Ադրբեջանի կողմից Բերձորի միջանցքը փակելու հումանիտար հետևանքները ԵԽԽՎ-ում կքննարկեն հունվարի 26-ին
Panorama.am-ին ԵԽԽՎ-ից հայտնում են, որ հինգշաբթի օրը՝ հունվարի 26-ին, կեսօրին (Ստրասբուրգի ժամանակով ժամը 17։00-ից մինչև 20։00) կանցկացվի ընթացիկ հարցերի քննարկումը «Անդրադարձ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքներին» թեմայով։
Վեհաժողովից տեղեկացնում են, որ բանավեճի այս ձևաչափը չի նախատեսում որևէ փաստաթղթի ընդունում։
Արցախի կառավարության հրապարակած տեղեկագրի համաձայն, Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 44 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և կանգնած է նաև սովի ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից ամբողջությամբ կամ մասամբ փակվել է 41 մանկապարտեզ, 56 նախադպրոցական խումբ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
6,828 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ, նախակրթարան և երկարօրյա դպրոց հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք, սնունդ և կրթություն ստանալու հնարավորությունից:
Հունվարի 18-ից ջեռուցման ու էլեկտրամատակարարման խնդիրների պատճառով դադարեցվել է Արցախի բոլոր 117 դպրոցների աշխատանքը՝ ավելի քան 20,000 երեխայի զրկելով կրթություն ստանալու իրավունքից:
Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով 490 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 46 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 4,700 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 17,200 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:

Гуманитарные последствия блокады Бердзорского коридора будут обсуждены 26 января в ПАСЕ
Panorama.am из ПАСЕ сообщают, что в пятницу, 26 января, в полдень (с 17:00 до 20:00 по страсбургскому времени) состоится обсуждение на тему: «О гуманитарных последствиях блокады Азербайджаном Лачинского (Бердзорского) коридора».
Из ПАСЕ сообщают, что этот формат дискуссии не предусматривает принятия каких-либо документов.
Согласно бюллетеню, опубликованному правительством Арцаха, 120 000 жителей Арцаха на протяжении 44 дней продолжают удерживаться в качестве заложников из-за террористических действий агентов азербайджанских спецслужб.
120 000 жителей Арцаха (среди которых 30 000 детей, 20 000 стариков и 9000 лиц с инвалидностью) из-за блокады оказались перед угрозой реального голода.
41 детсад, 56 дошкольных групп, 20 школ с режимом продленного дня закрыты из-за острой нехватки продуктов питания. 6.828 детей лишены возможности посещать детсады, дошкольные группы общеобразовательных школ, а также школы с режимом продленного дня.
С 18 января из-за проблем с отоплением и электроснабжением прекращена работа 117 школ Арцаха, свыше 20 000 детей лишены права на получение образование.
Из-за прекращения проведения плановых операций во всех медучреждениях, находящихся в ведении министерства здравоохранения, 490 граждан лишены возможности решить проблемы со здоровьем путем операции.
До сих пор при посредничестве и сопровождении МККК из Арцаха в Армению перевезены 46 пациентов для получения соответствующего лечения.
В сложившихся тяжелых экономических условиях по предварительным данным как минимум 4700 человек потеряли работу и источник заработка.
Свыше 17 200 тонн товаров жизненно важных грузов, если бы не блокада, во время которой лишь небольшая часть была доставлена Международным комитетом Красного Креста и российским миротворческим контингентом».