Զինվորների ողբերգական մահվան դեպքի քննությունը պետք է առավելագույնս խորը և թափանցիկ ընթանա․ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն
18:15 24/01/2023
ԱԾ պահեստազորի սպաների միությունը հաղորդագրություն է տարածել,որում ասվում է․
«Հունվարի 19-ին Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի ինժեներասակրավորական վաշտի կացարանում բռնկված հրդեհը պատճառ է դարձել ժամկետային ծառայության 15 զինվորի ողբերգական մահվան:ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միությունն իր վշտակցությունն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, արձանագրում, որ ցավը հանուրինս է:
Դեպքի նկարագրի պաշտոնական վարկածը հասարակության մոտ իրավամբ հարցերի տեղիք է տվել, ավելին, կասկած հարուցել: Հետևաբար քննությունն առավելագույնս խորը և թափանցիկ պիտի ընթանա:
ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միությունը պատրաստակամություն է հայտնում կոնսուլտացիաներ անցկացնել զոհվածների հարազատների, շահագրգիռ անձանց, կազմակերպությունների հետ դեպքի իրական հանգամանքները պարզաբանելու ու գնահատելու համար»:

Союз офицеров запаса СНБ: Расследование трагической гибели военнослужащих должно быть максимально тщательным и прозрачным
18:59 24/01/2023
Союз офицеров запаса СНБ распространил сообщение, в котором, в частности, говорится:
«Пожар в казарме в жилом помещении инженерно-саперной роты в одной из воинских частей министерства обороны Армении в селе Азат Гегаркуникской области стал причиной трагической гибели 15 военнослужащих срочной службы.
Союз офицеров запаса СНБ выражает скорбь семьям погибших и отмечает, что это общая боль.
Официальная версия описания инцидента справедливо вызывала вопросы у общественности, более того, вызывала подозрения. Следовательно, следствие должно быть максимально тщательным и прозрачным.
Союз офицеров запаса СНБ выражает готовность провести консультации с родными погибших, заинтересованными лицами, организациями для установления и оценки реальных обстоятельств инцидента».