Հայազգի արշավորդ Արթուր Գորոյան. Մեր հաջողությունները պետք է բերենք Հայաստան
B կատեգորիայի միջազգային արտոնագիր ունեցող, Հայաստանը ներկայացնող մոսկվայաբնակ ավտոարշավորդ Արթուր Գորոյանը, ով վերջերս Աբու Դաբիում կայացած վեցժամյա մրցավազքի TCR դասում հաղթել է իր «Sharky-Racing» թիմով, Հայաստանում է։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Գորոյանն իր թիմակից Ռոման Մավլանովի հետ մրցարշավում հանդես է եկել Audi RS3 դասի մեքենայով։ Հայաստանը ներկայացնող Գորոյանն ու Մավլանովը թեժ մրցապայքարում կարողացել են առավելության հասնել և մոտակա մրցակցից՝ «Wolf-Power Racing» թիմից 6 վայրկյան շուտ են հասել եզրագծին ու հաղթանակ տոնել։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա պատմեց, որ 10 տարուց ավելի զբաղվում է այս սպորտաձևով, հիմնականում Գերմանիայում է մասնակցում մրցումների, կոչվում են  դիմացկունության մրցումներ։
Սպորտաձևը, որով զբաղվում է Արթուր Գորոյանը, ավտոմրցարշավ է՝ դիմացկունության մրցարշավ։ Տարբեր մրցումներ կան՝ 4, 6, 12, 24 ժամ տևողությամբ։ Մրցման ժամանակ կարևորը դիմացկունությունն է՝ թե արշավորդի, թե հատկապես մեքենայի։ Այս սպորտաձևն անցկացվում է ասֆալտապատ օղակաձև վազքուղիներում։
Առաջինը լինել՝  մեքենա վարելու մեջ
«Հետաքրքիր բնավորության գիծ ունեմ. եթե ինձ ինչ-որ բան դուր է գալիս, փորձում եմ մասնագիտանալ դրա մեջ և ավելի ու ավելի կատարելագործվել։ Ինձ փորձել եմ դրսևորել այլ սպորտաձևերում,  ավտոսպորտն այն բնագավառն էր, որն ինձ հաջողվեց ու անընդհատ բարելավում եմ իմ հնարավորությունները։
Ցանկացած տղամարդ իրականում սիրում է մեքենա վարել արագ։ Ինձ համար էլ էր այդպես, որը հետո արդեն դարձավ ավտոսպորտ։ Ցանկացած տղամարդ իսկապես ցանկանում է  առաջինը լինել մեքենա վարելու մեջ»։
Ղեկին՝ 8 ժամ
«2016 թվականին ամենաերկար փորձն եմ ունեցել՝ մրցաշարի ժամանակ 8 ժամ աընդհատ եղել եմ ղեկին՝ 3+3+2։ Դա իրականում ամենաերկար ժամանակահատվածն է, որը թույլատրվում է պիլոտին»։
Գրանցած լավագույն արդյունքը կարիերայի ընթացքում
«2013 թվականին  Նյուրբուրգրինգում 4 ժամանոց մրցարշավ էր, որտեղ 1-ին տեղը զբաղեցրեցի։ Իսկ հուզական առումով ավելի եմ կարևորում հենց Աբու Դաբիում կայացած վեցժամյա մրցավազքը, որտեղ հաղթեցինք հայ թիմով, հայկական դրոշով, հայ պիլոտներով»։
Հաջողության հասնելու բանաձևը
«Երբ ասում ենք դիմացկունություն,  նկատի չունենք մեքենայի տեխնիկական չափորոշիչները, այլ թիմն ամբողջությամբ՝ մեքենա, պիլոտներ, մեխանիկներ, լիցքավորողեր։ Բոլորը պետք է լինեն դիմացկուն, եթե իրենք դիմացկուն լինեն, միայն այդ դեպքում հաջողություն կգրանցվի։ Մեկ օրում մարդիկ իսկապես շատ են հոգնում։ Պարապմունքները հենց դիմացկունության զարգացման համար են։ Եթե թիմի մեխանիկներից մեկը թեկուզ մի քիչ անպատրաստ է դիմացկունությանը և, ասենք,  23-րդ ժամին որևէ անիվ բավական ուժով չի պտտում, կարող է արդեն խնդիր առաջանալ։ Ամբողջ թիմը պետք է պատրաստ լինի, մարզվի։
Նպատակների մասին
«Ինչպես յուրաքանչյուր մարզիկի, նաև իմ նպատակն է՝ հանրայնացնել սպորտը, սպորտաձևերը, որպեսզի երիտասարդները ծխելու, ալկոհոլ  կամ թմրանյութ օգտագործելու փոխարեն սպորտով զբաղվեն։ Որպես հայ՝ ուզում եմ հայ հասարակության մեջ հանրայնացնել այս սպորտաձևն ու զարկ տալ սպորտին։
Գերմանիայում ես միակ հայ ավտոարշավորդն եմ։ Ուզում եմ տարբեր երկրներում տարբեր սպորտաձևերով զբաղվող ու հաջողություններ ունեցող հայ մարզիկները հետևեն իմ օրինակին, վերցնեն հայկական արտոնագիր, հայկական ներկայացվածություն ունենալ միջազգային մրցաշարերում ու Հայաստանը, իրենց պատմական հայրենիքը ճանաչելի դարձնեն աշխարհում։
Մենք պետք է փորձենք ոչ թե այստեղ մարզիկներ պատրաստել, որոնք դուրս գան ու այլ երկրի դրոշի ներքո հանդես գան, այլ ունենանք մարզիկներ, որոնք ներկայացնեն մեր երկիրը։ Այսօր, ինչպես նշեցի, ունենք տարբեր երկրներում հանդես եկող հայ մարզիկներ, որոնք հաջողությունների են հասնում։ Ուզում եմ գան այստեղ, այստեղ զարգացնեն սպորտաձևերը։ Մենք ունենք հաջողություններ, որոնք պետք է բերենք Հայաստան»։
Հայաստան վերադարձի ու հայկական դրոշի մասին
«Մրցումների բնույթն այնպիսին է, որ ես անընդհատ տեղից տեղ եմ գնում՝ Գերմանիա, Իտալիա, Ֆրանսիա, Դուբայ, Աբու Դաբի։ Եթե ինձ հարցնեք, թե որտեղ եմ ապրում, կդժվարանամ պատասխանել։ Ընտանիքս ապրում է Ռուսաստանում, և ես ընտանիքիս հետ եմ։
