Այս գործն ի սկզբանե մեռելածին  է․ Ամրամ Մակինյան
«Այդ փաստաթղթերին դատավարական կարգավիճակ տալու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։ Դրանք հաստատված փաստեր են»,- անդրադառնալով ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստի ընթացքում ներկայացված ապացույցներին, որոնց դատավորը չի տվել  դատավարական կարգավիճակ, ասաց փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Նրա խոսքով՝  դրանք արդեն օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտեր են և ապացուցված փաստեր են։
«Դատարանը նշեց, որ կարող ենք այդ դատական ակտերի վրա հղումներ կատարել։ Մեզ այս պահին, այս փուլում ավելին պետք չէ։ Այն փաստերը, որոնք շարադրված են դատական ակտերում անքննելի են։ Այն ինչ ասում էի՝  միլիոնավոր դոլարների պարտքեր կան, որ տնտեսական անհնարինություններ կար Սևան Քոչարյանի մոտ, դրանք դատական ակտերով հիմնավորված են»,- նշեց պաշտպանն ու հավելեց․
«Մեղադրող կողմը փորձ է անում այս գործը փրկել, սակայն փրկելու կարիք չկա։ Այս գործն ի սկզբանե մեռելածին  է ու  մեղադրական դատական ակտերով ավարտվելու որևէ շանս չունի»։

Амрам Макинян: Это дело изначально не имело шансов завершиться обвинительным заключением
«На данный момент нет необходимости в придании этим документам процессуального статуса. Это подтвержденные факты», – заявил адвокат Амрам Макинян, обратившись к представленным в ходе судебного заседания по делу третьего президента РА Сержа Саргсяна доказательствам, которым суд не придал процессуальный статус.
По его словам, они являются уже вступившими в законную силу судебными актами и доказанными фактами.
«Суд отметил, что мы можем сослаться на эти судебные акты. Нам в данный момент, на данном этапе больше ничего не нужно. Те факты, которые изложены в судебных актах не подлежат спору. Я заявлял о том, что у Севана Кочаряна миллионные долги, это всё обосновано в судебных актах», – отметил адвокат и добавил:
«Сторона обвинения пытается спасти это дело, однако, необходимости в спасении нет. Это дело изначально было “мертворождённым” и не имело шансов завершиться обвинительным заключением».