Տարվա կոռուպցիոն գործարքը
Հայաստանի նորանկախ պատմության մեջ ամենակասկածելի գործարքներից մեկի՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» (ԶՊՄԿ) փակ բաժնետիրական ընկերության շուրջ հարցերը դեռևս մնում են անպատասխան։ Մինչ օրս պարզ չէ, թե ինչպես և ինչ պայմաններով է ՀՀ կառավարությունը գործարք կնքել Հայաստանի թիվ մեկ խոշոր հարկատու ԶՊՄԿ-ի հետ, քանի որ դրա մանրամասները գաղտնի են պահում հասարակությունից։
Իսկ ամեն ինչ սկսվեց 2021 թվականի սեպտեմբերի 30-ին, երբ հայտնի դարձավ, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետերերից մեկը` ռուսաստանյան «Արդյունաբերական ընկերություն»-ը ձեռք էր բերել կոմբինատի 60%-ը, որից 25%-ն (կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%-ը) էլ նվիրաբերել է ՀՀ կառավարությանը։ Այսպիսով, գործարքի արդյունքում ՀՀ կառավարությունը դարձավ կոմբինատի 15 տոկոսի բաժնեմասի սեփականատերը։
Ի դեպ «Արդյունաբերական ընկերությունը» նախկինում երբեք Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետերերի թվում չի հիշատակվել։ Այն ԶՊՄԿ-ի բաժնետեր է դարձել հենց սեպտեմբերի 30-ին, նույն օրն էլ բաժնետոմսերի 15 տոկոսը նվիրել է կառավարությանը։ Հարց է առաջանում, թե որն է նվիրատվության առիթը, ի՞նչ պայմանավորվածության արդյունքում է բաժնետերը նման քայլի գնացել։
Նշենք, որ «Արդյունաբերական ընկերության» խոշոր բաժնետերը ռուս միլիարդատեր, «Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոն է։
Փաշինյանի հայտարարությունն ու ԶՊՄԿ-ում փոփոխությունները
Այս գործարքից առաջ՝ 2021-ի հունիսի 16-ին Նիկոլ Փաշինյանը Վայոց Ձորում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտարարել էր՝ եթե «թավշյա հեղափոխությունը» սկսվել էր Շիրակի մարզից, ապա չագուճի հեղափոխության էպիկենտրոնը Սյունիքի մարզն է լինելու։
«Մենք Սյունիքից էսօր դուրս ենք եկել, ընդեղ հետցնցումներ են սկսվել, հայտարարություններ են անում, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է հայտարարություն արել։ Ես իրենց զգուշացրել էի մի քանի անգամ, որ չփորձեք աշխատողների նկատմամբ քաղաքական ներգործություն անել։ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինա՛տ, դուք կարմիր գիծն անցել եք, ինչը նշանակում է, որ կապույտ չագուճն առաջինը ձեր գլխին է ջարդվելու։ Հայտարարեք- չհայտարարեք` ձեր հարցը լուծված է։ Ժամանակի հարց է, դուք հանգիստ սպասեք ձեր դատավճռին»,- նշել էր Փաշինյանը։
Դրանից մեկ օր առաջ էլ Քաջարանում ասել էր, որ Հայաստանի ժողովուրդն իր փայաբաժինն է ունենալու «Զանգեզուրի» պղնձամոլիբդենային կոմբինատում։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցներին սպառնացել են, ասել են՝ ով գնա երթի, աշխատանքից հանելու ենք։ Ես հիմա ձեզ խոստանում եմ, որ մինչև հուլիսի կեսերը ձեզ սպառնացողներից որևէ մեկը չի աշխատելու Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում։ Հերիք ա՝ ինչքան Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր մնացին որոշ բաշիբոզուկներ»,- նշել է Փաշինյանը։
Ավելի նա որոշ գաղտնիքներ բացահայտեց. «Ես ուզում եմ գաղտնիք բացեմ՝ հիմա բանակցային գործընթաց է տեղի ունենում այդ մասով, հույս ունեմ՝ ոմանք կառուցողական դիրքորոշում կունենան։ Եթե չունենան կառուցողական դիրքորոշում, Հայաստանի ժողովուրդն էդ բաշիբոզուկներից Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի իր բաժինը, թեկուզ Ազգայնացման մասին օրենքով, ստանալու է»։
Փաստորեն այս հայտարարությունից շատ չանցած տեղի ունեցավ այդ գործարքը։
Հետաքրքիր մեկ դրվագ ևս. ՀՀ մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի 2021 թվականի սեպտեմբերի 29-ի N 270-Ա որոշումից պարզ է դառնում, որ հանձնաժողովը թույլատրել է համակենտրոնացնել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ն ու «Արդյունաբերական ընկերություն»-ը։ Դրա համար հիմք է հանդիսացել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի և «Արդյունաբերական ընկերություն» ԲԸ-ի 2021թ-ի հունիսի 15-ի դիմումը, ըստ որի՝ ՌԴ-ում գրանցված «Արդյունաբերական ընկերությունը» նախատեսում է ձեռք բերել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալի շուրջ 60 տոկոս փայաբաժինը:
