Սիլվայի գործով նիստը հետաձգվեց. Թարգմանչի պարզաբանումն ավելի խճճեց դատավարության կողմերին
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող «Սիլվայի գործով» լսումներն ընդմիջվեցին նիստն սկսելուց անմիջապես հետո։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի փոխանցմամբ, նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտնել է, որ անգլերենի թարգմանիչը վատառողջ լինելու պատճառով չի կարողացել ներկայանալ դատարան։ Հաշվի առնելով, որ թարգմանված նյութերում եզրույթների հետ կապված  դատարանը պարզաբանումների անհրաժեշտություն է տեսել, թարգմանիչը դատարան է ուղարկել թարգմանված եզրույթների իմաստաբանական յուրահատկությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ։
Փաստաթղթերի հետ ծանոթանալու համար դատարանը կողմերին 15-20 րոպե ժամանակ տվեց։
Ըստ աղբոյւրի, կարճատև ընդմիջումից հետո «Սիլվայի գործով» դատավարության կողմերը իրենց դիրքորոշումն արտահայտեցին անգլերենի թարգմանչի պարզաբանումների հետ կապված։ Պարզվեց, որ թարգմանիչն էլ ավելի է խճճել եզրույթների թարգմանությունը։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նկատեց, որ եզրույթները ճիշտ չեն թարգմանվել։ «Կարծում եմ, թարգմանչի ներկայությունը պետք է», - ասաց Ալումյանը։
Ըստ դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանի՝ թարգմանված փաստաթուղթը խոտան է, սխալները չեն շտկվել, և նման թարգմանությամբ ապացույցի հետազոտումն անթույլատրելի է։  «Ապացույցը պետք է հետազոտվի սկզբից՝ պատշաճ թարգմանված»։
Կողմերը պնդեցին, որ թարգմանիչը ֆիզիկապես պետք է ներկա գտնվի նիստին։
Այնուհետև ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը տեղեկացրեց, որ փետրվարի 7-ին Գևորգյանը պետք է առցանց մասնակցի ԵԽԽՎ կոմիտեներից մեկի աշխատանքային խմբի նիստին՝ խնդրելով այդ օրը լսումներ չնշանակել։

Заседание «по делу Сильвы» вновь отложено: на этот раз – из-за «трудностей перевода»
В суде общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян после длительного перерыва состоялось заседание по «делу Сильвы».
Как сообщают адвокаты второго президента РА Роберта Кочаряна, судья Анна Данибекян сообщила, что переводчик с английского по причине проблем со здоровьем не смогла присутствовать на заседании. С учетом, что суд увидел необходимость в пояснениях в связи с тезисами в переведенных материалах, переводчик направил в суд разъяснения относительно семантических особенностей переведенных терминов.
Для ознакомления с документами суд предоставил сторонам 15-20 минут.
Согласно источнику, после небольшого перерыва, стороны судопроизводства выразили свою позицию касательно разъяснений переводчика. Выяснилось, что переводчик своими разъяснениями внесла ещё больше путаницы.
Адвокат второго президента Роберта Кочаряна Айк Алумян отметил, что термины переведены неверно. «Полагаю, её присутствие обязательно», – подчеркнул А. Алумян.
По словам прокурора Геворка Багдасаряна, в переведенном материале ошибки не были откорректированы, и неприемлемо исследование переведенного таким образом доказательства. «Доказательство следует исследовать с самого начала, в условиях наличия переведенного должным образом текст», – пояснил он.
Стороны выразили единое мнение, что физическое присутствие переводчика на судебном заседании является необходимостью.
Затем адвокат депутата НС от фракции «Армения» («Айастан») Армена Геворкяна Лусине Саакян сообщила, что Армен Геворкян должен принять участие в заседании ПАСЕ, которое пройдет в онлайн-формате 7 февраля, поэтому защита просит не назначать слушания на этот день.