Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցավակցագիր է հղել Իրանի նախագահին
Հունվարի 30-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ցավակցական նամակ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիին՝ Իրանի Խոյ քաղաքում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են Մայր աթոռի  տեղեկատվական համակարգից։
«Խոր ցավով տեղեկացանք Իրանի Խոյ քաղաքում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի մասին, որի հետևանքով կան ավերվածություններ, մարդկային զոհեր և վիրավորներ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Մեր ցավակցությունն ու աղոթական զորակցությունն ենք բերում Ձեզ, Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը և Իրանի համայն ժողովրդին», – նշել է Վեհափառ Հայրապետն իր ցավակցագրում:
Նորին Սրբությունը Երկնավորի մխիթարությունն է հայցել բոլոր սգակիրներին և առողջություն մաղթել երկրաշարժից տուժած վիրավորներին:

Католикос всех армян выразил соболезнования президенту Ирана
30 января Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II, в связи с катастрофическим землетрясением, произошедшим в городе Хой, Иран, направил президенту Исламской Республики Иран Ибрагиму Раиси письмо с выражением соболезнования. Об этом сообщили в пресс-канцелярии Первопрестола.
«С глубокой болью Мы узнали о катастрофическом землетрясении, произошедшем в городе Хой Ирана, в результате которого есть разрушения, погибшие и раненые. Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина Мы выражаем наши соболезнования и молитвенную поддержку всем Вам, правительству Исламской Республики Иран и всему народу Ирана», - говорится в послании Католикоса.
Католикос Всех Армян попросил у Всевышнего утешения для всех скорбящих и пожелал здоровья всем пострадавшим.