Այլևս իմաստ չկա. Չեղարկվել է Շվեդիայի պաշտպանության նախարարի այցը Թուրքիա
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել է, որ հունվարի 27-ին իր շվեդ գործընկերոջ այցը երկիր չեղյալ է հայտարարվել, քանի որ «դա այլևս իմաստ չունի», փոխանցում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Փոլ Յոնսոնը նախատեսում էր Անկարայում քննարկել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Ստոկհոլմի դիմումը, որը Թուրքիան դեռ չի վավերացրել։
«Այն փուլում, որին մենք հասել ենք, հունվարի 27-ին Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Յոնսոնի Թուրքիա այցի կարևորությունն ու իմաստն այլևս չկա։ Այդ պատճառով մենք չեղարկեցինք այցը»,- ասել է Աքարը։
Ավելի վաղ Ստոկհոլմում տեղի է ունեցել Թուրքիայում արգելված Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) կողմնակիցների ակցիան, որի ժամանակ թույլ են տվել մի շարք վիրավորական արտահայտություններ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նկատմամբ: Այդ իրադարձություններից հետո Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Մուստաֆա Շենթոփը չեղյալ հայտարարեց շվեդ գործընկերոջ՝ Անկարա նախատեսված այցը։
Թուրքիայի նախագահի փաստաբանը բողոքի ակցիայի հետ կապված դիմում է ներկայացրել Անկարայի գլխավոր դատախազություն, հարուցվել է քրեական գործ։ Շվեդիայի ԱԳ նախարար հայտարարել է, որ այդ ակցիան կարող է բարդացնել Անկարայի կողմից ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության հայտի վավերացման գործընթացը։

Turkey on Saturday cancelled a planned visit by Sweden’s defense minister in response to the Nordic country’s permits for anti-Turkish protests, AP reported.
It is the latest backlash from Turkey, a NATO member which has been holding off on approving Sweden’s application to join the military alliance until the Swedish government cracks down on groups that Ankara regards as security threats.
Turkey’s Defense Minister Hulusi Akar said the scheduled Jan. 27 visit by his Swedish counterpart Pål Jonson would not take place. He said the visit no longer held “any importance or point” because Sweden continued to allow “disgusting” demonstrations against Turkey.
Sweden is bracing for several demonstrations this weekend. A far-right activist from Denmark has received permission from police to stage a protest outside the Turkish Embassy in Stockholm, where he intends to burn the Quran, Islam’s holy book. Meanwhile, both pro-Turkish and pro-Kurdish groups are planning demonstrations in the Swedish capital.
Turkey summoned the Swedish ambassador Friday to condemn the protests, saying protests by pro-Kurdish groups linked to the Kurdistan Workers’ Party, or PKK, would be a violation of the joint memorandum signed between Turkey, Sweden and Finland that prevented a Turkish veto for the Nordic countries’ NATO accession in June. Turkey, the United States and the European Union consider the PKK a terror group and in the memorandum, Sweden and Finland said they “confirm” that designation as well.