Հարսանեկան տուրիզմն Իտալիային բերել է 599 մլն եվրո
Ավելի ու ավելի շատ օտարերկրացիներ ընտրում են Իտալիան իրենց հարսանեկան տոնակատարության համար: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, Զբոսաշրջության հետազոտությունների ազգային կենտրոնի (Cst) տվյալներով, 2022 թվականին Ապենիններում անցկացվել է ավելի քան 11000 հարսանեկան արարողություն։
Նշվում է, որ հարսանիքներին մասնակցելու համար երկիր է այցելել 619 հազար մարդ՝ նորապսակներն ու նրանց հյուրերը, իսկ կեցության միջին տևողությունը կազմել է 3,3 գիշեր։
Այս տեսակի զբոսաշրջային բիզնեսի շրջանառությունն աճել է 11 տոկոսով՝ համեմատած 2019 թվականի նախաքովիդային մակարդակի հետ և հասել 599 միլիոն եվրոյի։ Տոնական միջոցառման միջին բյուջեն կազմել է գրեթե 54 հազար եվրո։
Նշվում է նաև, որ Իտալիա ժամանած օտարերկրացիների ավելի քան մեկ երրորդը պաշտոնական ամուսնություն է կնքել, իսկ գրեթե 11 տոկոսը ամուսնացել է եկեղեցիով։
Ամենից հաճախ Իտալիայում ամուսնանում են ԱՄՆ-ից (նրանց մասնաբաժինը 29%), Մեծ Բրիտանիայից (25%) և Գերմանիայից (10%) զույգերը։
Տոսկանան դարձել է հարսանեկան զբոսաշրջության առաջատարը։ Դրան հաջորդում են Լոմբարդիան, Կամպանիան, Ապուլիան, Սիցիլիան և Լացիոն։ Օտարերկրացիների միջև արարողությունների գրեթե երեք քառորդը տեղի է ունեցել Ապենիններում հունիսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում:

Все больше иностранцев выбирают Италию для свадебного торжества, сообщает РИА Новости со ссылкой на национальный Центр туристических исследований (Cst).
В 2022 году на Апеннинах проведены более 11 тысяч церемоний бракосочетания, говорится в докладе организации. Для участия в свадьбах страну посетили 619 тысяч молодоженов и их гостей, средняя продолжительность пребывания – 3,3 ночи.
Оборот этого вида турбизнеса увеличился на 11 процентов по сравнению с доковидным уровнем 2019 года и достиг 599 миллионов евро. Средний бюджет праздничного мероприятия составляет почти 54 тысячи евро.
Эксперты отмечают продолжающийся рост количества символических свадебных церемоний, которые составили 54 процента от их общего числа. Более трети приехавших в Италию иностранцев заключили официальный брачный союз, а еще почти 11 процентов сочетались церковным браком.
Чаще всего женятся в Италии пары из США (их доля – 29 процентов), Великобритании (25 процентов) и Германии (десять процентов). Россияне занимают в списке 17 место.
Лидером по свадебному туризму стала Тоскана. За ней следуют Ломбардия, Кампания, Апулия, Сицилия и Лацио. Почти три четверти церемоний между иностранцами прошли на Апеннинах в период с июня по сентябрь.