«Հրապարակ». Էդուարդ Աղաջանյանը հոգնել է. ուզում է գլուխը րոպե առաջ ազատել ու գնալ դեսպան
«ԱԺ հաջորդ հերթական նիստին իշխող խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը կհայտարարի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարվելու մասին։ ԱԺ կանոնակարգ օրենքը սահմանում է․ «Մշտական հանձնաժողովի նախագահի բացակայության կամ պաշտոնը թափուր լինելու դեպքում նրան փոխարինում է տեղակալը, իսկ դրա անհնարինության դեպքում՝ հանձնաժողովի կողմից որոշված անդամը»։
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը ՔՊ-ի շարքերը համալրած ՄԱԿ կուսակցության առաջնորդ Գուրգեն Արսենյանն է, ուստի հանձնաժողովը նախագահի պարտականությունները կդնի մեկ այլ անդամի՝ Սարգիս Խանդանյանի վրա։ ՔՊ-ում չեն բացառում, որ մոտ ապագայում Աղաջանյանը կհրաժարվի նաև մանդատից. նա նեղ միջավայրում անկեղծացել է, թե հոգնել է ղեկավարության պրետենզիաներից, ուզում է գլուխը րոպե առաջ ազատել ու գնալ դեսպան՝ եվրոպական որևէ երկիր։
Ասում են՝ նրա երազանքի երկիրը Ֆրանսիան է, որտեղ սովորել է, և որտեղ նրա ընտանիքը սեփականություն ունի, սակայն այս երազանքը վերևից դեռ հավանության չի արժանացել»։

«На следующем заседании НС депутат от правящей фракции Эдуард Агаджанян объявит об отставке с должности председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям. Регламент НС устанавливает: “В случае отсутствия или вакансии должности председателя постоянной комиссии его замещает заместитель, а при невозможности этого - определенный комиссией ее член”.
Заместитель председателя комиссии – лидер партии Объединенной трудовой партии Гурген Арсенян, пополнивший ряды ГД, посему комиссия возложит обязательства председателя на другого члена – Саркиса Ханданяна. В ГД не исключают, что в ближайшее время Агаджанян откажется также и от мандата: в узком кругу он признался, что устал от претензий руководства, хочет как можно раньше освободиться и стать послом в любой европейской стране.
Говорят, страна его мечты – Франция, где он учился и где его семья владеет недвижимостью, но эта мечта еще не одобрена сверху».