Ըստ փորձագետի՝ Գերմանիայում զբաղվածների թիվը մինչև 2030 թվականը կկրճատվի 5 միլիոնով
Գերմանական գործատուների ասոցիացիայի ղեկավար Ռայներ Դուլգերը զգուշացրել է, որ ներկայիս ճգնաժամի ֆոնին Գերմանիայում զբաղվածների թիվը 2030 թվականին կնվազի 5 միլիոնով, ինչն անխուսափելիորեն կվատթարացնի երկրի տնտեսական վիճակը։ Այս կարծիքը նա հայտնել է «Welt am Sonntag» թերթին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մինչև 2030 թվականը աշխատողների թիվը կկրճատվի 5 միլիոնով»,-ասել է Դուլգերը՝ հավելելով, որ դա հնարավոր չէ փոխհատուցել նման մասշտաբով։
Այսպիսով, ըստ նրա, պետությունը ներդրումներից ավելի քիչ հարկեր և մուծումներ կունենա։ Սոցիալական համակարգերը, ըստ Գործատուների ասոցիացիայի ղեկավարի, պետք է ադապտացվեն դրան։ «Մենք չենք կարողանա պահպանել այն բարեկեցությունը, որին սովոր ենք Գերմանիայում», - նշել է Դուլգերը։
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ պետք է լուրջ վերաբերվել տնտեսական ճգնաժամին։ Նրա խոսքով՝ շատ ընկերություններ կարծում են, որ իրենց գոյությունը վտանգված է, իսկ որոշներն արդեն  հայտարարել են սնանկության մասին, քանի որ իրենց բիզնես մոդելն այլևս չի գործում էներգիայի բարձր ծախսերի պատճառով:
«Բացի սուր ճգնաժամից, մենք գտնվում ենք կառուցվածքային փոփոխությունների գործընթացում»,- նշել է Գերմանիայի գործատուների ասոցիացիայի ղեկավարը։
Եվրամիությունում էներգետիկ ճգնաժամը սրվեց հուլիսի սկզբին, երբ Ռուսաստանից գազի մատակարարման առաջին ընդհատումները եղան։ Դրանից հետո Եվրահանձնաժողովը կոչ արեց ԵՄ երկրներին պատրաստվել Ռուսաստանի Դաշնությունից մատակարարումների ամբողջական դադարեցմանը և գործողության մեջ դնել համայնքների կողմից գազի սպառման կամավոր 15 տոկոսով կրճատման ծրագիրը՝ 2022 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև 2023 թվականի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար։

На фоне нынешнего кризиса число занятых в Германии к 2030 году сократится на 5 млн
Глава Ассоциации работодателей Германии Райнер Дульгер предупредил, что на фоне нынешнего кризиса число занятых в Германии к 2030 году сократится на 5 млн, что приведет к неизбежному ухудшению экономической ситуации в стране. Такое мнение он высказал в субботу газете Welt am Sonntag. Об этом сообщает ТАСС.
«К 2030 году количество работающих людей сократится на 5 млн», – отметил Дульгер, добавив, что это не может быть компенсировано в таком масштабе. Таким образом, по его словам, государство будет иметь в своем распоряжении соответственно меньше налогов и поступлений от взносов. Социальные системы, как считает глава Ассоциации работодателей, должны быть адаптированы к этому. «Мы не сможем сохранить процветание, к которому привыкли в Германии», – предупредил Дульгер.
В то же время он подчеркнул, что следует серьезно относиться к экономическому кризису. «Мы еще не за горами», – сказал Дульгер. Многие компании считают, что их существование находится под угрозой, а некоторые уже объявили о банкротстве, поскольку их бизнес-модель больше не работает из-за высоких затрат на энергию. «Помимо острого кризиса, мы находимся в процессе структурных изменений», – резюмировал глава Ассоциации работодателей ФРГ.
Энергетический кризис в Евросоюзе усугубился в начале июля, когда возникли первые перебои с поставками газа из России. После этого Еврокомиссия призвала страны ЕС готовиться к полному прекращению поставок из РФ и ввела в действие план добровольного сокращения потребления газа государствами сообщества на 15% на период с 1 августа 2022 года по 31 марта 2023 года.