ԵԱՏՄ կառավարությունների ղեկավարները փետրվարի 2-3-ին կմասնակցեն Ալմաթիում կայանալիք միջկառավարական խորհրդի նիստին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) բոլոր հինգ երկրների նախարարների կաբինետների ղեկավարները կմասնակցեն Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հանդիպմանը, որը տեղի կունենա փետրվարի 2-3-ը Ալմա-Աթայում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել են երկուշաբթի օրը Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
«2023 թ. փետրվարի 2-3-ին, Ալմա-Աթա քաղաքում տեղի կունենա ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը և «Digital Almaty. Թվային գործընկերությունը նոր իրականության մեջ» միջացառումը: Նիստին կմասնակցեն Ղազախստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահի ղեկավարները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ գործակալության, հանդիպմանը հրավիրվել են նաև կազմակերպությունում դիտորդ պետությունների ներկայացուցիչները, ԱՊՀ գլխավոր քարտուղարը, Եվրասիական զարգացման բանկի և Եվրասիական կայունացման և զարգացման հիմնադրամի ղեկավարներ:
«ԵԱՏՄ նիստի օրակարգը, որը, ավանդույթի համաձայն, տեղի կունենա նեղ և ընդլայնված ձևաչափերով, ընդգրկում է առևտրատնտեսական համագործակցության, տեխնիկական կանոնակարգի, ինտեգրված ԵԱՏՄ տեղեկատվական համակարգի և այլ համապատասխան թեմաների լայն շրջանակ: Փետրվարի 3-ին ԵԱՏՄ վարչապետները կմասնակցեն «Digital Almaty» ֆորումի լիագումար նիստին: Ակնկալվում է, որ դրան կմասնակցեն խոշոր թվային ընկերությունների ղեկավարներ, ՏՏ բիզնեսի ոլորտի և թվային արդյունաբերության մասնագետներ»,-հայտնում են Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարությունից:

Премьеры стран ЕАЭС соберутся в Алматы 2-3 февраля на заседании Евразийского межправсовета
Премьер-министры пяти стран, входящих в ЕАЭС, соберутся в Алматы на заседании Евразийского межправительственного совета (ЕМПС) 2-3 февраля, сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
«В мероприятии примут участие главы правительств Казахстана, Армении, Беларуси, Кыргызстана, России и Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии», - говорится в сообщении.
Кроме того, на заседание приглашены представители государств-наблюдателей при ЕАЭС, Генеральный секретарь СНГ и руководители Евразийского банка развития и Евразийского фонда стабилизации и развития.
Участники обсудят широкий круг вопросов, в частности, касающихся торгово-экономического сотрудничества, технического регулирования, интегрированной информационной системы ЕАЭС.
С 1 января 2023 года председательство в Высшем Евразийском экономическом совете, Евразийском межправительственном совете и Совете Евразийской экономической комиссии перешло к Российской Федерации.
Президент России Владимир Путин, обращаясь к главам стран-членов ЕАЭС 23 января, заявил, что Союз обладает всеми возможностями для того, чтобы стать одним из мощных, самостоятельных, самодостаточных полюсов формирующегося многополярного мира. Он также подчеркнул важность выстраивания взаимовыгодного и равноправного сотрудничества ЕАЭС с внешними партнёрами и международными объединениями.