Այսինքն՝ ՄՊՀ-ն դիմումը ստացել է այն նույն օրը, երբ Նիկոլ Փաշինյանը քաջարանցիներին ասում էր, թե «Հայաստանի ժողովուրդն ունենալու է իր փայաբաժինը «Զանգեզուրի» պղնձամոլիբդենային կոմբինատում»։
Դրանից հետո Կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի՝ ՀՀ սեփականություն հանդիսացող 15 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի» (ԱՆԻՖ) հավատարմագրային կառավարմանը: Հիշեցնենք, որ «ԱՆԻՖ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն է։
Մի շարք տնտեսագետներ, քաղաքական գործիչներ, լրատվամիջոցներ բարձրաձայնել են այս ոչ թափանցիկ գործարքի մասին։ Ավելին, լրատվամիջոցները դիմել են կառավարությանը՝ խնդրելով տրամադրել նվիրատվության պայմանագիրը, սակայն Կառավարությունից հրաժարվել են տրամադրել այն՝ որակելով պայմանագիրը որպես առևտրային գաղտնիք։
Դրանից հետո «Սիվիլնեթ»-ի ու «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»-ի ներկայացուցիչները վարչական դատարան հայց են ներկայացրել՝ պահանջելով, որ դատարանը կառավարության աշխատակազմին պարտավորեցնի տրամադրել բաժնետոմսերի նվիրատվության պայմանագրի պատճենը։
Իսկ մինչ այդ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցի ասել էր, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 60% բաժնետոմսերի փոխանցումը Ռոման Տրոցենկոյին թափանցիկ ձևով չի իրականացվել և հետագայում էլ պարզաբանումներ չեն տրվել։
«Անհասկանալի է, թե ինչու «Գեոպրոմայնինգ»-ն այդպես բարի գտնվեց և բաժնետոմսերի 15 տոկոսը պետությանը նվիրատվություն արեց։ Պետությունն էլ դա արդարացրեց նրանով, որ ավելի մեծ կլինի պետության դերակատարումը և՛ շահույթի բաշխման, օգտագործման, և՛ կոմբինատի հետագա զարգացման հարցերում։ Ֆորմալ տեսանկյունից նպատակը վատը չէ, բայց խնդիրն այն է, թե որքանով է դա համապատասխանում իրականությանը»,- նշել էր Վարուժան Հոկտանյանը։
Նրա խոսքով՝ դեռ անպատասխան է մնում հարցը, թե ինչու հանկարծ որոշում կայացվեց գնելու Զանգեզուրի կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը, այնուհետև դրա մեկ քառորդը նվիրատվություն անել վարչապետի աշխատակազմին։ Ընդ որում` այստեղից էլ այլ հարց է առաջանում, թե ինչու է դա հանձնվում վարչապետի աշխատակազմին, այլ ոչ թե էկոնոմիկայի նախարարությանը, քանի որ այն ավելի համապատասխան պետական մարմին է։
«Սա իշխանության կենտրոնացման ևս մեկ փաստ է, որ չգիտես ինչու հենց վարչապետի աշխատակազմին են տալիս։ Ամեն ինչ կենտրոնանում է վարչապետի աշխատակազմի ձեռքում։ Եթե այսպես շարունակվի, նախարարությունների կարիք էլ չի զգացվի կդառնան վարչապետի աշխատակազմի վարչություններ»,- ասել է Վարուժան Հոկտանյանը՝ ընդգծելով, որ այս գործարքի հետ կապված թափանցիկության խնդիր կա, և ամեն ինչ հիմնվում է ենթադրությունների վրա։
Նշենք, որ Փաշինյանը խորհրդարանում մեծ ոգևորությամբ հայտարարում էր՝ «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը նոր ներդրումներ է իրականացնելու, մասնավորապես, կառուցելու է պղնձաձուլարան և նոր ատոմակայան, փաստ է, որ դրանք պարզապես խոստումներ են։
Ի դեպ նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական համախոհ Արամ Զավենի Սարգսյանն է ոչ վստահելի համարել գործարքը։ «Ռուս ներդրողը եկել է Քաջարան՝ ասում է 3 մլրդ-ի ներդրում եմ անելու ու էն դեպքում, որ մետաղաձուլական գործարան կառուցելու համար մաքսիմում 800 մլն փող է պետք»,- հայտարարել էր նա։
