Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կոչ է արել վերացնել սննդամթերքում արդյունաբերական ճանապարհով ստացվող տրանս ճարպերը: Ամեն տարի աշխարհում մինչև կես միլիոն մարդ մահանում է սննդի հետ կապված սրտի հիվանդությունից: ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին ասվում է ԱՀԿ-ի երկուշաբթի օրը հրապարակված զեկույցում:
Փորձագետների կարծիքով՝ այժմ 43 երկիր կիրառում է «լավագույն փորձը սննդամթերքի տրանս ճարպերի դեմ պայքարելու համար»։ «2,8 միլիարդ մարդ պաշտպանված է այս ճարպեր ուտելու վնասակար ազդեցությունից՝ վեց անգամ ավելի, քան 2018 թվականին։ Այնուամենայնիվ, չնայած այս առաջընթացին, «աշխարհի 5 միլիարդ մարդ մնում է «անպաշտպան», և, հետևաբար, 2018-ին կազմակերպության առաջ դրած մինչև 2023 թվականը տրանսճարպերի օգտագործումը զրոյացնելու նպատակը պատակը «դեռ չի իրականացվել»: Տրանս ճարպերի սպառման պատճառով վաղաժամ սրտի իշեմիկ հիվանդությունից մահանում է մինչև 500,000 մարդ»,-ասել է ԱՀԿ-ն՝ հավելելով, որ տրանսճարպերը «սովորաբար հայտնաբերվում են փաթեթավորված մթերքներում, հացաբուլկեղենում, ճաշ պատրաստելու յուղերում և սփրեդներում»:
«Ոչինչ հայտնի չէ տրանս ճարպերի օգուտների մասին»,-զեկույցի հրապարակման կապակցությամբ ասել է ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը։ Նա հիշեցրել է «առողջապահական համակարգերի հսկայական ծախսերը», որոնք կապված են արտադրանքներում դրանց օգտագործման հետ՝ ընդգծելով, որ տրանս ճարպերի վերացումը «առողջության համար հսկայական օգուտներ կբերի»:
«Եկեք պարզ ասենք՝ տրանսճարպերը թունավոր քիմիական նյութ են, որոնք սպանում են և չպետք է տեղ ունենան սննդի մեջ: Ժամանակն է մեկընդմիշտ ազատվել դրանցից»,-եզրափակեց Գեբրեյեսուսը:
ԱՀԿ զեկույցի համաձայն, տրանս ճարպերի հետ կապված «լավագույն պրակտիկան» ներկայումս չի կիրառվում տրանս ճարպերի օգտագործման պատճառով կորոնար հիվանդություններից հատկապես մեծ թվով մահացություններ ունեցող 16 երկրներից 9-ում՝ Ավստրալիայում, Ադրբեջանու, Բութանում, Եգիպտոսում, Իրանում, Նեպալում, Պակիստանում, Կորեայի Հանրապետությունում և Էկվադորում։

В стране «экологов» Азербайджане люди умирают от нездоровой пищи
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) призвала отказаться от использования в продуктах трансжиров промышленного производства. Ежегодно от болезней сердца, связанных с их употреблением в пищу, в мире умирают до полумиллиона человек, говорится в опубликованном в понедельник докладе ВОЗ. Об этом сообщает ТАСС.
Как отмечают эксперты, в 43 странах сейчас применяется «наилучшая практика по борьбе с трансжирами в пище». От губительных последствий для здоровья употребления таких жиров «защищены 2,8 млрд человек», что в шесть раз больше, чем в 2018 году. Вместе с тем, несмотря на этот прогресс, «5 млрд человек в мире остаются "незащищенными", и, таким образом, поставленная организацией в 2018 году цель добиться полного отказа о трансжиров в 2023 году "на настоящий момент все еще не достигнута». «Из-за употребления трансжиров до 500 тыс. человек преждевременно умирают от коронарной болезни сердца», – констатировали в ВОЗ, добавив, что трансжиры «обычно содержатся в упакованных пищевых продуктах, хлебобулочных изделиях, кулинарных маслах и спреде».
«О пользе трансжиров ничего не известно», – заявил в связи с публикацией доклада генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус. Он напомнил об «огромной цене для систем здравоохранения», связанной с их использованием в продуктах, подчеркнув, что отказ от трансжиров «приносит гигантскую пользу здоровью». «Скажем проще: трансжиры - это токсичное химическое вещество, которое убивает, и ему не должно быть места в пище. Настало время избавиться от него раз и навсегда», – резюмировал Гебрейесус.
Согласно докладу ВОЗ, «наилучшая практика» борьбы с трансжирами в настоящее время не применяется в 9 из 16 государств, в которых особенно высока доля смертей, связанных с коронарными заболеваниями, вызванными употреблением трансжиров. Это Австралия, Азербайджан, Бутан, Египет, Иран, Непал, Пакистан, Республика Корея и Эквадор.