Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել հիվանդներ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից չորս հիվանդներ՝ «Միելոմային հիվանդություն», «Արագ պրոգրեսիվող գլոմերուլոնեֆրիտ՝ սուր նեֆրոտիկ համախտանիշով, առաջնային ֆոսֆոլիպիդային համախտանիշ», «Ախալազիա III-IV աստիճան»և «Առաջնային անպտղություն»ախտորոշումներով, այսօր՝ հունվարի 23-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի Տեղեկատվական շտաբից հայտնում են, որ ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 12 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 46 հիվանդ։

При посредничестве МККК из Арцаха в Армению доставлены ещё 4 пациента
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста (МККК) в различные специализированные медцентры Армении сегодня были доставлены 4 пациента с диагнозами «Миеломная болезнь», «Быстро прогрессирующий гломерулонефрит с острым нефротическим синдромом, первичный антифосфолипидный синдром», «Ахалазия III-IV степени» и «Первичное бесплодие».
Из Информационного штаба Арцаха сообщают, что в медицинских учреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
12 детей находятся в отделениях неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
11 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 4 из них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцах в Армению было доставлено 46 пациентов.