Այդուհանդերձ, կառավարությանը կոմբինատի բաժնետոմսերի նվիրատվությունից հետո գործընթացն այսքանով չավարտվեց։ 2022 թ-ի օգոստոսի 24-ին գործադիրի նիստում ընդունվեց համապատասխան որոշում, որի համաձայն՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» 6,8 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները նորից հանձնվեցին ԱՆԻՖ-ի կառավարմանը:
Իսկ ի՞նչ 6,8 տոկոսի մասին է խոսքը։ Գործադիրի նիստում Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանեց, գաղտնի որոշմամբ են նոր բաժնետոմսերն ընդունել։
«2022 թվականի մարտի 24-ին մենք որպես նվիրատվություն ստացել ենք ևս 6,8 տոկոս: Այն ժամանակ այդ նվիրատվությունն ընդունել ենք գաղտնի որոշմամբ: Ինչո՞ւ, որովհետև նվիրատուն իր կոմերցիոն հարցերի հետ կապված խնդրանք ուներ, որ գաղտնի պահվի: Հիմա իրենց համար գաղտնիության անհրաժեշտությունը վերացել է, և մենք այդ 6.8 տոկոս բաժնեմասը հանձնում ենք ԱՆԻՖ-ին կառավարման համար: ՀՀ կառավարությունը մարտի 24-ից հետո ունի 21,875 տոկոս բաժնեմաս, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է»,- ասել էր Փաշինյանը։
Նախագծում նշվում է, որ ԱՆԻՖ-ի միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունը առավել արդյունավետ կիրացնի իր բաժնեմասնակցությունն ընկերությունում, ինչպես նաև ԱՆԻՖ-ի միջոցով կարող է ստեղծել պետության և ընկերության բաժնետերերի միջև երկարաժամկետ համատեղ տեսլական և հնարավորություններ բիզնեսի զարգացման և Հայաստանի տնտեսական օգուտների համար։
ԱՆԻՖ-ն ու թափանցիկությունը
Արդյոք ԱՆԻՖ-ը թափանցիկ էր աշխատում։ Այս հարցի պատասխանը կարող են տալ ԶԼՄ-ները, որոնց հարցումները ԱՆԻՖ-ին հիմնականում մնում էին անպատասխան, իսկ մի քանի անգամ զգուշացնելուց  հետո միայն ստանում էին ոչինչ չասող պատասխաններ։
Փորձեցինք «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի»-ից որևէ տեղեկություն գտնել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի մասին։ Ընդամենը երկու լուր. առաջինը՝ «Կառավարությունը ԱՆԻՖ-ի հավատարմագրային կառավարմանն է հանձնել ԶՊՄԿ-ում իր բաժնեմասը», երկրորդը՝ «ԱՆԻՖ-ը չի կառավարելու «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) ՀՀ կառավարության բաժնեմասը»։ Որևէ այլ տեղեկություն մեզ չհաջողվեց գտնել։
Այս խնդրին անդրադարձել էր նաև «Փաստինֆո»-ն, որին չէր հաջողվել ԱՆԻֆ-ի տնօրենների խորհրդի իտալացի ու ֆրանսիացի անդամներից, ներդրումային կոմիտեի օտարերկրացի նախագահ Խալեդ Հելիոուից ստանալ մի շարք վիճահարույց հարցերի պատասխաններ։ ԱՆԻՖ-ից լրատվամիջոցին առաջարկել են հարցումներն ուղարկել իրենց՝ խոստանալով դրանք փոխանցել հասցեատերերին։ «Մինչդեռ հասցեատերերից այդպես էլ պատասխան չստացանք, ինչից կարող ենք ենթադրել, որ նրանց այդպես էլ չեն փոխանցվել»,- գրել էր «Փաստինֆո»-ն։
Սա նշանակում է, որ ԱՆԻՖ-ի ղեկավար կազմում ներգրավված օտարերկրացները ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերի կառավարման մասին իրավասու չեն որևէ տեղեկատվություն տալ։ Այսինքն՝ ԱՆԻՖ-ը որդեգրել է ԶԼՄ-ների՝ տեղեկություն ստանալու իրավունքը սահմանափակելու, խոչընդոտելու քաղաքականություն։ Դրա մասին պարբերաբար բարձրաձայնում են «Փաստինֆո»-ն, «Սիվիլնեթ»-ը և այլ լրատվամիջոցներ։
Իսկ դա անհետևանք չէր կարող մնալ
Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում իրեն պատկանող 21,8 տոկոսի բաժնետոմսերը ԱՆԻՖ-ին կառավարման հանձնելուց հետո ամիսներ անց այլ որոշում կայացրեց։
2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ի նիստում գործադիրը նոր որոշում ընդունեց, որի համաձայն՝ Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում իր ունեցած 21.9% բաժնետոմսերի կառավարումը հանձնեց ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։ Սակայն կառավարությունը չի հիմնավորում, թե ինչու է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ԶՊՄԿ-ի պետական բաժնետոմսերը կառավարելու լիազորությունը վերցնում և տրամադրում պետական կառույցին։
