ՔԿ. Սեպտեմբերին թշնամու կողմից ռազմական ագրեսիայի քրգործի շրջանակում 16 մեղադրյալ կա, որից վեցը կալանավորված են
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ամփոփվել են 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված ռազմական ագրեսիայի առթիվ իրականացվող քննության արդյունքները։
Կոմիտեից հայտնում են.
«Ըստ այդմ, նշված ագրեսիայի ակտի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի մեկուկես տասնյակ համայնքներում կատարվել է շուրջ 100 դեպքի վայրի զննություն։ Դրանց արդյունքում, ինչպես նաև մինչ այժմ կատարված քննության նախնական տվյալներով պարզվել են համայնքներին պատճառված վնասները. ավերված կամ վնասված համայնքապետարանի շենք, հրշեջ փրկարական ջոկատի շենք, դպրոց, 3 հյուրատուն, հանդիսությունների սրահ, 100-ից ավելի սեփական բնակելի տուն, անասնագոմեր, ջերմոց, մեկ տասնյակի հասնող քաղաքացիական ավտոմեքենաներ, ավտոճանապարհներ, այրված խոտածածկ և անտառածածկ մեծ տարածքներ, պտղատու այգի, և այլն։
Բացի այդ, վնասվել են նշված մարզերում տեղակայված 6 զորամաս, ռազմական օբյեկտներ և տեխնիկա, այդ թվում՝ բուժծառայության 2 ավտոմեքենա: Քրեական վարույթի շրջանակում նշանակվել են ավելի քան 7 տասնյակ դատա-պայթյունատեխնիկական, հրդեհատեխնիկական, շինարարա-տեխնիկական, ապրանքագիտական հանձնաժողովային համալիր, ինչպես նաև բուսաբանական փորձաքննություններ:
Նախաքննության ընթացքում տուժող են ճանաչվել և հարցաքննվել 600-ից ավել անձինք, հարցաքննվել են 1000-ից ավելի վկաներ, նշանակվել են 224 դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ, ինչպես նաև 98 դատագենետիկական և 350-ից ավել դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմից զոհվել է 224 անձ, այդ թվում՝ 3 քաղաքացիական անձ, անհայտ է 3 զինծառայողի գտնվելու վայրը։
ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված այդ ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից կատարված տարբեր հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումներում նախաձեռնվել է ևս 23 քրեական վարույթ, որոնք միացվել մեկ վարույթում:
Մասնավորապես, քննության առարկա են՝
• ադրբեջանական զինծառայողների, կողմից մարտադաշտում սպանված հայ զիծառայողների (այդ թվում նաև կին) դիակներն անարգելու դեպքերը,
• միջազգային իրավունքով պաշտպանությունից օգտվող, ռազմագերու կարգավիճակում գտնվող ՀՀ զինված ուժերի երկու տասնյակից ավելի զինծառայողների հանդեպ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու՝ ծաղրելու, սեռական բնույթի հայհոյանքներ և այլ վիրավորական արտահայտություններ հնչեցնելու եղանակով նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելու, խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունք դրսևորելու դեպքը,
• գերության մեջ գտնվող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողին բռնության ենթարկելու, խոշտանգելու և սպանելու փաստերը,
• տարածված տեսագրությամբ արձանագրված՝ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից ռազմական ագրեսիայի ընթացքում մի խումբ գերի հայ զինծառայողների ուղղությամբ կրակահերթ արձակելու և սպանելու փաստը,
• հայ վիրավոր զինծառայողների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին վկայող տեսաձայնագրությունը, որը, ինչպես պարզել է նախաքննությունը, կատարվել է 13.09.2022թ. ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության ներքո գտնվող, սակայն ռազմական գործողության արդյունքում բռնազավթված մարտական դիրքի գետնատնակում: Նախաքննությամբ նույնականացված՝ տեսանյութում պատկերված ռազմագերու կարգավիճակում գտնվող դեռևս ողջ ՀՀ ԶՈՒ 2 զինծառայողների սպանված մարմինները հետագայում փոխանցվել են հայկական կողմին։
• Քննության առարկա են նաև Ադրբեջանական ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ և Սյունիքի մարզի Գորհայք համայնքների, Գեղարքունիքի մարզի մի շարք բնակիչներին պատկանող խոշոր չափերով գույքերը՝ կացարանները, անասունները և ավտոմեքենաները, ՀՀ ՊՆ մի շարք զորամասերի հաշվեկշռում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով գույքերը, ռազմական անհրաժեշտությամբ չպայմանավորված, ապօրինի, կամայական ոչնչացնելու և հափշտակելու դեպքերը։
• Քննության առարկա է նաև հակառակորդի կողմից գրավված մարտական դիրքերից զոհված հայ զինծառայողների դիերը դուրս բերելու նպատակով կազմված խմբի 4 հայ անդամներին 15.09.2022թ-ին ետ վերադառնալ չթույլատրելու դեպքը (բանակցություններից հետո վերջիններս վերադարձվեցին հայկական կողմին):
Քրեական միասնական վարույթի շրջանակնում շարունակվում են հսկայածավալ քննչական, վարութային, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ հանցագործություն կատարած Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների նույնականացման, նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու, կատարված ռազմական հանցագործությունների ողջ պատկերն ամբողջացնելու նպատակով։
