Ցանկացել են մոտ 23 կգ ոսկի տանել Թուրքիա և ԱՄԷ
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության Զվարթնոց բաժնի աշխատակիցների կողմից առավել ռիսկային չվերթների ուղևորների նկատմամբ իրականացված հսկողական աշխատանքների ընթացքում անցած մի քանի ամիսներին բացահայտվել են Հայաստանից առանց հայտարարագրման ոսկյա շղթաների արտահանման դեպքեր։
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են՝ իրականացված հսկողական աշխատանքների արդյունքում կանխվել է ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ-ից երրորդ երկրներ` հիմնականում Թուրքիա և ԱՄԷ, ոսկու ապօրինի տեղափոխման 9 դեպք` ընդհանուր 22,7 կգ քաշով։
Իրավախախտման առարկա հանդիսացող մեկ ոսկյա շղթայի քաշը տատանվում է 2,5 կգ-ի սահմաններում, իսկ արժեքը հասնում է 52 մլն դրամի։
Փաստերի առթիվ, ՀՀ մաքսային կարգավորման մասին օրենքի 316-րդ հոդվածով, կազմվել են մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություններ և նյութերի հետ տրամադրվել ՀՀ ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով։

КГД Армении: Пресечена попытка случаев незаконного вывоза золота общим весом в 22,7 кг
В результате проведенных в последние месяцы сотрудниками Звартноцского отдела управления по борьбе с контрабандой КГД досмотров пассажиров рейсов, представляющих наибольший риск, раскрыты случаи экспорта из Армении золотых цепочек без декларирования. Об этом сообщает пресс-служба КГД РА.
Согласно информации, в результате проведенных работ пресечены 9 случаев незаконного вывоза физическими лицами золота общим весом в 22,7 кг из Армении в третьи страны, в основном в Турцию и ОАЭ.
Вес являющейся предметом правонарушения одной золотой цепочки колеблется в пределах 2,5 кг, а стоимость достигает 52 млн. драмов.
По факту в соответствие со ст. 316 Закона РА «О таможенном регулировании», были составлены протоколы о нарушении таможенных правил и вместе с материалами переданы в юридическое управление КГД.