Նոր փոփոխության համար որպես հիմնավորում միայն նշված է «ընկերության կորպորատիվ կառավարմանը առավել ինստիտուցիոնալ մոտեցմամբ մասնակցելու անհրաժեշտությունը»: Այլ մանրամասներ որոշման նախագծում չկան:
Այս առիթով «Փաստինֆո»-ն գրում է՝ «Արդյունքում լուրջ քննարկումներ են ծավալվել ԱՆԻՖ-ում, քանզի օտարերկրացի առանձին փորձագետներ անհանգստացել են, որ իրենց անունները շոշափվում են կոռուպցիայի առումով կասկածելի խիստ գործարքի արդյունքում ձեռք բերված բաժնետոմսերի կառավարման գործում, ինչը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ իրենց վարկանիշի վրա»։
Նշենք, որ սա տեղի է ունենում այն կառավարության ժամանակ, որի ղեկավարը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, իշխանության էր եկել հանրության առջև բաց և թափանցիկ լինելու խոստումներով։

Corrupt deal of the year: Donation of ZCMC shares to Armenian government remains unclear
The issues concerning the transfer of the Zangezur Copper Molybdenum Combine (ZCMC) shares to the Armenian government, one of the shadiest deals in the history of independent Armenia, remain up in the air.
It remains unclear how the government cut a deal with the mining giant, which is Armenia’s largest taxpayer, as its details have not been publicly disclosed.
It all started back on 30 September 2021, when it emerged that the Industrial Company JSC, a wholly owned subsidiary of Russian billionaire Roman Trotsenko’s GeoProMining Gold, acquired 60% of ZCMC and immediately donated a quarter of that stake to the Armenian government. Thus, Prime Minister Nikol Pashinyan’s government got hold of 15% of ZCMC’s stock.
Incidentally, the Industrial Company had never been listed among the shareholders of the mining company. It became a ZCMC shareholder on September 30, when 15% of its ZCMC stake were granted to the government.
Pashinyan's statement and changes in ZCMC
Campaigning for the June 2021 parliamentary elections, Nikol Pashinyan vowed to punish ZCMC’s “owners” for harassing its employees and make sure that their shares are “returned to the people” as parts of a “steel revolution” which he said would start from Syunik Province.
“Employees of the Zangezur Copper Molybdenum Combine have been threatened with dismissal if they attend [Pashinyan’s] rallies. I promise you now that none of those threatening you will have worked at ZCMC by mid-July. It's enough that some bashibozouks remained in charge of the Zangezur Copper Molybdenum Combine," Pashinyan said at an election campaign in the town of Kajaran on 15 June.
He also revealed some secrets. "I would like to reveal a secret; now negotiations are underway in this regard and I hope that some will take a constructive stance. Otherwise, the Armenian people shall get back their shares in the Zangezur Copper Molybdenum Combine from those bashibozouks, even under the nationalization law."
The ZCMC deal was struck not long after his statements.
Here’s another striking circumstance. Decision No. 270-А of Armenia’s Competition Protection Commission dated 29 September 2021 reveals that the commission allowed the concurrence of the Zangezur Copper Molybdenum Combine and the Industrial Company. It was based on a June 15 application submitted by the two companies, which said the Moscow-based Industrial Company sought to acquire around 60% of ZCMC’s stock.
Thus, the Competition Protection Commission received the application on the same day when Nikol Pashinyan told his supporters in Kajaran that "the Armenian people will regain their shares in the Zangezur Copper Molybdenum Combine.”
