Գլխավոր դատախազը Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել
13:09 23/01/2023
«Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի հունվարի 23-ին ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Ա.Չ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր»,-այս մասին հայտնում են  գլխավոր դատախազությունից։
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ Ա.Չ.-ն, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում քննված քրեական գործով, որպես փորձագետ ընդգրկված լինելով Ա.Ս.-ին ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների համար առաջադրված մեղադրանքների առնչությամբ նշանակված կրկնակի հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության հանձնաժողովի կազմում, 2017 թվականի փետրվարի 8-ին ստորագրել է կրկնակի դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ակնհայտ կեղծ եզրակացությունը:
ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ:

Генпрокурор Армении направила в НС три ходатайства о даче согласия на начало уголовного преследования Армена Чарчяна
13:47 23/01/2023
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, согласно п.1 ст. 108 Закона РА «Регламент Национального Собрания», 23 января 2023 года представила спикеру Национального Собрания РА Алену Симоняну три ходатайства о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента РА от фракции «Армения» А.Ч. Об этом сообщают из Генпрокуратуры РА.
Отмечается, согласно требованию того же пункта, к ходатайству прилагается проект решение Национального Собрания о даче согласия на возбуждении уголовного преследования в отношении депутата.
Согласно полученным в рамках уголовного производства фактическим данным, А.Ч., будучи на тот момент экспертом в составе комиссии по повторной комиссионной судебно-медицинской экспертизе, назначенной по уголовному делу, которое расследовала Специальная следственная служба в связи с предъявленными А.С. обвинениями в тяжком и особо тяжком преступлениях, 8 февраля 2017 года подписал заведомо ложное заключение повторной комиссионной судебно-медицинской экспертизы.
Согласно ст. 96 Конституции РА, уголовное преследование в отношении депутата может быть возбуждено только с согласия НС.