Ադրբեջանն ակնհայտորեն Արցախը մղում է դեպի ծուղակ. Տիգրան Աբրահամյան
«Արցախի քաղաքական-հասարակական դիսկուրսում չեմ հանդիպել լուրջ քաղաքական ուժերի, գործիչների, ովքեր կհայտարարեն, թե կողմ են ապրելու Ադրբեջանի կազմում կամ ընդհանուր համակեցության պայմաններում:
Կրկնում եմ` հանրային խոսքում, թեպետ կան մարգինալ խմբեր, ովքեր տարբեր փաթեթավորմամբ պաշտպանելով ՀՀ իշխանությունների քաղաքական գիծը, ըստ էության, կրում են Արցախի հանձնման գիծը:
Ինչևէ, Արցախում հիմնական քննարկումը նրա շուրջ է, թե պայքարն ինչ մարտավարությամբ է տարվելու:
Կա 2 հիմնական տեսակետ:
Առաջին, Ադրբեջանի հետ պետք է մտնել ուղիղ շփումների, բանակցությունների դաշտ` առանց միջնորդների: Այս մոտեցումը նաև ՀՀ իշխանություններն են առաջ մղում:
Արցախում այս տարբերակն առաջ տանողներն ասում են, որ վերջին 2 տարիները ցույց են տվել, որ կարելի է Ադրբեջանի հետ ուղիղ խոսել ու արդյունք ապահովել և դա է իրենց համոզմունքը:
Երկրորդ տարբերակ, Ադրբեջանի հետ պետք է խոսել, բանակցել, սակայն միջնորդական հարթակի կամ միջնորդների մասնակցությամբ:
Այս մոտեցման կրողները կարծում են, որ Ադրբեջանը խրախուսելու է, նույնիսկ «զիջումներ» է անելու միայն թե համոզի, որ ճիշտը միջնորդների խաղից դուրս գալն է և իրենց հետ միայնակ բանակցելը, սակայն միջնորդներին խաղից հանելուց և Արցախի դեմ մեն-մենակ մնալուց հետո ագրեսիվ քաղաքականություն է վարելու արցախցիների հետ:
Ադրբեջանը բնականաբար փորձում է հասնել քննարկումների առանց միջնորդ տարբերակին, որին կողմ է նաև ՀՀ իշխանությունը:
Ադրբեջանն ակնհայտորեն Արցախը մղում է դեպի ծուղակ` փորձելով նրանց ձեռքերով նախ խաղից հանել ռուսներին, որոնք շատ հարցերով զսպաշապիկ են ադրբեջանցիների համար, ապա միայնակ մնալով Ադրբեջանի հետ պարզապես կլանել Արցախ»։

Тигран Абрамян: Азербайджан явно толкает Арцах в ловушку
«В общественно-политическом дискурсе Арцаха я не встречал серьезных политических сил, деятелей, которые заявили бы о готовности жить в составе Азербайджана или в условиях общего сосуществования.
Повторяю, в публичном дискурсе, хотя и есть маргинальные группы, которые, под разными упаковками защищая политическую линию властей РА, по сути, продвигают линию сдачи Арцаха.
Но основной дискурс в Арцахе идет вокруг различных тактик ведения борьбы.
Обсуждаются 2 основные точки зрения.
Первая: вступить в прямой контакт, переговоры с Азербайджаном, без посредников. Этот подход продвигают и власти РА.
Продвигающие этот вариант в Арцахе говорят, что последние 2 года показали, что можно прямо говорить с Азербайджаном и обеспечить результат. И таково их убеждение.
Второй вариант: с Азербайджаном нужно говорить, вести переговоры, однако через посредническую платформу или с участием посредников.
Сторонники этого подхода считают, что Азербайджан будет делать все, даже пойдет на «уступки»  – лишь бы убедить в целесообразности прямых переговоров и ненужности посредников. Однако, отставив вне игры посредников и оставшись один на один с Арцахом, Баку будет проводить агрессивную политику с арцахцами.
Азербайджан, естественно, пытается добиться варианта обсуждений без посредников, за который выступают также власти РА.
Азербайджан явно толкает Арцах в ловушку, пытаясь его руками сперва вывести из игры русских, которые во многих вопросах играют роль смирительной рубашки для азербайджанцев, а затем, оставшись один на один с Арцахом, поглотить его».