Ադրբեջանի կողմից Բերձորի միջանցքը փակելու հումանիտար հետևանքները ԵԽԽՎ-ում կքննարկեն հունվարի 26-ին
Panorama.am-ին ԵԽԽՎ-ից հայտնում են, որ հինգշաբթի օրը՝ հունվարի 26-ին, կեսօրին (Ստրասբուրգի ժամանակով ժամը 17։00-ից մինչև 20։00) կանցկացվի ընթացիկ հարցերի քննարկումը «Անդրադարձ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետևանքներին» թեմայով։
Վեհաժողովից տեղեկացնում են, որ բանավեճի այս ձևաչափը չի նախատեսում որևէ փաստաթղթի ընդունում։
Արցախի կառավարության հրապարակած տեղեկագրի համաձայն, Ադրբեջանի կառավարության գործակալները ահաբեկչական գործողություններով 44 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և կանգնած է նաև սովի ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից ամբողջությամբ կամ մասամբ փակվել է 41 մանկապարտեզ, 56 նախադպրոցական խումբ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
6,828 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ, նախակրթարան և երկարօրյա դպրոց հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք, սնունդ և կրթություն ստանալու հնարավորությունից:
Հունվարի 18-ից ջեռուցման ու էլեկտրամատակարարման խնդիրների պատճառով դադարեցվել է Արցախի բոլոր 117 դպրոցների աշխատանքը՝ ավելի քան 20,000 երեխայի զրկելով կրթություն ստանալու իրավունքից:
Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով 490 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 46 հիվանդ՝ համապատասխան բուժում ստանալու համար։
Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 4,700 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը։
Ավելի քան 17,200 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:

PACE to debate humanitarian consequences of Lachin blockade on Thursday
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Monday adopted the final agenda of its session, which also includes a debate on the ongoing Azerbaijani blockade of the Lachin corridor, the sole road linking Artsakh (Nagorno-Karabakh) to Armenia.
“On Thursday, 26 January, in the afternoon session (from 17h00 to 20h00 Strasbourg time) the current affairs debate “Addressing the humanitarian consequences of the blockade of the Lachin corridor” will be held. This format of the debate does not foresee any document prepared or adopted,” the PACE told Panorama.am on Tuesday.
Azerbaijan has been keeping 120,000 people in Artsakh under siege for 44 days now. Aound 30,000 children, 20,000 elderly people and 9,000 people with disabilities are at risk ofstarvation due to the blockade.
41 kindergartens, 56 pre-schools and 20 all-day schools are shut down in the country because of severe food shortages.
6,828 children cannot attend kindergartens, pre-schools and all-day schools. 117 schools have been closed in Artsakh due to the disruption of electricity and gas supplies since 18 January and nearly 20,000 children are deprived of their right to education.
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 46 severely ill patients from Artsakh to Armenia for urgent treatment since the start of the blockade.
Due to the difficult economic situation, at least 4,700 people have lost their jobs and source of income.