Australian Open մրցաշարում հայկական արմատներով ռուս թենիսիստ, Ռուսաստանի սպորտի վարպետ, Տոկիո 2020-ի արծաթե մեդալակիր Կարեն Խաչանովի և ճապոնացի Յոսիհիտո Նիսիոկայի խաղի ժամանակ ցուցադրվել է Արցախի Հանրապետության դրոշը։
«Խաչանովը խաղաշրջանի ողջ ընթացքում օգտագործել է հարթակը՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման դեմ հանդես գալու համար, և Մելբուռնի հայ-ավստրալական համայնքը միացել է նրան»,- նշված է հայ-ավստրալական համայնքի թվիթերյան էջում։
Հիշեցնենք, որ Խաչանովը մրցաշարի ընթացքում նաև իր աջակցությունն է հայտնել Արցախին։ Australian Open-ի 1/8 եզրափակչում հաղթանակից հետո նա գրություն էր թողել տեսախցիկին․ «Շարունակեք հավատալ մինչև վերջ։ Ուժեղ մնա՛, Արցախ» (Keep believing all the way until the end! Artsakh Stay Strong)։
Մինչ այդ՝ երրորդ շրջանի խաղում հաղթելուց հետո, գրել էր. «Ուժեղ մնա՛, Արցախ» (Artsakh stay strong!!!)։

Флаг Арцаха – на Australian Open
Во время матча российского теннисиста армянского происхождения Карена Хачанова и японца Йосито Нисиоку на Открытом чемпионате Австралии – 2023 был показан флаг Республики Арцах.
«Хачанов использовал свою платформу на протяжении всего турнира, чтобы высказаться против блокады Арцаха Азербайджаном, и армянская община Мельбурна присоединяется к нему», – говорится в микроблоге армяно-австралийской общины в Twitter.
Напомним, российский теннисист армянского происхождения Карен Хачанов после того, как вышел в четвертый круг Australian Open, поддержал Республику Арцах (НКР), которая подвергается блокаде со стороны Азербайджана. Карен Хачанов написал на камере: «Арцах, держись!!!» («Artsakh, stay strong!!!»).