Ճապոնիան կարգելի պատվաստանյութերի և բժշկական սարքավորումների արտահանումը Ռուսաստան
Ճապոնիան արգելք է դնում Ռուսաստան պատվաստանյութերի, բժշկական սարքավորումների և դեղամիջոցների, միջուկային նյութերի և սարքերի, պայթուցիկ նյութերի հայտնաբերման  սարքավորումների արտահանման վրա։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է երկրի էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարարությունը։
«Ճապոնիայի կառավարությունը որոշում է ընդունել՝ կապված Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված միջազգային իրավիճակի հետ, որպես ներդրում այդ խնդրի լուծման և խաղաղության հաստատման միջազգային ջանքերում, արգելք դնել Ռուսաստան ապրանքների արտահանման վրա, որոնք կարող են ծառայել ռազմական հզորության ամրապնդմանը»,- ասված է գերատեսչության հայտարարությունում։
Այն ուժի մեջ կմտնի փետրվարի 3-ից։
Արգելքի տակ են հայտնվել միջուկային նյութեր և սարքեր, ռադիոակտիվ նյութերի մշակման սարքավորումներ, նավթի և գազի հետախուզման սարքավորումներ, մահակներ, պատվաստանյութեր, բժշկական ապրանքներ, անալիզների և թեստերի սարքեր, մատնահետքերի փոշի, արցունքաբեր գազ, դոզիմետրեր, պայթուցիկ նյութեր, ռենտգեն զննման սարքավորումներ, կոմպոզիտային նյութերի արտադրության սարքավորումներ, շարժական էլեկտրոգեներատորներ, ռոբոտներ, հորատման սարքեր, նյութեր, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական նպատակներով որպես հումք, թունավոր քիմիական նյութեր և այլն։
Բացի այդ, Տոկիոն պատժամիջոցներ է սահմանում 22 մասնավոր անձանց և երեք ընկերությունների դեմ, որոնց ակտիվները կսառեցվեն, և կարգելի ապրանքների մատակարարումը 49 ռուսական կազմակերպությունների և ընկերությունների: Պատժամիջոցների ցուցակները հրապարակվել են Ճապոնիայի ԱԳՆ-ի կողմից։

Japan bans exports of vaccines, medicines to Russia
Tokyo on Friday banned exports of vaccines, medical equipment, medicines, nuclear materials and devices, and explosives detection equipment to Russia, UNI reported, citing the Japanese Ministry of Economy, Trade, and Industry.
“In connection with the international situation surrounding Ukraine and as a contribution to international efforts to resolve the problem and establish peace, the Japanese government has decided to impose a ban on exports to Russia of goods that could be used to strengthen military power. The measures will go into effect starting February 3,” the ministry said in a statement.
The list of banned items for exports includes nuclear materials and devices, radioactive processing equipment, oil and gas exploration equipment, batons, vaccines, medical goods, medical tests, fingerprint powder, tear gas, dosimeters, explosives, x-ray inspection machines, equipment for the production of composite materials, portable electric generators, robots, drilling rigs, substances that can be used for military purposes as raw materials, toxic chemicals, and other goods.
Earlier in the day, Japan’s Foreign Ministry announced new sanctions against Russia, including an assets freeze of 22 individuals and three companies, a ban on export to 49 Russian entities, and a ban on exports of dual-use items “which could contribute to the development of military capacity.”