Արդարադատության միջազգային դատարանում հունվարի 30-31-ին տեղի ունեցան Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի գործերով ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու պահանջների վերաբերյալ լսումները: Երկու կողմերը հիմնավորեցին իրենց՝ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին պահանջները, դրանք հիմնավորող ապացույցները, այնուհետև առարկություններ ներկայացրեցին միմյանց պահանջների վերաբերյալ:
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը հիշեցնում է, որ Հայաստանը պահանջել էր կիրառել հետևյալ ժամանակավոր միջոցները՝
• Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի ենթադրյալ «բողոքի ակցիաների» կազմակերպումը և աջակցությունը, որոնք արգելափակում են անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է ապահովի բոլոր մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով երկու ուղղություններով:
• Ադրբեջանը պետք է անհապաղ ամբողջությամբ վերականգնի և ձեռնպահ մնա Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և այլ կոմունալ ծառայությունների մատակարարումը խափանելուց կամ խոչընդոտելուց։
Արդարադատության միջազգային դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Որոշումը կայացնելուց հետո Դատարանն այն ընթերցելու է բաց և առցանց հեռարձակվող նիստի ընթացքում։ Որոշումն ընթերցելու օրվա մասին Դատարանը կծանուցի կողմերին։ Համաձայն Դատարանի, որոշումը պետք է ընդունվի հնարավորինս արագ։

Международный суд ООН удалился в совещательную комнату для вынесения решения по искам Армении и Азербайджана
10:15 03/02/2023
Международный суд ООН удалился в совещательную комнату для вынесения решения по искам Армении против Азербайджана и Азербайджана против Армении, слушания по которым прошли 30 и 31 января.  Обе стороны обосновали свои требования о применении обеспечительных мер, представили доказательства в их поддержку, а затем представили возражения против требований друг друга. Об этом сообщает представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
Он напомнил, что Армения потребовала следующие обеспечительные меры:
– Азербайджан должен прекратить организацию и поддержку предполагаемых «акций протестов», нарушающих движение по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
– Азербайджан должен гарантировать бесперебойное и свободное передвижение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
– Азербайджан должен немедленно и полностью восстановить подачу природного газа и воздерживаться от срыва и препятствования поставок газа и других общественных услуг в Нагорный Карабах.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения. После вынесения решения Суд зачитает его во время открытого заседания в режиме онлайн-трансляции. Суд уведомит стороны о дате оглашения решения. По мнению суда, решение должно быть принято как можно скорее.