«Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն այս օրերին ակտիվ քննարկումների մեջ է: Մինչ այս իշխանականները, երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերները թողած, քննարկում էին ընդդիմադիրներին մանդատից զրկել-չզրկելու հարցը, հիմա էլ անցել են արդեն «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Սեյրան Օհանյանին և Արմեն Չարչյանին անձեռնմխելությունից զրկելուն համաձայնություն տալու հարցին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ իշխող ֆրակցիային առնչվող այս և մյուս բոլոր կարևոր որոշումները կայացնում է ՔՊ «վերնախավը»՝ ի դեմս խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի, Ալեն Սիմոնյանի և, իհարկե, Նիկոլ Փաշինյանի: Տեղեկացանք, որ վերջիններս որոշումներ կայացնում են առանց թիմակիցների հետ քննարկման, առանց նրանց կարծիքը հարցնելու:
Ավելին՝ խմբակցության որոշ պատգամավորների (որոնք համեմատաբար հաճախ են շփվում մամուլի հետ) միայն վերջին պահին են տեղեկացնում որոշումների մասին, որպեսզի հանկարծ արտահոսք չլինի: Պատգամավորներին ասված է, որ բոլոր կարևոր իրադարձությունների շուրջ իրավասու են խոսել միայն խմբակցության ղեկավարը և քարտուղարը:
Իհարկե, իշխող ֆրակցիայում կան չեզոք պատգամավորներ, որոնց համար միևնույնն է՝ ինչ է կատարվում խմբակցության ներսում, ինչ որոշումներ կկայացվեն, իրենք միայն «դիտորդի», կոճակ սեղմողի դերում են»։

«Жоховурд»: Кто во фракции партии власти в Армении принимает решения?
«Правящая фракция «Гражданский договор» в эти дни проводит активные обсуждения. До этого власти, позабыв о стоящих перед страной вызовах, обсуждали вопрос лишения мандатов ряда оппозиционеров, а теперь перешли к вопросу о даче согласия на лишение неприкосновенности депутатов от фракции «Армения» Сейрана Оганяна и Армена Чарчяна.
По сведениям газеты «Жоховурд», эти и все другие важные решения, касающиеся правящей фракции, принимает «элита» ГД в лице руководителя фракции Айка Конджоряна, спикера НС Алена Симоняна и, конечно, Никола Пашиняна. Мы узнали, что последние принимают решения без обсуждения с товарищами по команде, не спрашивая их мнения.
Более того, некоторые депутаты от фракции (которые относительно часто общаются с прессой) лишь в последний момент информируются о решениях, чтобы не было утечки информации. Депутатам сказано, что обо всех важных событиях правомочны говорить только руководитель и секретарь фракции.
Конечно, в правящей фракции есть нейтральные депутаты, которым все равно, что происходит во фракции, какие решения будут приниматься, они занимают лишь роль «наблюдателей» или нажимающих «кнопки»».