Բացի վերոնշյալը, չնայած ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ իրականացված նշված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի կողմից կազմակերպված ուժեղ դիմադրության ցուցաբերմանը, ՀՀ ՔԿ ԶՔԳ վարչությունում քննության առարկա են դարձվել նաև ՀՀ զինված ուժերի որոշ ներկայացուցիչների առանձին գործողություններ՝ կապված մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելու, կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր վիճակում գտնվող և ինքնապահպանության միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունից զրկված անձին անօգնական վիճակում թողնելու, մարտի պարագայում ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, զինծառայությունից ժամանակավորապես խուսափելու նպատակով ժամանակին ծառայության վայր չներկայանալու, ծառայողական ռազմական գույքը կորցնելու և այլնի հետ։
Նման դեպքերի առթիվ նախաձեռնվել է 22 քրեական վարույթ, որոնց շրջանակներում մեղադրանքներ են ներկայացվել 16 զինծառայողների, որոնցից 6-ի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, իսկ մնացածի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը։ Նշված քրեական վարույթներից 6-ը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, մյուսներով նախաքննությունը շարունակվում է»։

СК Армении: В результате сентябрьской агрессии Азербайджана у армянской стороны 224 погибших
В Главном военном следственном управлении Следственного комитета Армении подведены  результаты  расследования военной агрессии, совершенной Азербайджаном против суверенной территории Республики Армения 13-14 сентября 2022 года.
Из СК Армении сообщают:
«Таким образом, в ходе предварительного расследования уголовного производства, инициированного по п.2 ч.1 статьи 140 и ч. 1 ст.149 УК РА в связи с указанным актом агрессии, в более 10 общинах Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областей РА проведено около 100 осмотров мест происшествий.
В результате этих осмотров, а также по предварительным данным проведенного к настоящему времени расследования был выявлен нанесенный общинам ущерб: разрушенное или поврежденное здание общинной администрации, здание пожарно-спасательного отряда, школа, 3 гостевых дома, зал торжеств, более 100 частных жилых домов, хлевов, теплиц, до десятка гражданских автомобилей, автодороги, большие сгоревшие массивы, сад и т.д..
Кроме того, повреждены 6 дислоцированных в областях воинских частей, военные объекты и техника, в том числе 2 автомобиля медицинской службы. В рамках уголовного производства назначено более 7 десятков судебно-взрывотехнических, пожарно-технических, строительно-технических и других экспертиз.
В ходе предварительного следствия признаны потерпевшими и допрошены более 600 человек,   более 1000 свидетелей, назначены судебно-медицинские экспертизы 224 тел, а также 98 судебно-генетических и более 350 судебно-медицинских экспертиз.
По полученным в ходе расследования данным,  в результате осуществленной Азербайджаном агрессии с армянской стороны погибли 224 человека, в том числе 3 гражданских лица, местонахождение 3 военнослужащих неизвестно.
В подразделениях Следственного комитета РА возбуждено еще 23 уголовных производства по различным преступлениям, совершенным военнослужащими вооруженных сил Азербайджана, в ходе агрессии против суверенной территории РА, которые объединены в одно производство».
Ведется расследование по следующим фактам:
- случаи осквернения азербайджанскими военнослужащими тел армянских военнослужащих (в том числе женщин), убитых на поле боя,
- считающиеся грубыми нарушениями норм международного гуманитарного права деяния, в частности случаи пыток и унижения более чем двух десятков пользующихся защитой международного права и находящихся в плену военнослужащих ВС РА и бесчеловечного обращения с ними,
- факты избиения, пыток и убийства военнослужащего РА, находящегося в плену,
- зафиксированный на распространенном видео факт расстрела и убийства азербайджанскими ВС группы пленных армянских военнослужащих во время военной агрессии,
- видеозапись, свидетельствующая о применении насилия в отношении раненых армянских военнослужащих, которая, по данным предварительного следствия, была сделана 13.09.2022. в блиндаже боевой позиции, находящейся под охраной N-ской в/ч Минобороны РА, но захваченной в результате боевых действий. Идентифицированные в ходе следствия, запечатленные на видео тела двух убитых военнослужащих ВС РА, захваченных в плен еще живыми, позже были переданы армянской стороне.
- предметом расследования также являются случаи незаконного уничтожения и  кражи военнослужащими азербайджанских ВС имущества в крупных размерах(жилье, хлева, скот и автомобили), принадлежащего жителям общины Джермук Вайоцдзорской области РА и общины Горайк Сюникской области РА, а также ряду жителей Гегаркуникской области, а также имущества в особо крупных размерах, находящегося на балансе Минобороны Армении.
Помимо этого, СК официально подтвердил, что 15 сентября 2022 года азербайджанцы не позволили четверым армянам из состава группы, сформированной с целью вывоза тел армянских военнослужащих с захваченных противником боевых позиций, вернуться обратно, и только после переговоров последние были возвращены армянской стороне. Этот случай также является предметом расследования.