Անտարկտիդայի սառցադաշտից Լոնդոնի չափ սառցաբեկոր է պոկվել
Անտարկտիդայից պոկվել է հսկա սառցաբեկոր, որը գրեթե Լոնդոնի չափ է։ Այս մասին հայտնել է Մեծ Բրիտանիայի Անտարկտիկայի ծառայությունը, փոխանցում է «Ռիա  Նովոստի» գործակալությունը։
«Հսկայական սառցաբեկորը (1550 կմ²), գրեթե Լոնդոնի չափ, պոկվել է Անտարկտիդայի Բրանտ  սառցադաշտից: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում բնական ճանապարհով հայտնված ճաքերը տարածվել են սառցադաշտի ամբողջ երկայնքով»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Գիտնականները հայտնել են, որ այս իրադարձությունը սառցադաշտի բնական փոփոխությունների մի մասն է և կապված չէ կլիմայի գլոբալ տաքացման հետ:
Նշվում է, որ սառցաբեկորի հաստությունը մոտ 150 մետր է։ Գիտնականները տարիներ շարունակ հետևել են, թե սառցադաշտում ինչպես են ճաքեր առաջանում:
Ըստ ծառայության՝ մեկ տարի առաջ սառցադաշտից պոկվել է 1270 քառակուսի կիլոմետր մակերեսով մեկ այլ սառցաբեկոր:
Սառցադաշտի վրա, որտեղից պոկվել է սառցաբեկորը, կա դեպարտամենտի գիտահետազոտական կայան։  Գիտնականները հայտնել են, որ իրենց տեղակայման տարածքը չի տուժել։ Ըստ հետազոտողների՝ սառցադաշտն ունի բարդ կառուցվածք, ուստի ցանկացած փոփոխություն պարբերաբար վերահսկվում է հատուկ ավտոմատացված համակարգի միջոցով:

От Антарктиды откололся гигантский айсберг – размером с Лондон
Крупный айсберг откололся от Антарктиды, сообщили на сайте Антарктической службы Великобритании (BAS).
"Огромный айсберг (1550 квадратных километров) размером практически с Большой Лондон откололся от шельфового ледника Брант толщиной 150 метров. Он откололся, после того как трещины, появлявшиеся естественным образом в течение последних нескольких лет, распространились по всему шельфу ледника, что привело к откалыванию нового айсберга", — указано в публикации.
Как передает РИА Новости, данный случай, произошедший в минувшее воскресенье, стал вторым крупным откалыванием айсберга в этой части континента за последние два года.
На леднике, от которого откололся айсберг, расположена исследовательская станция ведомства. Находящиеся там ученые сообщили, что район их дислокации не был затронут. По словам исследователей, ледник имеет сложную структуру и последствия откалывания могут быть непредсказуемыми.
Любые изменения в леднике регулярно отслеживают через специальную автоматизированную систему.
Гляциолог Антарктической службы Великобритании Доминик Ходжсон назвал случившееся частью естественного поведения шельфового ледника Брант. Профессор подчеркнул, что это не связано с климатическими изменениями.
Специалисты продолжат отслеживать движение нового айсберга, имя которому позднее присвоит Национальный ледовый центр США.