тяжкие последствия, а также совершил хищение имущества в крупном размере путем растраты.
• Согласно фактическим данным, полученным в рамках третьего уголовного производства, бывший министр обороны Армении расхитил имущество в особо крупном размере путем растраты».
Из Генпрокуратуры напоминают, согласно ст. 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть возбуждено только с согласия Национального Собрания.