Subsequently, the government handed over its 15% stake in ZCMC to the trust management of the Armenian National Interests Fund (ANIF). Strikingly, ANIF Board of Directors is led by Armenia’s former Deputy Prime Minister Tigran Avinyan.
A number of economists, politicians and media outlets sounded the alarm about this non-transparent deal. Moreover, the media asked the government to provide a copy of the donation agreement, however the latter rejected the request, citing “commercial issues” concerning the transfer.
CivilNet and the Transparency International Anti-Corruption Center next filed a lawsuit in the Administrative Court in December 2021, asking the court to oblige the government to publicize the deal.
Earlier in October, Varuzhan Hoktanyan, Project Director at the Transparency International Anti-Corruption Center, told Pastinfo that the deal to sell 60% of the ZCMC shares to Roman Trotsenko was not transparent and no further clarifications were provided.
"It’s unclear why GeoProMining was kind enough to donate 15% of its stake to the government. In turn, the government justified the deal claiming that its role in the distribution and use of the ZCMC profits, as well as in its further development will increase. Basically, it’s not a bad objective, but the question is whether those claims correspond to reality or not," Hoktanyan said.
He also called out the transfer of the shares to the prime minister’s office rather that the Ministry of Economy, which, Hoktanyan claimed, was a more competent agency.
"This is yet another evidence of the concentration of power, because it it’s clear why the stake was granted to the prime minister's office. Everything is concentrated in the hands of the prime minister's staff. If it continues like this, there will be no need for ministries, since they will emerge into departments of the prime minister's office," Hoktanyan stated.
Addressing the parliament on 6 October 2021, Pashinyan excitedly announced GeoProMining’s plans to build a copper smelter and a nuclear power plant in Armenia thriugh new investments, which essentially remained up in the air.
Incidentally, even Armenian politician Aram Sargsyan, who is a close ally of Nikol Pashinyan, called the deal reckless. "A Russian investor comes to Kajaran and says he will invest $3 billion there. However, a maximum of $800 million is needed to build a metal smelting plant," he stated.
Later on 24 August 2022, the Armenian government endorsed a draft decision to hand over 6.8% more stake in ZCMC to ANIF for management. Pashinyan revealed at a weekly cabinet meeting that the firm called AMP Holding secretly donated its 6.8% stake to the government in March. The premier said AMP asked the government at the time not to publicize the transfer due to “commercial issues.”
“Now they have no need for secrecy, and we are handing over that 6.8% stake to ANIF for management. Starting from March 24, the Armenian government holds a 21.875% stake [in ZCMC], which is a crucial development,” Pashinian said.
The decision said that Armenia would more effectively manage its shares in the company through ANIF which could create a long-term joint vision and opportunities between the state and the company's shareholders for business development and economic benefits for Armenia.
ANIF and transparency
Was ANIF transparent at work? The media can best answer this question, as their requests to ANIF were mostly ignored or they received vague answers after several warnings.
Panorama tried to obtain any information on the Zangezur Copper Molybdenum Combine from the ANIF website. There were just two reports regarding ZCMC: The one revealed the transfer of the government’s stake in ZCMC to the fiduciary management of ANIF, while the other said ANIF “will no longer manage the shares owned by the government.” No other data was available.
Pastinfo also reported the issue, saying it could not reach the Italian and French members of the ANIF Board of Directors as well as Chairman of the ANIF Investment Committee Khaled Helioui to get answers to a number of controversial questions.
ANIF proposed the news outlet to send the requests to them, promising to forward them to the addressees. "We have not heard back from the addressees, thus we can assume that the questions have not been passed to them,” Pastinfo said.
It comes to show that ANIF’s foreign leaders are not authorized to provide any information on the management of the ZCMC shares. In other words, ANIF has adopted a policy of restricting and obstructing the media's right to access information, which is repeatedly reported by Pastinfo, GivilNet, and other media outlets.
It could not go without consequences
A few months after the government transferred its 21.8% stake in the Zangezur Copper Molybdenum Combine to ANIF, it made another decision.
At a meeting on 22 December 2022, the government approved a decision to hand over its 21.9% stake in ZCMC to the State Property Management Committee, without giving any reason.
It only cited the need for a “more institutional approach” to its involvement in the corporate management of the company. No other details were available.
Referring to the matter, Pastinfo writes: "Serious discussions were held at ANIF, as some foreign members were concerned that their names were affected in the management of shares acquired through a highly suspicious corrupt transaction, which could negatively affect their ratings.”
It all comes under the government whose leader, Nikol Pashinyan, came to power on a promise to promote “transparency and openness”.