Անընդհատ տեղափոխվում եմ, ճանապարհորդում եմ։ Բայց պետք է ասեմ՝ ամենուր ելույթ եմ ունենում Հայաստանի դրոշի ներքո և հենց դա է իմ տունը»։

Формула успеха от автогонщика Артура Горояна
Обладатель международной лицензии категории B, представляющий Армению автогонщик Артур Гороян, который недавно одержал победу в шестичасовой гонке в Абу-Даби, выступая за команду Sharky Racing, сейчас находится в Армении.
Напомним, Артур Гороян вместе со своим товарищем по команде Романом Мавлановым в гонке выступил на машине Audi RS3. Представляющие Армению Гороян и Мавланов в жаркой борьбе сумели получить преимущество в жаркой борьбе и пришли к финишу на 6 секунд раньше ближайшего соперника – команды «Wolf-Power Racing» – и отпраздновать победу.
На встрече с журналистами он рассказал, что свыше 10 лет занимается этим видом спорта, в основном участвует в турнирах в Германии, которые называются гонки на выносливость.
Вид спорта, которым занимается Артур Гороян, это автогонки – гонки на выносливость. Продолжительность бывает разной – 4, 6, 12, 24 часа. По его словам, главное – выносливость: выносливость пилота и особенно машины. Гонщики ездят на асфальте, на кольцевых трассах.
Быть первым – в вождении машины
«У меня интересная черта характера: если мне что-то нравится, пытаются стать специалистом в этом, и совершенствоваться. Пытался проявить себя в других видах спорта, но автоспорт – это та сфера, в которой я преуспел и постоянно совершенствую свои способности.
Любой мужчина на самом деле любит водить машину быстро. Для меня тоже было так, потом это стало уже автоспортом. Любой мужчина действительно хочет быть первым в вождении».
8 часов за рулем
«В 2016 году у меня был самый продолжительный опыт, на протяжении 8 часов я непрерывно находился за рулем: 3+3+2. На самом деле это максимальное время, которое разрешено пилоту».
Лучший результат в карьере
«В 2013 году в Нюрбургринге была 4-часовая гонка, где я занял 1-е место. Но в эмоциональном плане больше придаю важность шестичасовой гонке в Абу-Даби, где мы победили вместе с армянской командой, под армянским флагом, с армянскими пилотами».
Формула успеха
«Когда мы говорим о выносливости, не имеем в виду технические характеристики, а команду полностью: машину, пилотов, механиков, заправщиков. Все должны быть выносливыми, если будет выносливость, только в этом случае будет зафиксирован успех. Люди очень устают за день. Упражнения предназначены для развития выносливости. Если кто-то из механиков команды хоть немного не готов физически и, скажем, на 23-м часу гонки он может не докрутить какое-то колесо, проблема уже может возникнуть. Вся команда должна быть готова, тренироваться».
О целях
«Как и у каждого спортсмена, моя цель — популяризировать спорт, виды спорта, чтобы молодежь вместо курения, алкоголя или наркотиков занималась спортом. Как армянин, я хочу популяризировать этот вид спорта в армянском обществе и придать ему импульс.
В Германии – я единственный армянский автогонщик. Хочу, чтобы армянские спортсмены, добившиеся успехов в различных видах спорта в разных странах, последовали моему примеру, получили армянскую лицензию, имели армянское представительство на международных турнирах и сделали Армению, свою историческую родину, известной в мире.
Мы должны попытаться не подготавливать здесь спортсменов, которые будут выступать под флагами других стран, а иметь спортсменов, которые будут представлять нашу страну. Сегодня, как я отметил, у нас множество армянских спортсменов, выступающих в различных странах, которые добиваются успехов. Хочу, чтобы они приехали сюда, и здесь развивали виды спорта. У нас есть успехи, которые нужно перенести в Армению».
О возвращении в Армению и армянском флаге
«Характер соревнований таков, что я постоянно езжу в разные страны: Германию, Италию, Францию, Дубай, Абу-Даби. Если вы спросите меня, где я живу, я затруднюсь ответить. Моя семья живет в России, и я со своей семьей. Но я постоянно переезжаю, путешествую. Но должен сказать, что везде выступаю под флагом Армении, и это мой дом».