Այրվածքներ ստացած զինծառայողներից մեկի մոտ առողջական վիճակի մի փոքր ծանրացում ունեինք. Անահիտ Ավանեսյան
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով այրվածքներ ստացած զինծառայողներին կյանքին վտանգ չի սպառնում։ Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Հիշեցենենք, որ Այրվածքաբանական ազգային ինստիտուտում բուժում է ստանում 3 զինծառայող։
«Երեք զինծառայողներից մեկի առողջական վիճակի հետ կապված երկու օր առաջ մի փոքր ծանրացում ունեինք, բայց հրավիրված կոնսիլիումի և բուժման մեջ փոփոխություններ մտցնելու արդյունքում այս պահին բոլորի վիճակը բավարար է, դեռ ստանալու են անհրաժեշտ ամբողջ ծավալով օգնությունը։ Հույս ունենք բոլորն առողջացումով պետք է տուն գնան։ Այս պահին վտանգ չի սպառնում կյանքին»,- նշեց նա։
Ավանեսյանն ասաց, որ այս գիշեր է վերադարձել գործուղումից, երևի օրվա ընթացքում կայցելի նրանց տեսակցության։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, հրդեհ է բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Հրդեհի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, վիրավորվել 3 զինծառայող, որոնք տեղափոխվել են Երևան՝ Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն։
Դեպքից անմիջապես հետո պաշտոններից ազատվել են 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարը և ևս 7 բարձրաստիճան զինվորական։

Анаит Аванесян: Было зафиксировано небольшое ухудшение в состоянии здоровья одного из трех военнослужащих
Жизням военнослужащих, получивших ожоги в результате пожара 19 января в казарме инженерно-саперной роты в селе Азат Гегаркуникской области Армении, ничего не угрожает. Об этом после заседания правительства Армении заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Напомним, что в Национальном ожоговом центре сейчас лечение получают 3 военнослужащих.
«Два дня назад у нас было небольшое ухудшение в состоянии здоровья одного из трех военнослужащих, но в результате созванного консилиума и внесения изменений в лечение, на данный момент состояние всех удовлетворительное, они еще получают необходимый полный объем помощи. Мы надеемся, что все вернутся домой выздоровевшими. На данный момент угрозы жизни нет», – отметила она.
А. Аванесян сказала, что сегодня ночью вернулась из командировки, наверное, в течение дня посетит военнослужащих.
Напомним, пожар вспыхнул в жилом помещении инженерно-саперной роты в одной из воинских частей министерства обороны Армении, в результате чего погибли 15 военнослужащих, ещё трое получили ожоги и были доставлены в Ереван – в Национальный ожоговый центр.
Сразу после инцидента от должностей были освобождены командир 2-го армейского корпуса ВС и ещё 7 высокопоставленных военных.